روزنامه‌های صبح تهران: نوبت یک زن

روزنامه‎های ایران در روز پنجشنبه هفتم امرداد ۱۳۹۵، مطالب متنوعی دارند، از کارزار انتخاباتی در آمریکا گرفته تا ادامه ماجرای برجام و دیگر موضوعات داخلی بحث‌برانگیز.

نوبت یک زن

میثم سلیمانی در روزنامه اعتماد نوشته که حزب دموکرات آمریکا بار دیگر توانست واقعه‌ای متفاوت را در تاریخ سیاسی آن کشور رقم بزند. واقعه‌ای که باید ۲۴۰ سال از آن می‌گذشت تا به عینیت برسد. حالا هیلاری کلینتون این شانس را دارد که نه تنها به عنوان نخستین نامزد زن از حزب دموکرات که به عنوان نخستین زن، سکان رهبری ایالات متحده را به دست گیرد. حالا آمریکا با دو انتخاب روبه‌روست، ترامپ یا کلینتون؛ دو انتخابی که دو مسیر متفاوت را در آمریکا به نمایش می‌گذارد.

به نوشته این گزارش با پایان کنوانسیون ملی دموکرات‌ها، آمریکا از فضای انتخابات درون حزبی خارج می‌شود. زمانی که مناظره‌ها در آن تعیین کننده است و هر رفتار یا هر حرکت غلط می‌تواند به طور کامل سرنوشت یک نامزد را تغییر دهد تا کلید کاخ سفید را به دست دیگری بسپارد. فصل پایانی انتخابات آمریکا از امروز آغاز شده است.

دسیسه پوتین برای پیروزی ترامپ

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از پولیتیکو نوشته که دسامبر ۲۰۱۱ وقتی اعتراضات گسترده‌ای علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مسکو بالا گرفت، او به روشنی گفت که چه کسی پشت سر این تظاهرات است؛ هیلاری کیلنتون، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده. پنج سال بعد، ممکن است پوتین به دنبال انتقام گرفتن از هیلاری کلینتون باشد. دست کم این نگاه برخی از کارشناسان امنیت سایبری است که می‌گویند روسیه مسئول هک شدن سرور ایمیل کمیته ملی حزب دموکرات بوده است، امری که بذر سردرگمی و اختلاف را در کنگره ملی حزب دموکرات پاشیده و هدف کلینتون برای وحدت حزب را تضعیف کرده است.

شرق همچنین پرسیده که آیا آقای پوتین درصدد مداخله در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست؟ این اتهامی است که تا همین جمعه گذشته صرفا در مقام یک تئوری توطئه، کرملین را پشت نامزد نهایی جمهوری‌خواهان یعنی دونالد ترامپ قرار داده بود، اما انتشار حدود ۲۰ هزار ایمیل دزدیده شده از سرورهای کامپیوتری کمیته ملی دموکرات‌ها سبب شد که این اتهامات اکنون از سوی عالی‌ترین مقامات واشنگتن بیان شود.

درست مثل عراق و سوریه...

جعفر بلوری در سرمقاله روزنامه کیهان با مرور وقایع اخیر در فرانسه و از جمله کشته شدن یک کشیش فرانسوی نوشته که داعش امروز درست مثل جولانی که در عراق و سوریه می‌داد، در پاریس، نیس، نورماندی، بروکسل، مونیخ، و از جمله اوهایو جولان می‌دهد.

حملات تروریستی حالا در کشورهای غربی آنقدر زیاد شده که دیگر کسی از شنیدن خبر این حملات تعجب نمی کند، درست مثل سوریه و عراق. نویسنده با ذکر نکاتی از این دست مقاله خود را به آنجا رسانده که هدف اصلی از راه انداختن غائله داعش، ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی بوده، بنابراین بحران‌هایی مثل داعش بازهم تولید شده و باز هم به غرب سرایت خواهند کرد. به نظر کیهان این روزنامه تندروهای ایران، راه نجات کشورهای غربی هم درست مثل عراق و سوریه، نابودی اسرائیل است.

در باره دروغ‌پردازی خبرگزاری دولت

روزنامه وطن‌امروز پس از یک روز وقفه به دلیل اختلافات ملکی، بار دیگر منتشر شده است. این روزنامه در گزارشی به توضیح دلایل این موضوع پرداخته از جمله نوشته که از سال ۹۰ تاکنون مستاجر اوقاف بوده و تا پایان سال ۹۳ هم اجاره خود را پرداخت کرده و به این ترتیب گزارش سازمان اوقاف را که گفته بود در مدت مذکور اجاره‌ای پرداخت نشده، خلاف واقع دانسته است.

در جوابیه این روزنامه از جمله آمده که صورت مسئله این نیست که اختلافی با اوقاف بر سر اجاره بها وجود داشته، مسئله اصلی اهانت ماموران اوقاف با بیرون ریختن وسایل کار این روزنامه به خیابان و برخوردهای توهین آمیز است که این بی‌حرمتی حل نشده و فراموش نخواهد شد.

این روزنامه اصولگرایان تندرو موضوع نپرداختن اجاره خود را به انگیزه‌های سیاسی نسبت داده و نوشته از قرار، روزنامه وطن امروز مشغول پرداخت هزینه انتقاد از دولت به خصوص پرداختن به موضوع فیش‌های نجومی است.

خوش‌نشینان ساختمان وقفی سه طبقه

روزنامه ایران اما با چاپ کامل اطلاعیه اوقاف به نقل از آن سازمان نوشته که روزنامه وطن امروز ۵ سال است اجاره پرداخت نکرده است. روزنامه ایران همچنین به نقل از یک منبع آگاه نوشته که علاوه بر اختلاف حساب وطن امروز با اوقاف این روزنامه بدهی دیگری هم دارد. گویا مهرداد بذرپاش، مدیر روزنامه وطن امروز در دوره دولت قبل با امکانات موسسه ایران و به صورت رایگان چاپ و توزیع شده است اما مسئولان وطن امروز با وجود تعهد و پذیرش بدهی ۸۰۰ میلیون تومانی از پرداخت آن خودداری کرده‌اند. موضوعی که در جوابیه روزنامه وطن امروز به آن اشاره‌ای نشده بود.

به نوشته این گزارش رئیس وقت سازمان اوقاف و امور خیریه، بیت‌المال و اموال وقفی مردم را به صلاح خود در اختیار مدیر روزنامه وطن امروز قرار داده و حالا ماجرای هشت ساله این بذل و بخشش علنی شده و سازمان اوقاف با آگاهی از ماجرا ملک وقفی مردم را طلب کرده است.

پاشنه آشیل

روزنامه نوآوران در گزارشی نوشته که در ماه‌های پایانی دولت روحانی، حسین فریدون این استعداد را دارد که ناخواسته نقش چشم اسفندیار دولت یازدهم را بازی کند. نام حسین فریدون، برادر رئیس جمهوری یک بار دیگر هم به صورت جدی در رسانه‌ها مطرح شده است. به نوشته این گزارش البته مدتهاست که نام او با موضوع‌های مختلف و از سوی مخالفان و منتقدان دولت در رسانه‌ها مطرح می‌شود. اوج این ضرب‌آهنگ دیدار او با مصطفی تاجزاده که تازه از زندان آزاد شده بود و همچنین در مورد لابیگری او برای مدیر بانک رفاه بود که به گفته مخالفان شریک صرافی فریدون بوده است.

تازه‎ترین این اظهارات هم به رئیس دادگاه انقلاب تهران برمی‌گردد که گفته شخص رئیس جمهوری باید حداقل یک حبس ابدی برای او از دادگاه درخواست کند. گزارش نوآوران در ادامه حاکیست که هر چه به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نزدیک می‌شویم، با توجه به این که مخالفان و ناقدان دولت در فکر این هستند که پاشنه آشیلی برای دولت جهت تخریب سیمای دولت در عرصه عمومی و به زعم آنان کاهش آرای روحانی بسازند، در نتیجه حملات به دولت در پوشش برادری رئیس دولت کماکان ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط