روزنامه‌های تهران، شکایت هنرمندان و ارتشیان از تندروها

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه ۱۰ مرداد نشان می‌دهد که اخبار خارجی همانند قطعی شدن حضور هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تشدید خشونت‌ها در خاورمیانه و دستگیری‌ها در ترکیه عملا در صفحات اول این روزنامه‌ها جایی ندارد و اخبار تند رقابت‌های سیاسی دو جناح هوادار و مخالف دولت در صفحات اول بیشتر نشریات خودنمایی می‌کند.

توهین یک نشریه تندرو به هنرمندان که با واکنش گروهی از هنرمندان و سیاسیون میانه رو روبرو شده و سخنان طعنه آمیز یکی از سخنرانان جنجالی علیه ارتش از جمله مطالب روزنامه های امروز است که نشریات اصولگرا از هر دو آن ها بی اعتنا گذشته اند.

دولت متهم به پولشویی

حق نشر عکس Etemaad Newspaper
Image caption رقیبان آمریکایی / کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان‌صنعت به عنوان نخستین واکنش ایران به قرار گرفتن نام کشور در صدر فهرست دولت‌های متهم به پولشویی نوشته: تنها واکنش در این‌باره البته به صداوسیما بازمی‌گردد که این اعلام را سیاسی و براساس سوابق پنج سال گذشته خواند.واکنش دولت هم کمابیش می‌تواند همین باشد چراکه در نمونه‌های مشابه و هنگامی که دولت به برخی رفتارهای نامتعارف با جامعه جهانی متهم می‌شد، اقدامی جز انکار اتهام و دفاع از خودش نداشته است.

به نظر نویسنده مقاله: در نمونه حاضر هم احتمالا دولت ابتدا اعلام خواهد کرد که گزارش یادشده غیرفنی و سیاسی بوده و بعد در این‌باره که مقامات پولی و اقتصادی کشورمان چقدر خوب هستند و به همین دلیل هیچ‌گاه به سوی انجام کارهای خلاف و ناشایست نمی‌روند، سخنرانی خواهند کرد. شاید هم به مقصر دانستن دولت پیشین بپردازد.

سرمقاله جهان صنعت معتقد است: حتی اگر تمام مقامات جمهوری اسلامی ایران یکصدا سیاسی و نادرست بودن گزارش انستیتو بازل در مورد پولشویی در ایران را تایید کنند، باز هم شرکا و همکاران تجاری ایران گزارش مذکور را مهم تلقی می‌کنند و در مراودات تجاری- اقتصادی خویش با ایران آن را مدنظر قرار می‌دهند. بر این پایه دولتمردان اگر واقعیات اقتصادی ایران را درک می کنند که گاهی عناصر یا نهادهای فرادولتی در آن نقش‌های موثری ایفا می‌کنند، باید به جای شکستن آینه، خود را بشکنند و برای اصلاح واقعیت‌های تلخ تلاش کنند.

افشای اطلاعات محرمانه ایران

محمدمهدی مظاهری در سرمقاله روزنامه ایران درباره افشای اطلاعات محرمانه ایران نوشته: بعد از آنکه خبرگزاری امریکایی آسوشیتدپرس با استناد به یک سند محرمانه مرتبط با توافق هسته‌ای ایران، «به نقل از یک دیپلمات آگاه»، ادعاهای جدیدی درباره این توافق مطرح کرد و مدعی شد ۱۱ سال بعد از اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با جایگزینی سانتریفیوژهای مرکزی خود با دستگاه‌های پیشرفته تا پنج بار کارآمدتر، سرعت غنی‌سازی خود را با دو برابر سرعت فعلی به پیش ببرد، بحث فاش شدن اسرار محرمانه ایران نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد.

این استاد دانشگاه تاکید کرده:در حال حاضر سه مظنون اصلی در رابطه با افشای این اطلاعات وجود دارد. در درجه اول آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد که نسخه مکتوب این سند را در اختیار داشته و می‌توانسته با هدف آگاهی‌رسانی به رقبا و دشمنان ایران در زمینه برنامه‌های آتی کشور، بخش‌هایی از این سند را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد. در درجه دوم اعضای کمیسیون مشترک برجام که آنها نیز از متن این سند آگاهی داشته و ممکن است با همان هدف، دست به انتشار بخش‌هایی از آن زده باشند.

مقاله روزنامه ایران در عین احتمال داده: دیپلمات‌های نزدیک به دو نهاد فوق توانسته‌اند در نشست‌ها و مذاکرات خصوصی از برخی مفاد آن آگاه شده و آن را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند. حال هر یک از موارد فوق که اتفاق افتاده باشد، از نظر حقوقی تنها آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این زمینه مسئول است که وظیفه «حفاظت از اسناد محرمانه کشورهای عضو» را برعهده دارد.

سخنان نسنجیده علیه ارتش

اعتماد در سرمقاله خود نوشته:«سخنان نسنجيده» بهترين تعبير براي اظهارات تخريبي غيرقابل باوري است كه ارتش را مورد خطاب قرار مي‌دهد. اظهاراتي كه از سوي حسن عباسي يكي از تحليلگران سياسي كشور مطرح شده و‌ چند روزي دست به دست در فضاي رسانه‌اي كشور مي‌چرخد، آنچنان قابل تامل است كه اجازه سكوت براي هر كسي كه كوچك‌ترين شناخت از خدمات و اقدامات آن داشته باشد را صادر نمي‌كند.

به نوشته این روزنامه سخن حسن عباسی آنقدر براي فرماندهان ارتش ايران نيز غير قابل باور است كه واكنش‌ها به هر ميزان هم كه باشد و از سوي هر فردي هم كه مطرح شود، پيگيري حقوقي براي برخورد با اين دسته از اظهارات را لازم بدانند. وقتي فرماندهان نيروي زميني و دريايي ارتش نيز به جمع منتقدان اظهارات حسن عباسي اضافه مي‌شوند، ‌يعني ارتش ايران براي انجام پيگيري‌هاي حقوقي اين ماجرا مصمم است.

فرشید غضنفرپور در شهروند نوشته: این‌بار اظهارات حسن عباسی برای او دردسری جدی ایجاد کرده است، پیش از این او سخنرانی بود که هر از چندگاهی با سخنان جنجال‌برانگیزش تنها مدتی توجه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب می‌کرد. هنگامی که صراحتا فلسفه اسلامی را متهم به ناکارآمدی کرد، رئيس موسسه پژوهشي حکمت و فلسفه، گفت «ترجیح می‌دهد به سخنان او واکنش نشان ندهد تا مبادا از این طریق او را صاحب شأن مشروعیتی کند.» اما این‌بار حسن عباسی با سخنانش خشم ارتش را برانگیخته و باعث واکنش‌های متعددی شده است.

این گزارش نشان می دهد پیش از این هم حسن عباسی با نظامیان درافتاده است و آن هم در ‌سال ٨٩ و هنگامی بود که علی شمخانی به‌عنوان یکی از فرماندهان جنگ در سیمای جمهوری اسلامی درحال توضیح دادن شرایطی بود که منجر به پذیرفتن قطعنامه آتش‌بس از سوی ایران شد با برنامه تماس گرفت و پرسشی از شمخانی مطرح کرد که واکنش نسبتا تند این فرمانده سابق جنگ را به دنبال داشت.

حق نشر عکس Iran
Image caption دور باطل/ کارتون جمال رحمتی، ایران

شهروند نشان می دهد: در میانه‌های برنامه مجري با بيان اين‌كه گويا آقاي عباسي برنامه ما را مي‌بينند و در تماس تلفني با برنامه گفته‌اند كه «اگر عراق بمب شيميايي زد تا دليل پذيرفتن پايان جنگ باشد الان هم ترس از زدن بمب اتم بايد باعث كوتاه آمدن ما بشود، پرسيد كه نظر شما چيست»، شمخاني گفت: «اين غلط است، ما كه به خاطر بمب شيميايي عراق، جنگ را تمام نكرديم و اصلا ما با پيروزي جنگ را به پايان برديم.چون اين آقاي عباسي و امثال ايشان به جنگ نيامدند و عباسي‌هاي ما مشكل نيروي انساني داشتيم.

ولی الله شجاع پوریان در سرمقاله روزنامه همدلی نوشته: بر این اصل با پشتوانه دلیل مطالعات علمی، موارد تاریخی و شواهد میدانی فراوان در کشورهای مختلف است و مورد تایید دانشمندان علم سیاست نیز قرار گرفته است. اما گویی آنچه تئوریسین مدعی را نسبت به عملکرد ارتش در کشور بدبین کرده، اهتمام جدی ارتش بر پایبندی به قانون و پرهیز از ورود به جناح‌بندی‌های سیاسی کشور در سال‌های گذشته بوده است.

نویسنده به حضور و دخالت ارتش در مصر و ترکیه اشاره کرده و نوشته: مادامی که نیروهای نظامی خیال تداوم حضور در تصمیم‌گیری و سهیم‌شدن در قدرت سیاسی را در سر می‌پرورانند، آفت‌های پدیده دخالت نظامیان در سیاست نیز عیان می‌شود. بدیهی است در ساختار سیاسی هر کشور به پشتوانه اصل تفکیک قوا، ارکان مختلفی برای پیشبرد اهداف هر نظام سیاسی پیش‌بینی شده و تخطی هر رکن از آنچه بدان محول شده، می‌تواند آسیب‌ها و مخاطراتی به دنبال داشته باشد و در درازمدت امنیت مردم را دستخوش بحران قرار دهد.

مدیر همدلی اظهار نظر کرده: تلاش ارتش جمهوری اسلامی تاکید بر نهادمندی و پایبندی به قانون و پرهیز از ورود به مسائل سیاسی و جناح‌بندی‌های مرسوم کشور بوده است، موضوعی که گویا به جای تشویق و تقدیر، انتقاد عجیب این به اصطلاح تئوریسین و نظریه‌پرداز را باعث شده است.

توطئه‌های خارجی در سال ۸۸

کیهان روزنامه تندرو صبح در عنوان های اصلی خود بر اساس گزارش یک خبرگزاری وابسته به همان جناح و استناد به اعترافات یکی از زندانیان حوادث خرداد ۸۸ و به نقل از اسناد ادوارد اسنودن بدون اشاره به متن این اسناد نوشته: این ها نشان مى‌دهد سرویس اطلاعات انگلستان در سال ١٣٨٨ با استفاده از حربه‌هاى اینترنتى براى تشدید ناآرامى در ایران تلاش کرده است. براساس این اسناد، اداره ارتباطات دولتى بریتانیا که وظیفه جاسوسى اینترنتى را بر عهده دارد و خواهرخوانده آژانس امنیت ملى آمریکا به شمار مى آید، تیم ویژه‌اى براى تمرکز بر ایران ایجاد کرده بود.

نویسنده این گزارش به نقل از سایتی با نام مادربرد تأکید کرده: من به این دلیل توانستم این اطلاعات را از میان اسناد اسنودن خارج کنم که خودم شخصا در گذشته هدف این سرویس اطلاعاتی انگلیسی قرار گرفته بودم. بنا بر اسناد افشا شده، این پروژه با یگان ویژه این نهاد جاسوسی اطلاعاتی انگلستان موسوم به «گروه اطلاعات تحقیقات تهدید مشترک» در ارتباط است که مأموریت اصلی آن استفاده از «حقه‌های کثیف» برای «نابود کردن، کاهش اعتبار و ایجاد اخلال» در کشورهای هدف از طریق «اعتبارزدایی» آنها می‌باشد.

کیهان نوشته: شاید در ظاهر اینگونه به نظر برسد که ستاد ارتباطات دولت انگلیس و تظاهرات ضددولتی، هدفی مشترک در از بین بردن اعتبار حکومت ایران و مبارزه با سانسور داشته‌اند. اما خوب است بدانیم که یکی از اهداف اعلام شده گروه اطلاعات تحقیقات تهدید مشترک انگلیسی‌ها، استفاده آنلاین از نیروی انسانی برای جمع‌آوری اطلاعات (چیزی شبیه پروژه خبرنگار-شهروند) است و lurl.me از ابتدا برای انجام جاسوسی سیگنال (شنود اطلاعاتی با استفاده از سیگنال‌های الکترونیکی) به منظور سیاه‌نمایی استفاده می‌شده است.

محمد اسماعیلی هم در گزارشی مشابه در جوان نوشته: اگر چه اين نخستين باري نيست كه اسنادي بين‌المللي از نقش كشور انگليس جهت ايجاد غائله‌هاي سياسي در كشورمان خبر مي‌دهد اما از آنجا كه دولت انگليس تلاش داشته بعد از توافق هسته‌اي ايران با ۵+۱ و در دوراني كه امريكا با نقض برجام و در پس آن بدعهدي‌هاي مكرر نقش خود را به عنوان دشمن شماره يك جمهوري اسلامي ايران همچنان حفظ كرده است، ‌چهره‌اي متفاوت از خود به نمايش گذاشته و اينگونه وانمود كند كه رويه اين كشور در مقابل جامعه ايراني تغيير كرده.

روزنامه سپاه پاسداران در انتهای گزارشی که به نقل از خبرگزاری وابسته به همین سازمان منتشر کرده نوشته: به راستي چگونه مي‌توان پذيرفت انگليسي‌هايي كه از ۲۰۰ سال گذشته همواره عليه جامعه ايراني در حال دسيسه‌چيني بوده و در دهها نمونه حقوق ملت ايران را تضييع كرده‌اند امروز به واسطه برجام – كه منافع آنها را بيشتر تأمين كرده تا منافع جمهوري اسلامي ايران را- تغيير رفتار داده و اقدامات تلافي‌جويانه را در دستور كار قرار ندهند.

نویسنده به خصوص اشاره کرده آن هم در شرايطي كه ديويد كامرون نخست‌وزير سابق انگليس در پارلمان اين كشور - در خلال ماندن يا خروج انگليس از اتحاديه اروپا - از نقش ضدايراني انگليس اينگونه سخن به ميان مي‌آورد: «اعمال تحريم‌هاي مؤثر عليه ايران و روسيه با عضويت انگليس در اتحاديه اروپا ممكن شد و انگليس در اعمال اين تحريم‌ها نقش برجسته‌اي بر عهده داشت.» وي در جاي ديگري هم بار ديگر عنوان مي‌كند كه «انگليس فشار بر ايران را رها نخواهد كرد.»

توهین یالثارات به هنرمندان

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون مهدی عزیزی، شهروند

ابتکار از قول مدیر این روزنامه که نماینده مجلس است با اظهار بی‌اطلاعی خود نسبت به احضار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم به بهارستان از رسیدگی به تیتر توهین آمیز نشریه یالثارات به هنرمندان در هئیت نظارت بر مطبوعات خبر داد. وی در پاسخ به اینکه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در یکی از گفتگوهای خود مسئله احضار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به علت «جشن هنجارشکنانه حافظ» مطرح کرده است، گفت: ایشان به عنوان یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجاز به بیان دیدگاه‌های خودش است، ولی تاکنون در ارتباط با جشن حافظ در کمیسیون فرهنگی صحبتی صورت نگرفته است.

به نوشته ابتکار محمدعلی وکیلی در رابطه با تیتر نشریه «یالثارات» در خصوص هنرمندان حاضر در جشن حافظ، گفت: متاسفانه بی‌اخلاقی این گروه حد و حصر ندارد، زیرا در گذشته هم تیترهای این چنینی در این نشریه بود که بنا را به تسامح گذاشتیم ولی این اتفاق‌ها توسط این نشریه بی پایان است و باید با این نشریه برخورد صورت بگیرد.

این نماینده مجلس و عضو هیات نظارت برمطبوعات به نوشته ابتکار اضافه کرد: نشریه یالثارات دیگر مسئله را فراتر از حد خودش کرده است و مدارا را به انفعال رساندند، تیتر این نشریه کل جامعه هنری را دربر می‌گیرد، چشم پوشی از این مسئله موجب ترویج بی اخلاقی در جامعه می‌شود، به همین خاطر بزودی در شورای هیئت نظارت مطبوعات این مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

كيوان كثيريان در مقاله‌ای در اعتماد با اشاره به حواشي پيش آمده پيرامون جشن سينمايي حافظ و تيتر توهين آميز نشريه يالثارات نوشته: از تريبون‌هاي عمومي توسط مسوولان رده‌بالاي اجرايي كلماتي بر زبان رانده شد كه پيش از اين كسي توقع شنيدنش را از آدم‌هايي در آن سطح نداشت و بي‌اخلاقي‌هايي شد كه پيش از آن بي‌نظير بود. به تدريج توهين و اهانت مستقيم، بدون آنكه هزينه‌اي داشته باشد، سكه رايج بازار شد. وقتي اهانت، تاوان نداشته باشد و توهين‌كننده، صاحب حاشيه امن باشد و حتي مورد تشويق قرار گيرد، نتيجه جز وضعيت حاضر نخواهد بود و وقتي همين آدم‌هاي سياسي بي‌آنكه اهل مطبوعات باشند، وارد عرصه حساسي مثل روزنامه‌نگاري شوند، توقعي جز اين نبايد داشت.

به نوشته این منقد سینمایی: «خودحق پنداري» افراطي كه نزد اين گونه افراد وجود دارد به همراه نهادينه شدن بي‌اخلاقي، دروغ و تهمت و توهين موجب مي‌شود آنها كه روزنامه‌نگار نيستند ولي به روزنامه‌نگاري به عنوان ابزاري براي تسويه حساب‌هاي سياسي نگاه مي‌كنند، از اين راه براي ضربه زدن به مخالفان سياسي‌شان يا حتي به آنها كه متفاوت از آنان مي‌انديشند، سودجويند و آنچه در اين ميان قرباني مي‌شود «اخلاق» است و آنچه ناديده گرفته شده ولي همچنان به عنوان دستاويز مصرف مي‌شود، شرع و مقدسات ديني است.

فرهیختگان در گزارشی در همین باره آن را اولین اختـلاف‌نظر کمیسیـون فـرهنگی مجلس دهم خوانده و نوشته با توهین هفته‌نامه یالثارات به هنرمندان اختلاف بروز کرد چرا که گروه اصولگرای کمیسیون فرهنگی مجلس بدون انتقاد به این توهین به دنبال احضار علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند. به اعتقاد آنان جنتی باید به خاطر هنجارشکنی در جشن حافظ به مجلس پاسخگو باشد. این طیف اما در مقابل گزارش هفته‌نامه یالثارات واکنشی ندادند و سکوت کرده‌اند.

فرهیختگان در ضمن اظهار نظر احمد توکلی نماینده پیشین مجلس را با اهمیت دانسته که در کانال تلگرامی خود به شدت از مسئولان هفته نامه یالثارات انتقاد کرد و نوشت: «این تیتر حد شرعی دارد؛ چون هم حق‌الله را ضایع کرد و هم حق‌الناس.»

او با بیان اینکه «حق‌الناس گناهی است که خداوند از آن نمی‌گذرد مگر صاحب حق بگذرد»،

پوپولیزم باز می‌گردد؟

عباس عبدی در مقاله‌ای در اعتماد و در پاسخ این که آیا ممکن است پوپولیزم بار دیگر برگردد نوشته: سازمان‌نيافتگي گروه‌هاي سياسي، بي‌اعتمادي به ساختار و گروه‌ها، نااميدي از آينده، و وفور دلارهاي كثيف نفتي و نابخردي نيروهاي سياسي به ويژه وقتي قدرت‌طلبي كنند، فضا را براي چنين حضوري به وجود مي‌آورد.

نویسنده یادآور شده که: در دوره اول انتخابات سال ١٣٨٤، شعارهاي پوپوليستي چندان خريدار پيدا نكرد چون يكي، دو مورد از شروط فوق در آن نبود، بلكه در سوم تير بود كه حضور و وجود آقاي هاشمي در قالب اليگارشي سياسي به علاوه موارد پيش‌گفته چنين جرياني را ايجاد كرد. از ميان موارد فوق قضيه نفت خوشبختانه مثل گذشته نيست. از سوي ديگر احمدي‌نژاد هم نمي‌تواند نقش اپوزيسيون را براي اليگارشي سياسي بازي كند، ضمن آنكه نقد نسبت به حكومت و حضور منتقدانه اصلاح‌طلبان هم اتهام اليگارشيك بودن نامزدشان را از ميان مي‌برد.

مقاله اعتماد در پاسخ به این سووال که چرا تمركز محمود احمدي‌نژاد بر مناطق حاشيه‌اي تهران است نوشته: در واقع نوعي قرابت فرهنگي و ادبي و منافعي ميان آنان وجود دارد كه چاره‌اي جز اين توجه نيست. به علاوه نيروهاي سياسي ديگر به دليل انتساب به پايگاه‌هاي اجتماعي مشخص اصراري بر توجه به نيروهاي حاشيه‌اي ندارند. اما آيا مي‌توان گفت كه حافظه كوتاه‌مدت مردم باعث مي‌شود كه آنها كاستي‌هاي برخي دولتمردان را كه موجب به وجود آمدن مشكلات فراواني شده است فراموش كنند؟

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران با اشاره به سفر احمدی نژاد به شهرستانها که گفته است هیچ کارکرد انتخاباتی ندارد نوشته: چشم بسته غیب گفته‌اند که سفرها نمی‌تواند کارکرد انتخاباتی داشته باشد. البته! هنوز تبلیغات و سفرهای تبلیغاتی ممنوع است و کسی نمی‌تواند از حالا شفاف و عیان به قصد انتخابات سفر کند و یار جمع کند و کری بخواند و خودش را پرزنت کند. البته شاید دوستان بتوانند. مثل تمام کارهای فراقانونی دیگری که می‌توانستند...

طنزنویس افزوده: ما بسیار در عجبیم که چطور فیش حقوقی توی دست و بال‌شان نبوده که رو نمایی کنند. مسئولان امر رسیدگی کنند.گیرم که فرمایش درست. همان 2 میلیارد یورو پول نفتی که بابک جان برده و مخفی کرده و معلوم نیست کجاست و همان شرکت‌هایی که سعیدجان به بابک جان به ثمن بخس فروخته و همان ۳ هزار میلیاردی که خاوری جان باطل فرموده را اگر زحمت بکشید و چرتکه بیندازید احتمالاً از ثروت تمام کابینه‌های قبل و بعد از هاله نور بیشتر خواهد شد. لطفاً به گیرنده‌های خود دست نزنید.

در پایان ستون طنز روزنامه دولت آمده:راستی اون فهرست توی جیب کاپشن مبارک چطور شد؟ جان؟ همکاران اشاره می‌کنند که کاپشن دیگه از مد افتاده...خدا مرگ‌مان بدهد. اصلاً آلزایمر گرفته‌ایم. سفری که در آن سیب زمینی رایگان توزیع نکنند و نامه نگیرند و پول ندهند و سود سهام عدالت را واریز نکنند که انتخاباتی نیست؛ دست گرمی و دورهمی است. باشد که توبه کنیم و رستگار شویم.

مصوبه علیه قانون

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون جلال پیرمرزآباد، شرق

شهروند در سرمقاله خود به نهایی شدن مصوبه‌اي د‌‌‌‌‌ر شوراي شهر تهران د‌‌‌‌‌رباره اختيارات شركت شهربان و اعتراض تعد‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌ي از فعالان مد‌‌‌‌‌ني اشاره کرده و از متن اعتراض نامه نقل کرده: مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر تهران د‌‌‌‌‌ر خصوص «اصلاح اساسنامه و آیین‌نامه شرکت شهربان» اقد‌‌‌‌‌امی د‌‌‌‌‌ر جهت ظاهر حقوقی بخشید‌‌‌‌‌ن به تبعیض و تهد‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌ کرامت انسانی بود‌‌‌‌‌ه است.

به نوشته شهروند فعالان مدنی معتقدند: مصوبه شورای شهر تهران به جهت ضرورت اقتصاد‌‌‌‌‌ی د‌‌‌‌‌ستفروشی، تأثیرگذاری بر معیشت جمعیتی قابل توجه، حساسیت شهروند‌‌‌‌‌ان و رویکرد‌‌‌‌‌ حمایتی شهروند‌‌‌‌‌ان نسبت به د‌‌‌‌‌ستفروشان و نیاز شهروند‌‌‌‌‌ان به خرید‌‌‌‌‌ از آنها د‌‌‌‌‌ر عمل نیز با ناکامی روبه‌رو خواهد‌‌‌‌‌ شد‌‌‌‌‌ و فقط بر د‌‌‌‌‌امنه تعارضات اجتماعی و نارضایتی شهروند‌‌‌‌‌ان خواهد‌‌‌‌‌ افزود‌‌‌‌‌ .

شهروند در پایان این مقاله نوشته: د‌‌‌‌‌رست است كه مردم از وجود‌‌‌‌‌ و مزاحمت احتمالی د‌‌‌‌‌ستفروشان بعضا ناراحت اند ، ولی آنان هم نسبت به جامعه و مردم حقی د‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌ و جمع‌آوري آنان مشكل را حل نمي‌كند‌‌‌‌‌ و خيلي سريع به جاهاي د‌‌‌‌‌يگر سرايت خواهد‌‌‌‌‌ كرد‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌ستفروشي عمل انساني و اخلاقي و شرافتمند‌‌‌‌‌انه است، اجازه ند‌‌‌‌‌هيم كه كار آنان به جاهاي د‌‌‌‌‌يگر برسد‌‌‌‌‌.

دستگیری قاچاقچی

احمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رضا کاظمی در ستون طنز شهروند صحنه ای را تجسم کرده که در عین گرمای هوا به کسی برمی خورد که با لباس کلفت کاپشن چرمی به طور مشکوکی مشغول معامله با مشتری خلاف از راه دور است.

به نوشته این طنزنویس: معلوم بود که ریگی توی کفشش دارد و نگران دیدن پلیس است. توی نخش که فرو رفتم، فهمیدم به هرکس از کنارش رد می‌شود، زیر لب و پچ‌پچ‌کنان چیزی می‌گوید. رفتم آن سمت خیابان تا از نزدیک تحت نظرش بگیرم. چند دقیقه گذشت که ناگهان تلفنش زنگ خورد. احتمال دادم خرده‌فروش موادمخدر باشد. نزدیک‌تر شدم تا مکالماتش را بهتر بشنوم: «الان میرم از انبار میارم. برا تولد میخوای؟ اوکی، نه خیالت جمع باشه من چیز بد دست مشتری نمیدم. بابا خیالت تخت، میگم پلمبه! پلمب اصلی هم هست».

پایان داستان طنزنویس شهروند به این جا می رسد که فرد مشکوک را به تصور این که زهرماری قاچاق می فروشد دستگیر می کند و از او می پرسد خجالت نمی کشد این زهرماری ها را به خورد مردم می دهد و پاسخ می شنود «زهرماری چیه؟ اصله بخدا! اصلا چیکار به کبدشون دارم آخه؟». دست کردم توی پلاستیک تا محموله‌ زهرماری‌اش را دربیاورم که در کمال ناباوری و بهت همگان دیدم خبری از قوطی پوطی نیست و بجایش یک جعبه موبایل اپل توی دستم است.

مطالب مرتبط