احمد جنتی تا سال ۱۴۰۱به عنوان دبیر شورای نگهبان ابقا شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption احمد جنتی ۸۹ ساله از دوره اول شورای نگهبان که در سال ۱۳۵۹ تشکیل شد، عضو این شورا بوده است

در جریان انتخاب اعضای هیئت رئیسه شورای نگهبان، احمد جنتی بار دیگر برای یک دوره شش ساله (تا سال ۱۴۰۱) به سمت دبیر شورا انتخاب شده است.

آقای جنتی با حکم آیت‌الله علی خامنه ای، رهبر ایران، از فقهای شورای نگهبان است.

آقای جنتی ۸۹ ساله از دوره اول شورای نگهبان که در سال ۱۳۵۹ تشکیل شد عضو این شورا بوده و از سال ۱۳۷۱ هم به طور مداوم به عنوان دبیر این شورا هم انتخاب شده است.

احمد جنتی در حدود دو ماه پیش برای یک دوره دو ساله به ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب و هفته گذشته هم طی حکمی از سوی آیت الله خامنه ای برای یک دوره شش ساله در شورای نگهبان ابقا شد.

مطابق قوانین ایران شورای نگهبان وظیفه دارد تمامی قوانین مجلس شورای اسلامی را بررسی کند. مصوبات مجلس پس از تایید این شورا جنبه قانونی پیدا می کند. تایید یا احراز صلاحیت نامزدهای تمامی انتخابات سراسری ایران (به جز انتخابات شوراهای شهر و روستا) هم از مهمترین وظایف شورای نگهبان است.

شورای نگهبان شامل ۶ فقیه منصوب رهبر و ۶ حقوقدان است که از سوی مجلس و از میان نامزدهای معرفی شده از سوی رئیس قوه قضائیه انتخاب می شوند. دبیر شورای نگهبان بالاترین مقام رسمی این شورا است.

در جریان انتخاب هیئت رئیسه دوره هفتم شورای نگهبان (۱۳۹۵-۱۴۰۱) محمدرضا علیزاده که باسابقه ترین عضو حقوقدان شورا است به عنوان قائم مقام دبیر و عباسعلی کدخدایی به عنوان سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شدند.