جنجال حقوق‌ها در ایران؛ مدیران یک میلیارد تومان بازگردانده‌اند

حق نشر عکس MEHR

سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که شماری از مدیرانی که به دلیل بالا گرفتن اعتراضات به دریافت حقوق بالا استعفا کردند، مبالغ دریافتی را به حساب دولت بازگردانده‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در جمع خبرنگاران گفت که چهار نفر از پنج عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی ایران که دیروز ۱۲ تیرماه کناره‌گیری کردند، در مجموع تا کنون یک میلیارد تومان به حساب دولت بازگردانده‌اند و ممکن است این مبلغ بیشتر شود.

به گفته آقای اژه‌ای، عضو پنجم هم که در مسافرت بوده، شماره حساب خواسته تا مبالغ دریافتی را پس دهند.

دیروز صفدر حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی و چهار عضو دیگر هیئت عامل این صندوق استعفا کردند.

آقای محسنی اژه‌ای گفته است که در مرحله اول باید پول‌های دریافت شده بازگردانده شود و در مرحله دوم، بعد از انتشار گزارش دستگاه‌های نظارتی، قوه قضاییه شعبات ویژه‌ای را برای بررسی "فوق العاده" تخلفات اختصاص خواهد داد.

بعد از جنجال افشای فیش‌های حقوقی بالا، تا کنون بیش از ۱۰ مقام مسئول از سمت خود کناره‌گیری کرده یا برکنار شده‌اند.

+ همه آنچه می‌خواهید درباره فیش‌های حقوقی بدانید

سخنگوی قوه قضاییه ایران تلویحا مدیرانی را که فیش حقوقی‌ و میزان دریافتی‌هایشان منتشر شده، تهدید کرده که خودشان پولی را که گرفته‌اند بازگردانند چون اگر "دولت یا قانون به سراغشان برود، به ضرر آنها خواهد بود."

آقای محسنی اژه‌ای گفته است که سازمان بازرسی از سال ۱۳۹۱ در ۵۰ مورد نامه‌هایی به نهادهای دولتی از جمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، مدیران بانک‌ها، شرکت سهامی بیمه ایران، هلال احمر و انستیتو پاستور فرستاده و درباره بعضی از پرداخت‌ها و پاداش‌ها تذکر داده است.

همچنین به گفته آقای محسنی اژه‌ای، سازمان بازرسی از ابتدای سال ۱۳۹۵ به ۴۰ نهاد دیگر درباره پرداخت‌های خلاف قوانین و مقررات تذکر داده است که شهرداری‌های استان‌ها و شهرداری تهران جزو آنهاست.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ایران امروز یکشنبه ۱۳ تیرماه گفته است که حدود ۹۵۰ مدیر دولتی "حقوق نامتعارف" می‌گیرند.

به گفته داود محمدی، حقوق این افراد بین ۱۵ تا ۵۰ میلیون تومان است.