مدیران دو معاونت مهم در صدا و سیمای ایران تغییر کردند

عبدالعلی علی‌عسکری٬ رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مجید آخوندی را به معاونت سیاسی و پیمان جبلی را به معاونت برون‌مرزی منصوب کرد.

این انتصابات در ادامه تغییرات گسترده در مدیران رادیو و تلویزیون ایران پس از روی کار آمدن آقای علی‌عسکری در ابتدای سال جاری خورشیدی صورت می‌گیرد.

مجید آخوندی که در دوران ریاست عزت‌الله ضرغامی در صدا و سیما ۹ سال معاون سیاسی بود٬ پس از ریاست محمد سرافراز برکنار شد و حالا کمتر از دو سال بعد بار دیگر مهم‌ترین و حساس‌ترین معاونت این سازمان را برعهده می‌گیرد.

آقای آخوندی جایگزین پیمان جبلی می‌شود که به معاونت برون‌مرزی منصوب شده است؛ مسئولیتی که آقای سرافراز پیش از ریاستش سال‌ها عهده‌دار آن بود.

مجید آخوندی در دوره پیشین معاونتش رئیس ستاد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در صدا و سیما بود. مناظره‌های میان نامزدهای این انتخابات زیر نظر او برگزار می‌شد.

معاونت سیاسی صدا و سیما که نبض خبر را در این سازمان در اختیار دارد٬ علاوه بر تعیین مدیران سیاسی همه شبکه‌ها٬ بر برنامه خبری این شبکه‌ها از جمله برنامه بحث‌برانگیز خبری ۲۰:۳۰ هم نظارت دارد. شبکه خبر٬ خبرگزاری صدا و سیما و باشگاه خبرنگاران جوان هم زیر نظر این معاونت اداره می‌شود.

این معاونت چندی پیش به معاونت خبر تغییر نام داد اما اکنون در حکم آقای علی‌عسکری بار دیگر از عنوان معاونت سیاسی استفاده شده است.

بیشتر بخوانید: هجده ماه ریاست سرافراز در صدا و سیما

علی آقا محمدی٬ عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و عبدالرضا رحمانی فضلی٬ وزیر کشور ایران از جمله کسانی بودند که پیشتر این معاونت تاثیرگذار را در اختیار داشته‌اند.

آقای آخوندی٬ قائم‌مقام آقای رحمانی فضلی در زمان ریاست علی لاریجانی در سازمان صدا و سیما بود.

او مانند بسیاری دیگر مدیران دوره ضرغامی و لاریجانی با آغاز ریاست محمد سرافراز در آبان ۱۳۹۳ از صدا و سیما کنار گذاشته شد.

پیمان جبلی که با روی کار آمدن محمد سرافراز در دی ماه همان سال جای آقای آخوندی را گرفت٬ بلافاصله پس از انتصابش دست به تغییرات گسترده مدیران سیاسی شبکه‌ها و برنامه خبری زد.

Image caption پیمان جبلی در زمان دبیری سعید جلیلی در شورای عالی امنیت٬ مدیر رسانه‌ای او بود

تبدیل واحد مرکزی خبر به خبرگزاری صدا و سیما در دوره او انجام شد.

با این حال او از معدود مدیران دوره کوتاه ریاست آقای سرافراز است که پس از رفتن او جایگاه خود را حفظ کرد و اکنون مسئول شبکه‌های برون‌مرزی این سازمان شده است.

بیشتر بخوانید: یک دهه صدا و سیما با مدیریت ضرغامی

معاونت برون‌مرزی مدیریت شبکه‌های صدا وسیما را که برای مخاطبان خارج از ایران پخش می‌شود برعهده دارد؛ شبکه‌هایی مانند العالم٬ سحر٬ پرس تی‌وی و هیسپان تی‌وی.

آقای جبلی که در زمان دبیری سعید جلیلی در شورای عالی امنیت٬ مدیر رسانه‌ای او بود٬ مثل آقای جلیلی فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق است و مدتی سفیر ایران در تونس بود.

او همچنین مدیر العالم٬ شبکه عربی برون‌مرزی صدا و سیما بوده و همچنین در دفتر صدا و سیما در بیروت فعالیت داشته است.

پیش از این محمد اخگری معاونت برون‌مرزی را بر عهده داشت که اکنون به سمت مشاور رئیس سازمان صدا و سیما انتخاب شده است.