قوه قضائیه ایران حقوقدان‎های نامزد عضویت در شورای نگهبان را به مجلس معرفی کرد

حق نشر عکس irib
Image caption شورای نگهبان از قدرتمندترین نهادهای حکومتی در ایران، شامل شش فقیه (به انتخاب و انتصاب رهبر) و شش حقوقدان (به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و رای مجلس) است

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران ۵ حقوقدان‎ را به عنوان نامزد عضویت در شورای نگهبان به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.

آقای لاریجانی امروز ۱۴ تیرماه (۴ ژوئیه) عباسعلی کدخدایی، محمدرضا علیزاده، محمدهادی صادقی، فضل‌الله موسوی و احمد بیگی حبیب‌آبادی را به عنوان نامزدهای حقوقدان عضویت در شورای نگهبان معرفی کرد.

دوره عضویت سه حقوقدان فعلی شورای نگهبان (محمدرضا علیزاده، محمد سلیمی و سیامک ره پیک) ۲۴ تیرماه به پایان می رسد و مجلس باید پیش از این تاریخ سه نفر را از میان ۵ نامزدی که امروز معرفی شدند، انتخاب کند. از میان افراد معرفی شده به مجلس، فقط آقای علیزاده هم اکنون هم عضو شورای نگهبان است.

___________________________________

درباره نامزدهای معرفی شده به مجلس:
  • عباسعلی کدخدایی: سابقه ۱۲ سال عضویت در شورای نگهبان به عنوان حقوقدان را دارد اما مجلس نهم به عضویت مجدد او رای نداد. آقای کدخدایی در حال حاضر با حکم آیت الله خامنه ای عضو هیئت حل اختلاف قوا و تنظیم قوای سه‌گانه و مشاور احمد جنتی دبیر شورای نگهبان است.
  • محمدرضا علیزاده: آقای علیزاده از دوره دوم شورای نگهبان تا امروز عضو حقوقدان این شورا است. وب سایت شورای نگهبان او را باسابقه ترین عضو این شورا معرفی کرده است.
  • محمدهادی صادقی: استاد حقوق دانشگاه شیراز. آقای صادقی شش و سه سال پیش هم برای عضویت در شورای نگهبان به مجلس معرفی شده بود اما موفق به کسب رای لازم نشد.
  • فضل الله موسوی: رئیس سابق دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران. آقای موسوی در مجلس هفتم نماینده تهران بود.
  • احمد بیگی حبیب آبادی: قاضی دادگستری و مشاور پیشین رئیس قوه قضائیه. آقای حبیب آبادی در سال ۸۹ هم برای حضور در شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی معرفی شد اما موفق به کسب رای از نمایندگان نشد.

____________________________________

اعضای حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب می شوند و هر سه سال نیمی از آنها تغییر می‌کنند.

شورای نگهبان از قدرتمندترین نهادهای حکومتی در ایران است و شش عضو فقیه این شورا، به طور مستقیم از سوی آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران منصوب می شوند.

شش عضو حقوقدان این شورا نیز، از سوی رئیس قوه قضاییه که خود منصوب رهبر است به مجلس شورای اسلامی معرفی می شوند و با رای نمایندگان به عضویت شورای نگهبان در می آیند. تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود باید به تایید این شورا برسد.

این شورا همچنین تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان را بر عهده دارد.