روحانی درباره جنجال حقوق‌ها: با کسی عقد اخوت نبسته‌ام

حق نشر عکس Presidnet.ir

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در بیانیه‌‌ای در ارتباط با موضوع جنجالی حقوق‌های بالای مدیران در ایران، از تلاش برای ریشه‌کن کردن "این جرثومه پلیدی" خبر داده و تاکید کرده است که در برخورد با این مسئله با هیچ‌کس "عقد اخوت" نبسته­‌ است.

آقای روحانی در این بیانیه گفته است گزارشی که امروز دوشنبه (۱۴ تیر) از کمیته ویژه رسیدگی به این موضوع دریافت کرده نشان می‌دهد که "نارسایی­‌ها و ناکارآمدی" سیاست­‌ها و قوانین قبلی، "گریزگاه‌های قانونی" در گذشته و حال به جا گذاشته است.

رئیس جمهور ایران از حساسیت افکار عمومی و "ابراز نظر آزادانه" در فضای مجازی و رسانه‌ها استقبال کرده و وعده "اصلاح بنیادین ساختار ناسالم مقررات" سالیان گذشته را داده است.

رئیس جمهور ایران در عین حال از رسانه ها خواسته است درباره مواردی که به صورت "نادرست و تحت عنوان فیش حقوقی یا پرداخت غیرمتعارف، مطرح شده ولی ماهیت متخلفانه نداشته است، افکار عمومی را در جریان قرار دهند".

در هفته‌های اخیر جنجال مربوط به حقوق‌های بالای مدیران دستگاه دولتی و اتهام‌های مطرح‌شده درباره سوء استفاده‌های دیگر بعضی مقام‌ها، واکنش‌های گسترده مردم و رسانه‌ها و همین‌طور مقام‌های ارشد حکومت ایران را به دنبال داشته است.

+ بیشتر بخوانید: همه آنچه می‌خواهید درباره فیش‌های حقوقی بدانید

علاوه بر استعفای چند نفر از مدیران صنعت بیمه و بانک، نام اشخاصی مانند حسین فریدون، برادر آقای روحانی هم در جریان این جنجال‌ها مطرح شده است.

آقای روحانی در بیانیه خود با تاکید بر این که با کسی "عقد اخوت" نبسته خبر داده است که از یک ماه دیگر تمام دستگاه‌ها موظف­ند "حقوق و مزایای دریافتی کلیه مقامات کشوری و لشکری را به صورت حداقل و حداکثر دستمزد و پرداختی ماهانه در سایت وزارتخانه یا سازمان ذیربط، و همچنین در سایت سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی کشور برای آگاهی عموم درج کنند".

رئیس جمهوری ایران همچنین گفته است که دولت برای "اعمال یکپارچگی در نظام حقوقی پرداخت­‌ها و رفع هرگونه خلأ یا ابهام قانونی" لایحه‌ای را به فوریت تهیه و تقدیم مجلس می‌کند.

او همچنین تاکید کرده است که دستگاه‌های اداری که اقدام به ایجاد شرکت در داخل و خارج از کشور می‌کنند نباید از "مدیران ستادی" به عنوان عضو هیئت مدیره استفاده کنند.