رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: ساختن کارخانه غنی سازی اورانیوم مطرح نیست

حق نشر عکس tasnimnews
Image caption صالحی در صدد رفع ابهام از معنی سخنان لاریجانی برآمد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در توضیح اظهارات اخیر رئیس مجلس، ایجاد تاسیسات جدید غنی‌سازی اورانیوم را تکذیب کرده است.

آقای صالحی در سخنانی که روز چهارشنبه، ٣٠ تیر (٢٠ ژوئیه)، از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد، در ارتباط با اظهارات رئیس مجلس در مورد راه اندازی کارخانه جدید غنی‌سازی اورانیوم، گفت که "منظور ایشان بخش مربوط به بازگشت‌پذیری است." وی افزود: "هنگام مذاکره برای دستیابی به توافق هسته‌ای - برجام - جایگاهی برای بازگشت‌پذیری در آن دیده شد که اگر آنها خلف کردند، بتوانیم بازگشت کنیم به شرایطی که بودیم."

علی لاریجانی، رئیس مجلس در سخنان پیش از دستور در جلسه علنی روز چهارشنبه، با انتقاد شدید از گزارش اخیر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که آزمایش‌های موشکی ایران را مغایر "روح توافق هسته‌ای" دانسته بود، گفت: "مجلس شورای اسلامی با ابراز کمال تاسف از اقدام دبیرکل، به دولت آمریکا و مجلس نمایندگان و سنا هشدار می‌دهد که اقدامات ایذایی به نقطه‌ای رسیده است که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده و ضمنا لازم است سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه، راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای برای غنی‌سازی در درجات مورد نیاز کشور را آماده نموده و مجلس شورای اسلامی را در جریان امر قرار دهد."

برجام محدوده فعالیت هسته‌ای ایران از جمله ظرفیت، میزان غنی‌سازی و درجه خلوص اورانیوم غنی شده را مشخص کرده و تخطی از این محدوده قاعدتا به واکنش جامعه جهانی، از جمله وضع مجدد و احتمالا تشدید تحریم‌های خارجی منجر می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در تشریح سخنان آقای لاریجانی یادآور شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم چند هفته پیش گفته بود که در صورت لزوم، ایران می‌تواند در اسرع وقت به شرایط هسته‌ای "به مراتب بهتر از شرایط قبل" برسد. آقای صالحی در عین حال تاکید کرد که "این در وضعیتی اتفاق خواهد افتاد که آنها خلف وعده کرده باشند، نقض برجام کرده باشند و این نقض مورد تایید ستاد نظارت بر برجام قرار گرفته باشد." وی افزود: "در هرحال این یک تصمیم نظام است و این آمادگی وجود دارد."

حق نشر عکس iribnewsagency
Image caption ساعاتی پس از سخنان رئیس مجلس، صالحی در سخنانی از تلویزیون مواضع جمهوری اسلامی در خصوص برجام را شرح داد

علی لاریجانی در سخنان خود از سازمان انرژی اتمی خواسته بود طرح ایجاد کارخانه غنی سازی را آماده کند، اما آقای صالحی گفت که "اینکه کارخانه جدیدی بخواهیم بسازیم، منظور نیست بلکه بحث استفاده از تاسیسات موجود در نطنز است."

وی در عین حال مواضع کشورهای غربی در مورد نحوه اجرای برجام توسط ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت در حالی که مقامات اتحادیه اروپا از پیشرفت در اجرای برجام سخن می‌گویند، بعضی دیگر مواضعی غیرموجه اتخاذ می‌کنند. آقای صالحی به عنوان مثال گفت که اخیرا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، جمهوری اسلامی را متهم کرد که به خرید تجهیزات هسته‌ای از کانال‌های غیرمجاز روی آورده است. آقای صالحی این اتهام را رد کرد و گفت که در حالی که برجام مسیر قانونی برای دستیابی ایران به تسهیلات هسته‌ای را پیش‌بینی کرده، نیازی به توسل به مجاری غیرمجاز نیست. وی همچنین تز اظهارات نماینده فرانسه در سازمان ملل در مورد نحوه اجرای برجام توسط ایران انتقاد کرد.

آقای صالحی گفت که اینگونه سخنان متفاوت حاکی از آن است که "در بین خودشان تناقض وجود دارد" و به همین دلیل، جمهوری اسلامی "باید اوضاع را رصد کند و قبل از وقوع هر تحولی، اقدامات لازم را صورت دهد."

رئیس سازمان انرژی اتمی واکنش مقامات جمهوری اسلامی نسبت به اظهارات مقامات غربی را مورد تایید قرار داد و ضمن حمایت از واکنش رئیس مجلس، گفت که وزیر خارجه هم در تماس با بان کی مون محتوای گزارش اخیر او را مورد انتقاد قرار داده بود.

علی اکبر صالحی در ادامه سخنان خود به گزارش‌های مربوط به وجود اسناد محرمانه بین جمهوری اسلامی و گروه ١+٥ اشاره کرد که اخیرا توسط برخی منابع خبری منتشر شده است. او گفت که این اسناد مربوط به برنامه هسته‌ای پانزده ساله جمهوری اسلامی است که در چارچوب پروتکل الحاقی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده است و اگرچه جمهوری اسلامی مایل بوده این برنامه محرمانه بماند اما از افشای آن هم ابایی ندارد.

وی این نظر وزیر خارجه جمهوری اسلامی را تکرار کرد که در صورت انتشار این گزارش، دستاوردهای مهم مذاکره کنندگان هسته ای آشکار خواهد شد.

مطالب مرتبط