روزنامه های تهران؛ محاکمه عوامل حمله به سفارت، برجام خوب نیست

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه ۲۹ تیر در صفحات اول خود از محاکمه عوامل حمله به سفارت سعودی در تهران و مشهد نوشته و سخنان عاملان را با تیترهایی مانند پشیمانم منعکس کرده اند. حمله تندروها و اصولگرایان به برجام در نخستین سالگرد آن از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس NoAvaran
Image caption تیتر و عکس صفحه اول نوآوران

محاکمه حمله کنندگان به سفارت

ناصر ایمانی در سرمقاله نوآوران ضمن استقبال از محاکمه عاملان حمله به سفارت سعودی در تهران و مشهد نوشته این حرکت باعث شد به نوعی سعودی در افکارعمومی جهان مظلوم جلوه کند در حالی که به عربستان به خاطر ظلمی که در حق شیخ نمر روا داشت، در جامعه جهانی می‌توانست تحت فشار قرارگیرد، درنتیجه این اقدام، توانست جامعه بین المللی را با خود همراه کند.

در ادامه مقاله آمده: اگر چنین اتفاقی در کشورهای دیگری برای سفارت ایران رخ می‌داد، دولت ایران طبق تعهدات بین المللی، انتظار داشت تا برخورد قانونی با این افراد از سوی دولت میزبان صورت گیرد. چه بسا محاکمه کردن و برخوردهای قانونی با چنین افراد خودسری، موجب تقویت امنیت ملی و همینطور امنیت سفرای مستقر در ایران را بیش از پیش فراهم می کند. محکومیت و برخورد با نیروهای خودسر حمله کننده به سفارت عربستان، ظرفیت های تکرار حرکت هایی ازاین دست توسط هرگونه نیروی خودسری را محدود خواهد کرد.

نوآوران نوشته: از همه مهمتر اینکه به محاکمه کشیده شدن این خودسری ها، درس عبرتی برای دیگر عوامل خودسر خواهد بود تا بار دیگر با اقدامات نسنجیده و احساسی خود، وجهه بین المللی کشور را خدشه دار نکنند.

آخر قصه برجام همین بود

روزنامه های تندرو و اصولگرا در مناسبت سالگرد مذاکرات هسته ای همچنان به مخالفت خود با این توافق ادامه می دهند چنان که حسین شمسیان در یادداشت روز کیهان به همین مناسبت نوشته: این روزها مسئولان دولتی که در موضوع برجام نقش آفرین بودند، به زبان‌های مختلف می‌کوشند این نکته مهم را به مردم یادآوری کنند که آخر قصه برجام همین بود و نباید و نشاید چیزی بیش از این از برجام که آن را آفتاب درخشان و فتح‌الفتوح می‌نامیدند، انتظار داشت. این سخن ها درباره همان برجامی است که قرار بود همه مشکلات را برطرف کند، رافع تحریم‌ها باشد تا به گفته رئیس جمهور «تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شود».

به نوشته این روزنامه تندرو: مجالی نیست تا به مقایسه این سخنان با وعده‌های رنگارنگی که تا قبل از انعقاد برجام به مردم داده می‌شد بپردازیم. اما همان اظهارنظر رییس جمهور کافی است تا تفاوت دیروز و امروز مشخص شود. هرچند اگر این سخنان هم نبود، وضع معیشت و اقتصاد مردم به روشنی گویای آن بود که برجام به معنی واقعی ،هیچ آورده اقتصادی نداشته و مصداق «خسارت محض » بوده است. این از وضعیت اشتغال و رکود و ... هم معلوم است و سند آن اینکه آقای روحانی دو روز قبل در جمع مردم کرمانشاه صراحتا گفت: «ما در ایران مشکل بیکاری، آب، محیط زیست، رکود، نامناسب بودن محیط کسب و کار و حمل و نقل و از طرفی نیز با مشکلات منطقه‌ای و جهانی مواجه هستیم.»

کیهان در پاسخ این که حالا که این را فهمیدیم چه باید کرد نوشته: برخی کارشناسان نزدیک به دولت و حتی برخی مدیران آن، هنوز از عهد شکنی و خیانت آمریکا در این پرونده عبرت نگرفته‌اند و توصیه می‌کنند بازهم با آنها مراوده داشته باشیم که البته معنی فارسی و سلیس آن این است که بازهم به آمریکا امتیاز بدهیم. آنها بی‌آنکه بگویند آورده امتیازاتی که تاکنون به دشمن داده‌ایم برای ملت و اقتصاد ملی چه بوده، پروژه «حاتم بخشی» و باج دهی به غرب از کیسه بیت المال را، به عنوان یگانه راهی که به ذهنشان می‌رسد بر زبان می‌آورند.

کاظم انبارلویی نیز در سرمقاله روزنامه رسالت نوشته: کمتر از یک سال به پایان دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی باقی است. ایشان پریروز در جمع مردم کرمانشاه گفتند: «مشکل بیکاری و رکود در کشور داریم.» حال آنکه دو سال پیش در جمع مردم مشهد و زائران رضوی فرمودند: «ما از رکود عبور کردیم.» واقعا بیکاری و رکود، تن بیمار اقتصاد کشور را هر روز رنجورتر می‌کند. باید پرسید در این سه سال دولت برای حل این معضل چه کرده و چرا نتوانسته است این همراهی را انجام دهد؟

به نوشته سردبیر روزنامه جناح راست: مسئله اصلی کشور، اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی است. فقط از این طریق رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار ایجاد خواهد شد. رئیس دولت باید فرماندهی این مقاومت را شخصاً به عهده بگیرد. اگر بخواهد این منصب مهم را به معاون اول و معاون اول به وزیر کشور محول کند، معلوم نیست بر سر اجرای اقتصاد مقاومتی چه خواهد آمد. کشور در حوزه اقتصاد با یک جنگ تمام عیار روبه روست.

و خلاصه توصیه رسالت این است که: دولت باید خوش خیالی را کنار بگذارد، واقعیت تلخ بدعهدی آمریکایی‌ها را بپذیرد و چاره‌ای برای آن بیابد. از برجام، آبی برای اقتصاد کشور گرم نمی‌شود. دولت باید از این اعتقاد دست بردارد که حتی آب خوردن ما هم به برجام مربوط است!

محمد اسماعیلی در سرمقاله روزنامه جوان با نقل جمله ای از وزیر خارجه که گفته نمره برجام بسیار خوب است اما نحوه اجرای آمریکایی ها نمره پایین می گیرد نوشته: چرا «اجرا» نمره بدی را توسط وزیر امور خارجه کشورمان گرفته و «خود برجام» نمره بسیار مناسبی را کسب می‌کند و اساساً نسبت برجام و اجرای آن‌که از آن با دو قید «بسیارمناسب» و «بد» یاد شده است چیست. می‌توان نتیجه گرفت که «بداجرا کردن برجام» ناشی از «بدی تنظیم و نگارش متن برجام» است و بهتر آن بود که وزیر محترم امور خارجه کشورمان قید «بد» را نخست درباره برجام و نه اجرای آن به‌کار می‌برد.

روزنامه سپاه پاسداران دلیل چنین اظهار نظری را چنین بیان کرده: به واسطه نگارش، تنظیم و امضای چنین متنی است که برای امریکایی‌ها این فرصت به‌وجود آمده که حتی پس از شش ماه از روز اجرای برجام، هنوز به تعهدات خود عمل نکرده ، تلاش دارند با «وضع و اعمال قوانین جدید، تحریم‌ها دیگری همزمان با تعلیق‌ بخش اندکی از تحریم‌ها را آماده کرده»، «سنگ‌اندازی در مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را ایجاد»، «نگه‌داشتن ایران در شرایط اقتصادی قبل از برجام» و «هدر دادن ظرفیت‌های صنعت گردشگری» را مقدمه‌سازی نمایند.

جوان در نهایت نوشته: اگر در متن برجام با شناخت دقیق از رفتار امریکایی‌ها، قواعدی مشخص جهت مقابله با اقدامات احتمالی آنها بعد از روز اجرای توافق پیش‌بینی می‌شد و هزینه «تخلف» یا «نقض» برای امریکایی‌ها در متن برجام بالا می‌رفت، غربی‌ها امروز با فراغ بال و بدون توجه به عواقب بین‌المللی آن اینگونه مکرراً برجام را نقض می‌کردند و بدون کمترین مانعی تحریم‌های گذشته را به بهانه‌هایی مانند موشک، تروریسم و حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی ایران وضع می‌کردند؟

روز جمعه بریم سرکشی، تعطیل شده ها

رضافرخی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: این روزها در راستای تنویر افکار عمومی و شفاف‌سازی برای ملت عزیز، ما مثل خیلی از دوستان و همکاران در پی کشف مکان‌های جدید تعطیل شده هستیم! آن طور که به همه نشان بدهیم که تنها این ارج نیست که در دوران این دولت تعطیل شده وبه طورکلی خیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی که تا همین چندسال پیش با ظرفیت ۲۵۰ درصد به بالا فعالیت داشتند به محض روی کارآمدن دولت یازدهم یهویی به تعطیلی کشیده شده‌اند.

به نوشته این طنزنویس: درهمین زمینه همین چند شب پیش از گفت‌و‌گوی خبری با من تماس گرفتند و پرسیدند: نظر شما درباره تعطیلی واحدهای تولیدی چیست؟ ما هم ضمن ابراز نگرانی خیلی زیاد از این موج تعطیلی خاطرنشان فرمودیم که بزودی فهرست جدیدی از جاهایی که حتی پیش‌بینی می‌شود تعطیل شوند، منتشر می‌کنیم. یعنی در کل زده‌ایم در کار فیوچریسم(آینده نگری) حتی پیش‌بینی تعطیلی هم بکنیم اسمش را منتشر می‌کنیم.

ستون طنز روزنامه دولت به طعنه ادامه داده: مجری اشاره کرد که بسیاری از این کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی سال هاست تعطیل شده و ربطی به این دولت ندارد که ما هم گفتیم: اون تعطیلی پشت یه بهار امید بود، ولی این تعطیلی خزون انتظاره!

مجری از حال و روز این چند وقت مان پرسید که ما هم خاطرنشان کردیم که این روزها آنقدر جاهای تعطیل را دوست داریم که با دیدنش ذوق زده می‌شویم. در روزهای جمعه به جاهای مختلف سرکشی کنیم کلی بانک و بقالی در روز جمعه تعطیل هستند که می‌توان در راستای تنویر خیلی بیشترافکار عمومی آنها را هم به عنوان تعطیل شده در دوران دولت یازدهم نام برد.

حق نشر عکس Sharvand
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

١٠سالی ‌که همه را ترسانده است

محمد صادق جنان صفت در مقاله ای در شرق نوشته: مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رییس‌جمهور حسن روحانی از زمستان پارسال تا امروز مقاله‌ای ننوشته است. به ویژه از اول امسال نوعی سکوت را پیشه کرده است. این مقام ارشد و بلندپایه برنامه‌ریزی دولت‌های هاشمی و دولت اول اصلاحات را در سال گذشته چندین بار در نوشته‌ها و حرف‌هایش تکرار کرد و هشدار داد که ١٠ سال آینده برای ایران می‌تواند فاجعه درست کند یا معجزه باشد.

به نوشته این مقاله: روز گذشته اما علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع صدها نفر از سرمایه داران ایرانی تاکید کرد که ١٠-٥ سال آینده برای این سرزمین و اقتصاد آن سال‌های حیاتی است و ما حق نداریم اشتباه کوچک هم انجام بدهیم. او با وجودی که تلاش می‌کرد این ترس از ١٠ سال آینده را در زمین اقتصاد مهار کند اما معلوم است که وقتی جامعه‌ای اقتصاد ضعیف دارد با کدام مشکلات مواجه می‌شود. و او تاکید کرد که برای رشد ٨ درصدی که اساس برنامه‌های اقتصادی ایران است نیاز به ٨٠٠ هزار میلیارد تومان پول در سال است که حدود ٢٣٠ میلیارد دلار می‌شود و این پول دیگر در اختیار دولت نیست.

در ادامه مقاله شرق آمده: کارشناسان باور دارند که رشد اقتصادی ایران در ١٠ سال آینده به اندازه ١٠ سال گذشته باشد و رقبای منطقه‌ای ایران مثل ترکیه، عربستان و عراق نیز میانگین رشدهای ١٠ سال گذشته خود را کسب کنند. ایران از شرایط رقابت با این کشورهای تراز اول خاورمیانه دور شده و به کشورهای دست دوم – سوم در منطقه تبدیل می‌شود و این یعنی اینکه رسیدن به کره جنوبی و تایلند به افسانه‌ها می‌پیوندد.

وحید معتمدنژاد در مقاله ای در شرق نوشته: «سفره‌ها تهی‌تر شده‌اند»؛ این جمله‌ای است که نه از زبان یک منتقد، بلکه از زبان وزیر کار بیان شد و شهامت و شجاعت او را در به‌تصویرکشیدن شرایط امروز اجتماعی و اقتصادی کشور به اذهان متبادر می‌کند. بیان چنین جمله‌هایی در جایگاه متولی امور اجتماعی در جای خود بسیار ارزنده و ستودنی است؛ اما اینکه چرا «سفره‌ها تهی شدند؟» طرح موضوع و پرسشی است که پاسخ آن را باید در ساختار و شالوده سیاست‌های اقتصادی در تمام ادوار گوناگون دولت‌ها در سال‌های پس از انقلاب جست‌وجو کرد.

به نظر نویسنده: فقر واژه‌ای نسبی است، نه مطلق؛ نسبی به‌این‌دلیل که در فرد و از روابط اجتماعی نمود پیدا می‌کند و از این نظر در جوامع گوناگون نسبت به شرایط موجود می‌توان آن را ‌ارزیابی کرد. این موضوع اغلب بر پایه «نابرابری» در ارکان اجتماعی است که فرد در آن با فعالیت‌های اجتماعی خویش مواجه بوده و نبود پاسخ صحیح، وی را به نوعی سرخوردگی و در نتیجه انزوا می‌کشاند. این انزوا و سرخوردگی زمانی شدت می‌یابد که فرد در انتخاب کسب‌وکار مناسب عاجز می‌شود و در نتیجه درصدد پیمودن راهی برای رسیدن به مراکز تصمیم‌گیری است تا از موقعیت مناسبی برخوردار شود.

مقاله شرق به این جا رسیده که: فقر در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای مستعمره و نابرخوردار از منابع خدادادی و طبیعی، هیچ‌گاه جنبه هویتی نداشته و بیشتر درآمدی بوده و براساس سیاست‌های نادرست و نابجای دولتی پدید آمده است و بنا را بر نابرابری و نایکسانی از بهره‌مندی‌های مساوی بین افرد جامعه پایه‌ریزی کرده است؛ از دیگر عوامل فقر در ایران، نوعی تقدیرگرایی است که فرد بر این باور است که از او کاری ساخته نیست.

انفعال در پوشش تهاجم

شهروند در سرمقاله خود نوشته: برخی از رفتارها به ظاهر از موضع قدرت و حتی تهاجمی به نظر می‌رسند یا می‌خواهند خود را تهاجمی نشان دهند؛ چنانچه عامل رفتار می‌خواهد وانمود کند که از اعتماد‌به‌نفس زیادی برخوردار است. ولی وقتی که خوب موشکافی شود و پرده ظاهری رفتار کنار زده شود، متوجه می‌شویم که آن رفتار چیزی جز انعکاس روانی ضعف و تدافعی عمل کردن و نداشتن اعتماد‌ به‌ نفس نیست. تبلیغات به ظاهرضد آمریکایی که در سطح شهر تهران و در روزهای اخیر نصب شده، مصداق این اقدام شبه‌تهاجمی و از موضع ضعف است.

با این مقدمه نویسنده سرمقاله شهروند به تابلوهای شهری تهران اشاره کرده که زمستان پیش نگارخانه ای به وسعت یک شهر ساخته بود و هم شعارهایی در جهان آموزش و سلامت مردم که با استقبال مردم و نخبگان روبرو شد اما امسال وارد تبلیغاتی شد که هیچ نقش آموزنده‌ای ندارد و فقط می‌خواهد به مردم القا کند به وضعیت نامطلوب خودمان رضایت دهیم؛. برخی از تابلوهای نصب شده تحت عنوان حقوق بشر آمریکایی واجد این مضامین هستند: «در آمریکا از هر ٥ نوزاد ٢ نوزاد به صورت نامشروع به دنیا می‌آیند» یا «در هر ٩ ثانیه یک زن آمریکایی مورد ضرب‌وشتم قرار می‌گیرد» یا «از هر ١١٠ نفر آمریکایی یک نفر در زندان است»....

به نوشته شهروند: اینها مضامینی است که بیش از ایران در رسانه‌های آمریکایی طرح می‌شود و به علاوه همواره اخبار آن در صدر خبرهای صداوسیما قرار دارد و هیچ اطلاع تازه‌ای محسوب نمی‌شود. مردم از این تبلیغات چه درسی باید بیاموزند که به دردشان بخورد؟ اصولا کسی نیست تا در این میان پاسخ دهد که مگر مشکل ما با ایالات متحده تعداد زندانیان آنجاست؟ اگر چنین است بسیاری از کشورهای غربی هستند که تعداد زندانیان آنها بسیار کمتر از ایران است.

وضعیت وخیم مجسمه های شهری

الهام عدیمی در گزارشی در ابتکار نوشته: مجسمه‌ها بخشی از بازماندگان تمدن‌های مختلف هستند. وقتی به شهرهای تاریخی یا بناهای قدیمی می‌روید، مطمئنا بخشی از آنچه به جا مانده است، مجسمه‌هایی از آن دوران است. قدمت مجسمه‌سازی در ایران به زمان‌های دور بازمی‌گردد، اگر چه بسیاری معتقدند که ایرانیان علاقه چندانی به مجسمه‌سازی نداشته‌اند اما مجسمه‌ها و پیکرک‌هایی از دوره‌های مختلف تمدنی ایران و از جنس‌های مختلف در موزه‌های ایران و دنیا وجود دارد.

این گزارشگر معتقد است بحران ار آذر ۸۸ شروع شد. در این زمان، سرقت مجسمه‌های شهری زنگ خطری دوباره برای مجسمه‌های شهری به صدا درآورد. در این دوره و سال‌های بعد تا سال ۸۹ چهار مجسمه از هفت مجسمه پرویز تناولی که در پارک شهر نصب بودند، مجسمه‌های ستارخان و باقرخان اثر شهریار ضرابی، صنیع خاتم ساخته حمید شانس در پارک ملت، مجسمه‌های دیگری به نام‌های زندگی، استاد شهریار، شریعیت، مادر و فرزند، ابن سینا، محمد معین، تندیس رحمان دادمان، مجسمه برنزی پارک استقلال تهران و مجسمه گوساله بخشی از آثار سرقت شده‌اند.

به نوشته گزارش ابتکار: بعضی دلیل این دزدی‌ها را مسائل مالی عنوان کردند اما گروهی دیگر جمع‌آوری مجسمه‌ها را به سازمان‌های دولتی یا گروه‌های افراطی مخالف با این هنر منتسب دانستند.اما مصائب مجسمه‌ها تنها به پرونده دزدی محدود نمی‌شود. آسیب‌های بسیاری که گاهی مردم از سر نادانی و گاه از روی اغفال به مجسمه‌ها وارد می‌کنند. از یادگاری نوشتن روی مجسمه‌های حاضر در محوطه‌های تاریخی و خانه‌ها گرفته تا تخریب آثار متغیر است. تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری، از پیشتازان جنبش مشروطه‌خواهی ایران در چهارمحال و بختیاری یکی از این موارد بود که بحث‌های بسیاری به وجود آورد اما در طرف دیگر جریان، بسیاری نیز با نصب مجسمه در شهرهای مختلف مخالفت کرده‌اند.

حق نشر عکس Etemad
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

مسکن مهر، فریب متقاضیان

کیهان در بالای صفحه اول خود از افتتاح ۴۵۵۰ خانه مسکن مهر در شهر پردیس خبر داده و بر اساس سخنان معاون وزارت راه و شهرسازی نوشته: نوید افزایش مجدد قیمت‌های مسکن مهر را می‌دهد، در شرایطی ایراد می‌گردد که پیش‌تر مسئولان مربوطه از عدم افزایش قیمت مجدد مسکن مهر پردیس خبر داده بودند.

این روزنامه مخالف دولت افزوده: قیمت واحدهای مسکن مهر تاکنون در چند مرحله افزایش پیدا کرده و از ۲۷میلیون تومان تا حد ۳۳ میلیون تومان افزایش داشته است، در حال حاضر نیز مشخص نیست قیمتی که در هفته آینده قرار است اعلام شود چقدر افزایش خواهد داشت، ضمن اینکه تمام اینها در شرایطی است که زمان قطعی تحویل مسکن مهر هم مشخص نیست و اساسا معلوم نیست چه ضمانتی وجود دارد که این افزایش قیمت، آخرین افزایش قیمت باشد و نوبت دیگری در کار نباشد.

اما جهان صنعت با تیتر «دولت قبل متقاضیان را فریب داد» نوشته: محسن نریمان در حاشیه آیین افتتاح چهار هزار و ۵۵۰ واحد مسکن مهر پردیس گفت اینکه آقای آخوندی به طرح مسکن مهر انتقاد دارد مربوط به آن است که وی دکترای اقتصاد سیاسی دارد و به همین دلیل به ایرادات مسکن مهر انتقاد می‌کند. وی با بیان اینکه تاکنون از محل آورده مردم و تسهیلات بانکی حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در طرح مسکن مهر هزینه شده است، تصریح کرد: مسکن مهر بزرگ‌ترین پروژه مسکن‌سازی در کشور است که باید تمام امکانات زیربنایی و روبنایی آن را با تمام مشکلات تامین کنیم.

کودتای ۵۰-۵۰

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون جلال پیرمرزآباد، شرق

میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت نوشته: این طوری که در ترکیه دارند همه را می‌برند زندان به زودی دو تا اتفاق می‌افتد؛ یا زندان‌شان تمام می‌شود بعد ناچار می‌شوند زندانی‌های دیگر را آزاد کنند که جا شود بقیه را بفرستند داخل. در نتیجه هرچی دزد و قاچاقچی است، می‌ریزند داخل خیابان و اتفاقی که می‌افتد این است که مردم خودشان کودتا می‌کنند که امنیت برگردد.

به نظر طنزنویس: اینها مدام کودتاگر جدید بازداشت می‌کنند در نتیجه زندان کم می‌آید. می‌دهند این شرکت‌های ساختمانی‌شان در ترکیه زندان جدید می‌سازند. این زندان‌های جدید خودش اقتصاد ترکیه را متحول می‌کند و مشکل بیکاری حل می‌شود در نتیجه دولت هر چند سال یک‌بار یک روز را به عنوان روز ملی کودتا اعلام می‌کند و در آن یک گروه کودتا می‌کنند و بعد بازداشت می‌شوند و می‌روند زندان‌های جدیدی که شرکت‌های ساختمانی می‌سازند.

خلاصه ستون طنز جهان صنعت این که:حالا اینها چه دخلی به ما دارد؟ دخلش این است که آقای ظریف می‌تواند به همتای ترک‌تبار خود پیشنهاد کند که ما در ایران یک عالمه زندان خالی و نیمه‌کاره داریم به نام مسکن مهر که با یک شراکت فیفتی فیفتی بین ایران و ترکیه می‌شود ظرف دو ماه هم مسکن مهر‌ها را ساخت هم زندانی‌ها را یکجا جا داد هم چرخ اقتصاد دو تا کشور را با هم چرخاند یعنی یک طوری نباشد که چرخ کودتا بچرخد، چرخ اقتصاد نچرخد!

مطالب مرتبط