وزیر تعاون ایران: انتصاب مدیرعامل بانک رفاه بر اساس قانون بوده است

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی ربیعی می‌گوید انتصاب یا عزل مدیران عامل بانک‌ها دارای رویه و ضوابط خاصی است و همین رویه در مورد انتصاب مدیر عامل بانک رفاه صورت گرفته است

علی ربیعی، وزیر تعاون و رفاه ایران، می گوید که انتصاب علی صدقی، مدیرعامل سابق بانک رفاه بر اساس قانون صورت گرفته بود.

آقای ربیعی گفته است که "انتصاب یا عزل مدیران عامل بانک‌ها دارای رویه و ضوابط خاصی است که با نظارت دستگاه‌‎های ناظر اعمال و اجرا می شود" و افزوده است که همین رویه در مورد انتصاب مدیر عامل بانک رفاه صورت گرفت.

محمد علی سهمانی جایگزین علی صدقی شده است.

آقای ربیعی در گفتگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تاکید کرده است که "مجمع بانک‌ها مدیرعامل را انتخاب و پس از استعلام از مراجع متعدد برای تایید صلاحیت عمومی و حرفه ای این انتصاب صورت می گیرد که در مورد انتصاب [علی صدقی] مدیرعامل بانک رفاه نیز این روند طی شده است."

اظهارات آقای ربیعی را می‌توان واکنشی مستقیم به سخنان ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی ایران دانست.

آقای سراج در اظهاراتی روز گذشته (سه شنبه ۲۸ ژوئن/۸ تیر) گفته بود که علی صدقی، مدیر عامل بانک رفاه کارگران با وجود اینکه "پرونده‌های سنگین" داشته، با اصرار یکی از نزدیکان حسن روحانی رئیس جمهور ایران به این سمت منصوب شده بود.

اما اکنون وزیر رفاه و تعاون ایران تاکید کرده است که "تاکنون هیچ حکمی از مراجع قضایی مبنی بر عدم بکارگیری این فرد [آقای صدقی] صادر و اعلام نشده است."

حق نشر عکس MEHR
Image caption ناصر سراج گفته است که مدیر عامل بانک رفاه با اصرار یکی از نزدیکان حسن روحانی رئیس جمهور ایران به این سمت منصوب شده بود

وزیر رفاه ایران همچنین گفته است که "برکناری مدیرعامل بانک رفاه در چارچوب برخورد دولت با دریافت کنندگان حقوق‌های غیرمتعارف صورت گرفته و فارغ از مباحث مطرح شده است."

خبر برکناری علی صدقی چند روز پیش منتشر شد. وی کمی بعد خبر برکناری خود را تکذیب کرد.

حقوقهای نامتعارف

میزان حقوق مدیران دولتی و انتشار فیش‌های حقوقی ده‌ها میلیون تومانی تعدادی از مدیران بیمه و بانک‌ها در رسانه‌های منتقد دولت، به جنجالی در فضای سیاسی و شبکه‌های اجتماعی ایران بدل شده است.

شماری از مدیران دولتی برای اینکه نشان دهند حقوق نامتعارف ندارند فیش‌های حقوقی خود را داوطلبانه منتشر کرده‌اند.

حق نشر عکس Nasimonline.ir
Image caption علی صدقی مدیر عامل بانک رفاه کارگران است که چند روز پیش خبر برکناری او به دلیل دریافت حقوق‌های نامتعارف منتشر شد. آقای صدقی کمی بعد خبر برکناری خود را تکذیب کرد

اما مخالفان و موافقان دولت هر یک انگشت اتهام را به سمت یکدیگر گرفته‌اند و سعی کرده‌اند با انتشار این فیش‌ها نشان دهند که این پرداخت‌ها از چه زمانی آغاز شده است.

مخالفان دولت حسن روحانی این دولت را آغازگر این پرداخت‌ها می‌دانند و دولت آقای روحانی معتقد است این پرداخت‌ها از زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد شروع شده است.