دادستان کل ایران از دولت خواست فهرست دریافت‌کنندگان حقوق‌های کلان را تحویل دهد

حق نشر عکس .
Image caption محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور عالی رتبه ترین دادستان ایران است

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی خواسته است که فهرست دریافت کنندگان حقوق‌های کلان را در اختیار دادستانی قرار دهد.

به نظر می رسد درخواست این نهاد قضایی از دولت، به معنای تصمیم قوه قضائیه به تعقیب قضایی پرونده "حقوق های نامتعارف" باشد.

آقای منتظری امروز ۲۹ تیرماه (۱۹ ژوئیه) گفته است "هر مالی که به باطل و نامشروع گرفته شده باشد، طبق قانون اساسی و موازین شرعی بازگردانده می‌شود".

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران حدود دو هفته پیش درباره موضوع حقوق های نامتعارف گفته بود "با این پدیده بایستی با جدیت مقابله بشود" و توصیه کرده بود که مسئولان باید "مسئله عزل کردن و برکنار کردن و برگرداندن آنچه از بیت‌المال به صورت نامشروع خارج شده است را در دستور قرار بدهند."

در هفته‌های اخیر پرونده حقوق‌های بالای مدیران دستگاه‌های دولتی در ایران باعث کناره‌گیری تعدادی از مدیران بیمه و بانک شده است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران دو روز پیش از این با اشاره به موضوع فیش های حقوقی نامتعارف گفته بود که در سال‌های گذشته تخلف‌هایی در تمام دستگاه‌های کشور انجام شده که "اختصاص به قوه مجریه ندارد و مربوط به همه دستگاه‌ها و همه نهادهای عمومی است".

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه دیروز در اظهاراتی که به نظر می رسید پاسخ به گفته های آقای روحانی باشد، گفت که در قوه قضائیه حقوق نامتعارف وجود ندارد.