با تصویب استفساریه قانون انتخابات 'ممکن است مینو خالقی به مجلس برود'

حق نشر عکس
Image caption مینو خالقی علیرغم پیروزی در انتخابات، نتوانسته به مجلس راه پیدا کند

علی مطهری نائب رئیس مجلس ایران گفته مصوبه مجلس درباره استفساریه قانون انتخابات، که می‌گوید "شورای نگهبان نمی‌تواند بعد از انتخابات رد صلاحیت کند" ممکن است در وضعیت مینو خالقی، که پس از پیروزی در انتخابات رد صلاحیت شد، تغییر ایجاد کند.

آقای مطهری گفته است در صورت تصویب و تایید نهایی استفساریه امروز مجلس "قاعدتا وزارت کشور اعتبارنامه خانم خالقی را به مجلس خواهد فرستاد و موضوع بازگشت ایشان در مجلس بررسی می‌شود و امکان این‌که خانم خالقی حتی زودتر از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای، وارد مجلس شوند وجود دارد."

خانم خالقی علیرغم پیروزی در انتخابات مجلس دهم، به دلیل اینکه شورای نگهبان صلاحیت او را پس از اعلام نتایج رد کرده، موفق به دریافت اعتبارنامه نشده و هنوز نتوانسته به مجلس راه یابد.

آقای مطهری امروز ۲۷ مرداد (۱۷ اوت) در توضیح تصمیم تازه مجلس گفته "مصوبه امروز باعث می‌شود شورای نگهبان بعد از تائید صلاحیت نامزد و تائید انتخابات امکان بررسی مجدد صلاحیت افراد را نداشته باشد و اگر گزارش جدیدی دریافت کند نیز باید آن را به مجلس ارجاع کند تا این موضوع در جریان بررسی اعتبارنامه ها به بحث گذاشته شود که این نوعی احترام به آرای مردم است."

نائب رئیس مجلس ایران گفته: "این مصوبه می‌تواند در وضعیت مینو خالقی تغییر ایجاد کند چرا که استفسارها مربوط به قبل می‌شوند و عطف به ماسبق می‌شوند و این یک قانونگذاری جدید نیست اما برای محکم کاری پیشنهادی را چاپ کردیم که در آن آمده این قانون شامل انتخابات مجلس دهم نیز می‌شود تا ابهامات از بین برود. در این صورت قطعا راه برای ورود ایشان باز می‌شود".

درباره رد احتمالی مصوبه امروز مجلس توسط شورای نگهبان هم آقای مطهری گفته "اعضای این شورا اکثرا با این نظر [مجلس] موافق هستند" اما در صورت رد آن، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده می شود.

مصوبه امروز مجلس که طرح استفساریه از قانون انتخابات مجلس بود، از سوی عبدالرضا رحمانی فضلی از مجلس نهم درخواست شده بود که دوره آن اوایل خرداد ماه امسال (حدود سه ماه پیش) به پایان رسید.

با سکوت مجلس نهم در برابر درخواست دولت برای تفسیر قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ادامه اختلاف دولت و شورای نگهبان بر سر وضعیت خانم خالقی، موضوع به هیئت عالی حل اختلاف ارجاع شد.

نظر این هیئت به طور رسمی به افکار عمومی اعلام نشد اما علی لاریجانی، رئیس مجلس گفته بود که نظر آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران "به تفسیر شورای نگهبان نزدیک تر بود" که این موضوع باعث شد خانم خالقی موفق به راهیابی به مجلس در زمان افتتاح دوره دهم قانونگذاری تاکنون نشود. بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط