فرمانده سپاه چند کشور منطقه و عربستان را 'دشمنان آشکار ایران' دانست

حق نشر عکس TASNIM

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، می‌گوید عربستان سعودی و چند کشور دیگر منطقه به "دشمنان آشکار ایران" اضافه شده‌اند.

آقای جعفری امروز، پنجشنبه ٣١ تیر، در جلسه‌ای با فرماندهان نیروی دریایی سپاه گفته است: "دشمنان انقلاب اسلامی و ایران اسلامی تمامی تلاش خود را برای گسترش ناامنی در ایران به کار می‌گیرند، برخی از کشورهای منطقه‌ای و آل‌سعود به دشمنان آشکار اضافه شدند."

او با تاکید بر توانایی‌های سپاه پاسداران گفته است که تلاش‌ها و هزینه‌های بسیاری برای ایجاد ناامنی در ایران انجام می‌شود اما نیروهای نظامی ایران همه این تلاش‌ها را خنثی می‌کنند.

رابطه میان ایران و عربستان سعودی در چند سال اخیر پر تنش بوده است. سال گذشته کشته شدن صدها زائر ایرانی در حج به تیرگی روابط افزود. در زمستان سال گذشته هم پس از اعدام یک روحانی سرشناس شیعه در عربستان عده‌ای به سفارت این کشور حمله کردند که این حمله به قطع رابطه عربستان و چند کشور مسلمان دیگر با ایران انجامید.

عربستان و متحدانش مخالف نفوذ ایران در سوریه و در عراق هستند و این کشور را متهم می‌کنند که به ناآرامی‌ها در یمن و بحرین دامن می‌زند. موفقیت ایران در مذاکرات با قدرت‌های جهانی و رسیدن به توافق هسته‌ای به نگرانی این کشورها از افزایش نفوذ ایران دامن زده است.

محمدعلی جعفری هم امروز گفته است: "بعد از اتفاقات بسیار ناشی از برجام و توافق هسته‌ای، خطرها و نگرانی‌هایی وجود دارد که شرایط را حساس می‌کند از این رو باید توجه به حفظ انقلاب مورد توجه ویژه قرار بگیرد."

آقای جعفری گفته تلاش‌هایی در جریان بوده است تا سپاه پاسداران به نیرویی نظامی مانند سایر نیروهای مسلح دنیا بدل شود، اما فعالیت‌های نظامی تنها وظیفه سپاه نیست چرا که "محتوای سپاه نظارت بر انقلاب است."

مطالب مرتبط