تاکید رهبر ایران بر 'انقلابی' بودن قوه قضاییه

حق نشر عکس khamenei.ir

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه گفته است که "قوه قضاییه باید صددرصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند."

او در عین حال تاکید کرده است که "البته انقلابی گری بر خلاف نظر و تبلیغ برخی ها، تندروی نیست بلکه انقلابی گری یعنی عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربایستی عمل کردن."

آیت الله خامنه ای در موارد مختلفی بر آنچه که وی ضرورت انقلابی بودن خوانده تاکید کرده است. اواسط ماه مارس سالجاری میلادی نیز رهبر ایران در اظهاراتی بر ضرورت "انقلابی ماندن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن" تاکید کرد.

رهبر ایران در دیدار امروز خود با رئیس و مسئولان قوه قضاییه همچنین از مقامات این قوه خواست تا حقوق بشر اسلامی را در سطح جهان احیا کند.

به گزارش خبرگزاریهای ایران او تاکید کرد که "حقوق بشری که غرب می گوید بر مبنای غلطی تنظیم شده و لازم است حقوق بشر اسلامی با پایه های متقن و عقلانی در افکار عمومی جهان و مجامع حقوقی تبیین و پیگیری شود."

اما آقای خامنه ای در این خصوص راهکاری ارایه نداد.

حق نشر عکس khamenei.ir

آیت الله خامنه ای همچنین به حکم دادگاههای آمریکا علیه ایران و آنچه که وی "دست اندازی به دارایی های ملت ایران به بهانه های واهی و اتهامات بی اساس"، اشاره کرد و از مسئولین قوه قضایی خواست تا این "تضییع حقوق ملت ایران" در سطح جهانی پیگیری شود.

دیوان عالی آمریکا اواسط ماه آوریل تأیید کرد که دادگاه‌های این کشور می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند. ایران اعتراض خود را به این رای در موارد مختلف اعلام کرده است.

رهبر ایران همچنین بر "سلامت قوه قضاییه" تاکید کرد و گفت که در داخل قوه قضاییه با افراد متخلف و فاسد در همه استانها و شهرها، با جدیت و قاطعانه برخورد شود و این شیوه باید استمرار یابد.

این اظهارات آقای خامنه ای دو روز پس از آن صورت گرفته که علی اکبر ناطق نوری، رئیس دفتر بازرسی ویژه رهبر ایران اتهاماتی را متوجه قوه قضایی کرد.

آقای ناطق نوری که در سال‌های اخیر کمتر در محافل عمومی سخنرانی کرده، در صحبت‌های خود در شب قدر در آرامگاه آیت‌الله خمینی، تلویحا از مشکل رشوه در دستگاه قضایی ایران انتقاد کرده و پرسیده بود: "آیا می توانیم ادعا کنیم که قوه قضائیه ما به تمام معنا اسلامی است؟"

این اظهارات البته با واکنش تند رئیس قوه قضائیه مواجه شد و رئیس قوه قضائیه آقای ناطق نوری را "اپوزیسیون" و "مرتبط با سرمایه‌های مفسد" خواند.