جانشین فرمانده سپاه: صدهزار موشک در لبنان آماده شلیک به اسرائیل است

حق نشر عکس TASNIM
Image caption راهپیمایی روز قدس در تهران و ده‌ها شهر دیگر در ایران برگزار شده است

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، گفته است که ۱۰۰ هزار موشک تنها در لبنان آماده پرتاب به سوی اسرائیل است.

سرتیپ حسین سلامی در سخنرانی خود پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران در روز قدس گفت که ظرفیت "محو و فروپاشی رژیم‌صهیونیستی" بیش از هر زمان دیگری فراهم شده است.

آقای سلامی گفت ده‌ها هزار موشک برد بلند در نقاط مختلف جهان اسلام "آماده‌اند تا با رسیدن دستور، رژیم‌صهیونیستی را از صفحه روزگار محو کنند".

این سخنان در مراسم روز قدس، آخرین جمعه ماه رمضان، بیان شده که هر سال با هدف حمایت از "ملت فلسطین" و ابراز دشمنی با اسرائیل برگزار می‌شود.

حزب‌الله لبنان امسال در اقدامی بی‌سابقه برگزاری مراسم روز قدس را به دلیل نگرانی‌های امنیتی لغو کرده است.

عواقب 'فاش‌گویی'

یک هفته پیش حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، گفت که این گروه تمام منابع مالی خود را مانند موشک‌هایش از ایران می‌گیرد.

دولت آمریکا در واکنش به این اظهارات آقای نصرالله درباره ادامه حمایت ایران از "گروه‌های تروریستی" هشدار داد و به ایران توصیه کرد از حمایت از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان خوداری کند تا بتواند از همکاری مالی جهانی برخوردار شود.

پیش از آن یکی دیگر از فرماندهان سپاه در واکنش به اظهارات حسن نصرالله گفته بود که نباید نگران عواقب اعلام علنی حمایت ایران از جنبش حزب‌الله لبنان بود. با وجود این سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران، گفت که ایران از قبل به خاطر حمایت از حزب‌الله شاهد فشارهایی بوده بنابراین بعید است این فاش‌گویی عواقب تازه دیگری برای ایران داشته باشد.

حدود یک سال پیش هم سرلشکر یحیی رحیم صفوی، مشاور رهبر ایران در امور نیروهای مسلح هشدار داده بود که حزب‌الله لبنان بیش از ۸۰ هزار موشک آماده شلیک به تل‌آویو و حیفا در اسرائیل دارد.