روزنامه‌های صبح تهران: زنگ خطر جدی برای اردوغان

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه دهم تیر ۱۳۹۵، تصاویر و گزارش‌هایی را از حملات مرگبار در فرودگاه آتاتورک استانبول منتشر کرده‌اند.

روزهای تلخ ترکیه

صادق ملکی، در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که دوستان ترکیه نگرانند و در این میان ایرانی که امنیت ترکیه را امنیت خود می‌داند بیش از دیگران نگران ترکیه است. به نوشته این مقاله، ترکیه با آغاز ناآرامی‌های سوریه احساس کرد که می‌تواند با سرنگونی بشار اسد برای خودش یک جایگاه برتر منطقه‌ای ایجاد کند. اما با باقی ماندن اسد در قدرت، رویکرد دولت ترکیه سلبی و تخریبی شد و آن کشور به محل جذب، عبور و خدمات درمانی تروریست‌ها از ملیت‌های مختلف تبدیل شد.

به نظر این تحلیلگر مسائل منطقه، در شرایط کنونی در کنار شاخه‌های افراطی پ ک ک، بخشی از گروه‌های وابسته به داعش در عکس‌العمل به تغییر رفتار ظاهری ترکیه با انجام عملیات تروریستی در خاک آن کشور، درصدد مقابله با آن برآمده‌اند.

آتش تروریسم به دروازه توریسم

روزنامه جوان در مقدمه گزارش اول خود نوشته که در همان روزی که دولت اردوغان با عذرخواهی از پوتین، تنش‌زدایی با کرملین را در پیش گرفت، سه عامل انتحاری در عملیاتی هماهنگ یکی از خونین‌ترین حملات تروریستی ماه‌های اخیر را این بار در استانبول سازماندهی کردند. گفته می‌شود که داعش عامل این حملات تروریستی است و با این حملات نشان داد که حتی تنش‌زدایی با روس‌ها هم گردشگران را به ترکیه بازنخواهد گرداند.

احمد کاظم‌زاده هم در همین روزنامه نوشته که آیا ترکیه با داعش همان برخوردی را خواهد کرد که پیش از این با مخالفان کرد انجام می‌داد و با مشت آهنین با آنها برخورد می‌کرد. به نظر نویسنده، اگر پاسخ مثبت باشد به این معناست که ترکیه در قبال گروه‌های تکفیری رویکرد خود را تغییر داده اما اگر مماشات کند به این مفهوم خواهد بود که یا هنوز خطر را به طور جدی درک نکرده و یا در قبال تروریسم تکفیری و در راس آن داعش تسلیم شده است.

شلیک به قلب ترکیه

آرش فرح‌زاد در روزنامه فرهیختگان نوشته که حملات مرگبار به بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فرودگاه ترکیه، چهاردهمین حمله تروریستی در ترکیه و البته خونین‌ترین این حملات طی یک سال اخیر بود. به نظر نویسنده این انفجارها در پرترددترین و بزرگ‌ترین فرودگاه ترکیه که قلب امنیتی استانبول به شمار می‌آید زنگ خطر را جدی‌تر و مرگبارتر از قبل برای دولت اردوغان به صدا درآورده است.

در همین حال گزارش انتقادی دیگری در روزنامه فرهیختگان حاکیست که به رغم کشته شدن یک ایرانی در انفجار ترکیه، نه تنها سفرهای تفریحی به استانبول لغو نشده، بلکه آژانس‌های مسافرتی ایرانی اقدام به حراج تورهای گردشگری به آن کشور کردند. این گزارش حاکیست که تورهای VIP که تا دیروز بیش از یک و نیم میلیون تومان بود حالا به قیمت ۶۰۰ هزار تومان به فروش گذاشته شده است.

پرده آخر بدون دیوید کامرون

سارا معصومی در گزارش روزنامه اعتماد نوشته که برای نخستین بار در چهار دهه گذشته رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل در غیبت بریتانیا دور هم جمع شدند، دورهمی برای به تصویر کشیدن اتحاد و البته بیان آنکه با وجود رای بریتانیایی‌ها به خروج، همه با هم هستند.

به نوشته این گزارش رهبران ۲۷ کشور باقیمانده دور هم جمع شدند تا در هم‌اندیشی، تصمیمی برای وضعیت فوق‌العاده‌ای بگیرند که برای نخستین بار در تاریخ اتحادیه اروپا همه چیز را تغییر داده است؛ نخستین کشور از دایره اتحادیه اروپا خارج شد و اکنون رهبران کشورهای باقیمانده باید در بروکسل کاری بکنند که این خروج آغازگر یک دومینو برای وداع سایرین با اتحادیه نباشد.

به نظر خانم معصومی، سوال اساسی این است که پس از این طلاق، رابطه لندن با اتحادیه اروپا چگونه رابطه‌ای خواهد بود.

تاثیر خروج بریتانیا بر اقتصاد جنوب شرقی آسیا

مهرزاد جوادی کوچکسرایی در روزنامه اقتصادی تعادل نوشته که پس از اعلام رسمی نتایج همه پرسی در بریتانیا و تصمیم بر جدایی آن از اتحادیه اروپا، جهان شاهد تحولات جدیدی شده و این تحولات در سه سطح متمایز یعنی بازار، تجارت و معماری اقتصادی در حال رخ دادن است و محدود به بریتانیا و اتحادیه اروپا نخواهد بود و گمان می‌رود که تاثیر احتمالی آن ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد. به طوری که نوسانات ارزی و مالی در برخی از مناطق جهان باعث کاهش ارزش سهام در بازارهای اوراق بهادار وبورس‌های کشورهای شرقی و جنوب شرقی آسیا شده است.

به نظر نویسنده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ممکن است شرکت‌های چینی را هم با چالش سرمایه‌گذاری و تجارت با انگلستان و سایر نقاط اروپا مواجه کند، زیرا با این سوال مواجه هستند که سرنوشت لندن به عنوان یک مرکز مالی جهانی و اروپایی چه می‌شود و بریتانیا چگونه قادر به تنظیم این روابط خواهد شد؟

رفراندوم در انگلستان و موضوع دموکراسی

صادق زیباکلام در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که پیروزی مخالفان ماندن در اتحادیه اروپا باعث شده که بسیاری از اصولگرایان، نتیجه همه‌پرسی در انگلستان را دست‌مایه تحلیل‌های کلان پیرامون آینده اتحادیه اروپا و به تبع آن آینده غرب قرار دهند. برخی حتی یک گام بلند هم برداشته و نتیجه همه‌پرسی را دلیلی بر ایجاد شکاف و بحران نه تنها در اتحادیه اروپا که مجموع فرهنگ و تمدن غرب قلمداد می‌کنند.

به نظر این استاد دانشگاه در میان صاحب‌نظران و فرهیختگان ایران به ویژه آنان که انقلابی‌تر بوده‌اند، همواره نظر تردیدآمیزی نسبت به وجود دموکراسی واقعی در غرب وجود داشته است. چپ غیرمذهبی سال‌ها قبل در ایران این نظریه را رواج داد که آنچه در غرب به نام دموکراسی وجود دارد یک پوسته، سراب و ظاهری از دموکراسی بیش نیست. این تفکر بعدها در میان جریانات مذهبی و انقلابی هم رسوخ کرد و مورد قبول قرار گرفت.

آقای زیباکلام نوشته که نتیجه رفراندوم بریتانیا در حقیقت همانند سطل آب سردی بود که روی تمامی این نظریه‌پردازی‌ها ریخته شد؛ چرا که اصحاب قدرت اتفاقا می‌خواستند که در اتحادیه باقی بمانند، اما ۵۲ درصد مردم بریتانیا نمی‌خواستند. جان کلام در این همه‎پرسی آن بود که از قضای روزگار و باز برخلاف باورهای متوهم بسیاری از ما ایرانیان، بخش قابل توجهی از رای دهندگان انگلیسی گزینه‌ای را در پای صندوق‌های رای انتخاب کردند که مورد پذیرش فرادستان نبود.

مطالب مرتبط