نهادهای امنیتی ایران 'از فیلتر شدن پوکمون گو تقدیر کرده‌اند'

حق نشر عکس Getty
Image caption کاربران پوکمون گو در دنیای واقعی به دنبال پوکمون‌های مجازی می‌گردند

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در ایران می‌گوید بازی موبایل "پوکمون گو" بدون هیچ رای مخالفی در این کارگروه فیلتر شده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه و معاون قضایی دادستان کل کشور به خبرگزاری تسنیم گفت که این تصمیم کارگروه با استقبال نهادهای مختلفی که عضو آن نیستند روبرو شده و "نهادهای امنیتی نیز از فیلتر شدن این بازی تقدیر کردند".

پیشتر بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایران بازی پوکمون گو را مجاز دانسته و گفته بود این بازی بدون هماهنگی با این بنیاد فیلتر شده است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه امروز جمعه ۱۵ مرداد گفت که بنیاد بازی‌های رایانه‌ای ممکن است از همه ابعاد به این بازی نگاه نکرده باشد.

آقای خرم‌آبادی در توضیح دلیل فیلتر شدن پوکمون گو گفت: "چون این بازی ترکیبی از بازی در فضای مجازی و فیزیکی است و علاوه بر اینکه از جهات مختلف دارای ایراد و اشکال است، از بعد امنیتی نیز این بازی می‌تواند مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کند."

پوکمون گو محصول شرکت نیان‌تک به یکی ازمحبوب‌ترین و سودآورترین بازی‌های موبایل سال ۲۰۱۶ تبدیل شده است.

+ بیشتر بخوانید: 'پوکمون گو' چطور اینترنت را فتح کرد؟

+ آلبوم عکس: تب پوکمون

حق نشر عکس Reuters

در این بازی کاربران در دنیای واقعی راه می‌روند تا پوکمون‌هایی را که به صورت مجازی در مکان‌های مختلف کار گذاشته شده، پیدا و شکار کنند.

این بازی الان در بسیاری از کشورهای جهان قابل دسترسی است اما نگرانی‌هایی درباره رعایت حریم شخصی افراد در این بازی مطرح شده است.

کاربرانی که این بازی را نصب می‌کنند، به شرکت سازنده اجازه می‌دهند که مکان کاربر را ضبط کند و در جریان بازی در اختیار دیگران بگذارد.

+ بیشتر بخوانید: پوکمون؛ انقلابی در سرگرمی و حتی شاید تجارت

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بر اساس ماده ۲۲ قانون جرایم رایانه‌ای تشکیل شده و مسئولیت "نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی" را به عهده دارد.

اعضای کارگروه:

دادستان کل کشور (رئیس) - وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات - وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزیر یا نماینده وزیر دادگستری - وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری - وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش - فرمانده نیروی انتظامی - یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی - یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تایید مجلس شورای اسلامی - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی - رئیس سازمان صدا و سیما - نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی