طرح جدیدی برای بررسی قراردادهای نفتی ایران 'در مجلس مطرح نمی‌شود'

حق نشر عکس Getty
Image caption هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین زیر نظر مجلس فعالیت می کند

حسین امیری خامکانی، نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران گفته قرار نیست طرحی برای بررسی قراردادهای نفتی در مجلس ارائه شود و نظر هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس کفایت می‌کند.

به گفته آقای خامکانی، هدف فقط شفاف‌سازی و اجرای بعد نظارتی است نه ارائه طرح جدید.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران گفته است: مجلس و هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین در مجلس شیوه نامه قراردادهای نفتی را بررسی خواهد کرد و هیچ دخالتی در جزئیات قراردادها نخواهد داشت.

در روزهای گذشته تعدادی از نمایندگان خواستار ارائه طرحی دو فوریتی برای بررسی الگوی قراردادهای نفتی در مجلس شده بودند اما الگوی این قراردادها پس از بررسی در کمیسیون انرژی اکنون در هیئت تطبیق قرار دارد.

هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین زیر نظر مجلس فعالیت می کند و چناچه مصوبه ای از دولت را مغایر با قوانین جاری تشخیص دهد باید با ذکر دلیل یا دلایل، برای تجدید نظر به هیئت وزیران بفرستد.

مدل قراردادهای نفتی ایران پس از بازنگری مجدد و تصویب دوباره در هیئت دولت ایران اخیرا از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است. دولت می گوید ۱۵۰ اصلاح در این قراردادها انجام داده اما منتقدان می گویند تغییرات اساسی که قرار بوده انجام شود در این مصوبه اصلاح نشده است.

منتقدان این قراردادها می گویند بندهایی از این قرارداد به معنی بازگشت به مدل قراردادهای نفتی ایران در دوره قبل از ملی شدن صنعت نفت است که می تواند اختیار میادین انرژی ایران را عملا و بر خلاف قانون اساسی به شرکای خارجی ایران واگذار کند.

طی این مدت تعدادی از نمایندگان و مرکز پژوهش های مجلس از ماهیت الگوی جدید قراردادهای نفتی انتقاد کرده اند.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی در ۳ سال پیش، دولت او وعده داده بود که با اصلاح قراردادهای بیع متقابل، جذابیت مناقصه های نفتی و گازی ایران را برای شرکت های بین المللی بیشتر و بهره برداری و عمر میادین انرژی خود را بالا ببرد. در حالی که آقای روحانی سال پایانی از دوره اول ریاست جمهوری را آغاز کرده، این قراردادهای هنوز به دلیل ادامه مخالفت معترضان، به مرحله اجرا در نیامده است.

دولت ایران می گوید بر اساس قوانین جاری لزومی برای تصویب قراردادهای نفتی در مجلس وجود ندارد، اما برخی نمایندگان مجلس این نظر را رد می کنند و می گویند اگرچه لازم نیست قراردادهای تجاری دولت در مجلس به تصویب نمایندگان برسد، اما "الگوی جدید قراردادهای نفتی" حاوی شرایط و ضوابط متفاوتی برای عقد قرارداد است و مجلس باید آن را بررسی کند.

وزیر نفت ایران قرار است فردا در یک جلسه غیرعلنی در این باره به نمایندگان مجلس توضیح دهد. بیشتر بخوانید