پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

برخورد مواضع سران نظام ایران بر سر نتایج برجام

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، گفته است که تجربۀ برجام و «بدعهدی» آمریکا در عمل به تعهداتش نشان می‌دهد که مذاکره با این کشور درباره مسائل منطقه‌ای «سمی مهلک» خواهد بود.

اوایل سال گذشته و در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران، آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود که اگر آمریکا از «کج‌تابی‌های خود» دست بردارد، تجربۀ مذاکرات هسته‌ای را می‌توان در مسائل دیگر هم ادامه داد. اما اکنون می‌گوید که در هیچ مسئله‌ای «نمی‌توان و نباید» به حرف آمریکا اعتماد کرد.

رهبر ایران که تصمیم‌گیرنده اصلی و نهایی در توافق هسته‌ای بود، دیروز این پرسش را طرح کرد که چرا با گذشت شش ماه از رفع تحریم‌ها «هیچ تأثیر محسوس و ملموسی» در زندگی مردم دیده نمی‌شود.

هم‌زمان با سخنرانی آقای خامنه‌ای، حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در مراسمی دیگر از برجام دفاع کرد. آقای روحانی گفت که توافق هسته‌ای برای ایران «عزت» آورده و تأکید کرد که نمی‌توان «در برابر قدرت‌های بزرگ با شعارهایی که گاهی توخالی است» ایستاد.

در چشم‌انداز بامدادی سه‌شنبه ۱۲ امرداد ۱۳۹۵ (۲۸دوم اوت ۲۰۱۶) داریوش رجبیان در این باره با امیر پایور تحلیلگر مسائل اقتصادی در بی‌بی‌سی فارسی و مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل ایران گفتگو کرد.

برای شنیدن گزارش های بیشتر به صفحه رادیو یا ساوندکلاود ما مراجعه کنید.