یک موسسه ایران‌شناسی نامش را به دلیل تشابه اسمی با داعش تغییر داد

حق نشر عکس .
Image caption مشابهت مخفف نام انگلیسی انجمن (ISIS) با مخفف نام انگلیسی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مشکلاتی برای آن به وجود آورده بود

انجمن بین‌المللی ایران شناسی از معتبرترین نهادهای مربوط به مطالعات ایرانی، به دلیل مشابهت مخفف نام انگلیسی آن (ISIS) با مخفف نام انگلیسی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، به "انجمن ایران پژوهی" تغییر نام داده است.

تورج اتابکی، مدیربخش خاورمیانه و آسیای مرکزی پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی در هلند، که ریاست دوره‌ای انجمن را در اختیار دارد به بی بی سی فارسی گفت که مخفف عنوان انگلیسی انجمن مشکلاتی در تماس میان دانشگاه‌ها برای برگزاری کنفرانس‌ها به وجود آورده بود و دریافت حق عضویت اعضا را هم دشوار کرده بود.

در جریان کنفرانس اخیر انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی که هفته گذشته در وین پایتخت اتریش برگزار شد، با توافق و رای اعضا، نام انگلیسی آن از (International Society of Iranian Studies) به (Association for Iranian Studies) و عنوان فارسی آن هم به "انجمن ایران پژوهی" تغییر کرد.

دست اندرکاران این انجمن پیشتر گفته بودند که به دلیل مشابهت مخفف نام انگلیسی آن با داعش که تحت تحریم سازمان ملل متحد قرار دارد، نقل و انتقالات بانکی آن با مانع رو به رو و برخی از فعالیت‌های آن با مشکل مواجه شده است.

آقای اتابکی گفت در زمان ظهور داعش، تصور می‌شد که این مشکل طولانی مدت نخواهد بود و ضرورتی برای تغییر نام انجمن وجود ندارد اما با ادامه حیات این گروه و تداوم مشکلات برای انجمن، تصمیم به تغییر نام گرفته شد.

انجمن ایران پژوهی در سال ۱۹۶۷ با هدف حمایت از مطالعات مربوط به ایران‌شناسی در سطح بین‌المللی، تاسیس شد و تشکل حرفه‌ای دانشگاهیان و پژوهشگرانی است که در سراسر جهان به مطالعه درباره تاریخ و فرهنگ ایران مشغول هستند.

این انجمن تاکنون یازده کنفرانس ایران شناسی برگزار کرده که هر دو سال یک بار به میزبانی یکی از دانشگاه‌های معتبر اروپا و آمریکا انجام می‌شود و طی آن پژوهشگران و ایران‌شناسان تحقیقات و مطالعات تازه خود را پیرامون مباحث گوناگون ایران‌شناسی و تمدن ایرانی ارائه می‌کنند.