واکنش سپاه به اظهارات تند شاهزاده سعودی در نشست مجاهدین خلق

حق نشر عکس Getty
Image caption ترکی فیصل در نشست شورای ملی مقاومت، حکومت ایران را به باد انتقاد گرفت

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران، با انتقاد شدید از حضور ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی، در نشست سالیانه شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق در پاریس، حکومت عربستان را "محور حمایت و پشتیبانی از جریان تروریسم در منطقه و فراتر از آن" خوانده است.

آقای شریف گفته است که "همزبانی و همراهی" ترکی فیصل با سازمان مجاهدین خلق، پیوند دیرین این گروه با دولت عربستان سعودی را نشان می‌دهد و "پشت صحنه معرکه‌گیری دشمنان نظام را برملا می‌سازد".

آقای فیصل دیروز شنبه ۱۹ تیر (۹ ژوئیه) در نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق با عنوان "ایران آزاد" خطاب به مریم رجوی، از رهبران مجاهدین و دیگر حاضران گفت: "تلاش‌های شما برای رهایی ملتتان از سرطان خمینی، حماسه‌ای افسانه‌ای است که مانند شاهنامه در گذر تاریخ باقی خواهد ماند".

رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی در این مراسم با لحنی تند و تهاجمی حکومت ایران را به باد انتقاد گرفت و به حمایت از تروریسم در عراق و لبنان و سوریه و یمن و سرکوب اقلیت‌ها در داخل متهم کرد.

او پیش‌بینی کرد که "مبارزه مشروع" گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی دیر یا زود به هدفش برسد و با استقبال از آن چه "جنبش‌های مردمی در گوشه و کنار ایران" خواند گفت: "ما به عنوان جهان اسلام از صمیم قلب در کنار شما ایستاده‌ایم".

حق نشر عکس AFP
Image caption مریم رجوی در نشست سالانه شورای ملی مقاومت در پاریس

سرتیپ رمضان شریف امروز یکشنبه ۲۰ تیرماه در واکنش به این اظهارات گفت: "بی‌تردید به همان میزان که صدام و حزب بعث از پناه دادن به منافقین و حمایت و همراهی با آنان بهره‌مند شدند، آل سعود نیز از این همراهی و همدستی منتفع خواهد شد".

______________________

ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی:ایران امروز یک کشور مذهبی یا غیر مذهبی محسوب نمی‌شود. یک کشور منزوی است. بر خلاف هنرمندان و دانشمندان در دوران ساسانی، نخبه‌های ایرانی امروز مشکلات زیادی دارند. رژیم ایران از گروه‌های تروریستی و جدایی‌طلب در منطقه حمایت میکند. سیاست‌های خمینی بر مبنای صدور انقلاب است. در بحرین و لبنان و فلسطین و سودان و خیلی کشورهای دیگر از گروه‌های مسلح حمایت می‌کند؛ از جمله حمایت از حزب‌الله لبنان، حماس و القاعده.

______________________

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا هم واکنش یک "منبع آگاه در وزارت امور خارجه" را منتشر کرده که گفته است: "از پدر طالبان و القاعده و شریک صهیونیست ها بعید نبود که استیصال دولت خود را با نمونه جدیدی از وقاحت و بلاهت سیاسی با شرکت در نشست ورشکستگان مزدور تروریست به نمایش گذارد".

نشست شورای ملی مقاومت در پاریس با حضور هزاران نفر از جمله تعدادی از چهره‌های سیاسی بین‌المللی برگزار شد.

نوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و گزینه اصلی نامزدی معاون رئیس جمهوری در مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان، نیز در این همایش حضور داشت.

تایید تلویحی 'مرگ مسعود رجوی'

بخش دیگری از سخنان ترکی فیصل هم به عنوان تأیید تلویحی مرگ مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق تلقی شده است.

آقای فیصل در بخشی از سخنان دیروز خود خطاب به مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین، از مسعود رجوی به عنوان "همسر مرحوم" او یاد کرد.

اظهارات آقای فیصل به عنوان تایید مرگ مسعود رجوی به سرعت در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر و پخش شد.

پیش از این احتمال مرگ آقای رجوی که سال‌هاست که در انظار عمومی ظاهر نشده مطرح شده بود، اما سازمان مجاهدین تاکنون این خبر را تایید نکرده است.

یک سخنگوی مجاهدین خلق گفته است که از اظهارات آقای فیصل در مورد مسعود رجوی "سوءتعبیر" شده است.