المصدرنیوز: عکسهای هواپیماهای نظامی روسیه در پایگاه نوژه را از منبع ایرانی گرفتیم

حق نشر عکس ALMASDAR

المصدرنیوز، سایت خبری که ابتدا عکس و خبر هواپیماهای نظامی روسیه در فرودگاه نوژه را هفته پیش منتشر کرد به بی‌بی‌سی فارسی گفت عکس‌ها را از "منابع ایرانی" دریافت کرده است.

در همین حال حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، تایید این خبر از سوی وزارت دفاع روسیه را "نوعی خودنمایی و بی‌معرفتی" خوانده است.

بیشتر بخوانید: آیا استفاده روسیه از پایگاه نوژه متوقف شده است؟

آقای دهقان گفت: "طبیعتا روس‌ها علاقه‌مندند نشان دهند که یک ابرقدرت و کشور اثرگذار هستند و در تمامی روندهای امنیتی منطقه و سطح جهان حضور دارند. از طرفی علاقه دارند در صحنه عملیات در سوریه خود را به عنوان یک عامل موثر مطرح کنند تا بتوانند سهم خود را در آینده و در مقابل آمریکا تامین کنند."

ایران و بخصوص وزارت دفاع آن چندان علاقه‌ای به صحبت درباره پرواز بمب‌افکن‌های استراتژیک روسیه از پایگاه نوژه همدان برای بمباران مواضع مخالفان دولت بشار در سوریه ندارند. اما وزارت دفاع روسیه مشتاقانه در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کند و با بیانیه، کنفرانس‌ خبری و تصاویر ویدئوی هواپیماهایی که در عملیات شرکت داشتند، آنها را انتشار می‌دهد.

حق نشر عکس ALMASDAR

اگرچه این اطلاع رسانیها بعد از آن بود که سایت خبری المصدرنیوز با انتشار خبر و تصویر این بمب‌افکن‌ها در پایگاه نوژه همدان در غرب ایران خود را بسرعت به سرخط خبرها رساند.

المصدرنیوز یک سایت خبری است که لیث عبدالفاضل، کارشناس اقتصاد و امور خاورنزدیک در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد و به پنج زبان انگلیسی، عربی، روسی، اسپانیایی و ترکی منتشر می‌شود.

لیث عبدالفاضل که سردبیر این این سایت است به "شبکه ارتباطی وسیع با منابع محلی در سراسر خاورمیانه" بخصوص در سوریه، عراق و یمن اشاره می‌کند که او و سایت خبری‌اش، المصدرنیوز را قادر به انتشار اخبار فوری پیش از بیشتر رسانه‌های مهم می‌کند.

این سایت هدف خود را تلاشی برای "مقابله با رسانه‌های بسیار جهت دار در گزارش امور سوریه" و جدا کردن اخبار "نادرست یا اغراق شده" از واقعیت اعلام می‌کند.

این سایت خود را "سازمانی مجازی" و کاملا مستقل می‌خواند که هیچ وابستگی سیاسی، مالی یا سازمانی به جایی ندارد و "۹۹ درصد بودجه خود را از آگهی و یک درصد را از راه پرداخت داوطلبانه آنلاین" تامین می‌کند.

حق نشر عکس ALMASDAR

این سایت گستره کار خود را از آمریکا تا استرالیا می‌داند و خبرنگاران، مترجمان و همکارانش را بخصوص در کشورهای لبنان، سوریه، یمن، ترکیه و عراق حضور دارند و پشتیبانی فنی آن از سوئد و سومالی انجام می‌شود.

المصدرنیوز می‌گوید نام این سایت به این دلیل المصدر است چون این سایت منبع اخبار در خاورمیانه است و هر چه بیشتر در انتشار اخبار درجه اول در خاورمیانه تخصص پیدا می‌کند چون "مستقیما به بازیگران صحنه در خود محل" دسترسی دارد. این سایت خود را در پوشش اخبار خاورمیانه و بخصوص جهان عرب "متعهد" می‌داند.

بابک تقوایی، پژوهشگر دفاعی و نویسنده سه کتاب در باره نیروی هوایی ایران (نیروی هوایی مدرن ایران،ببرهای ایرانی در جنگ،سلحشوران صحرا)، که با پایگاه نوژه آشنایی دارد علت انتشار این تصاویر را استفاده "تبلیغاتی" روس‌ها می‌داند و معتقد است با اینکه "نیروی هوایی روسیه متعهد شده بود که هیچ عکس یا فیلمی از محوطه پایگاه سوم شکاری تهیه نکند" اما چنین تصاویری تهیه و منتشر و موجب "خشم" نیروی هوایی ایران شده است.

اما بابک تقوایی معتقد است قوانین سفت و سخت حفاظت اطلاعات نیروی هوایی ایران اجازه ورود دوربین به پایگاههایش یا استفاده از آنها را نمی‌دهد و از طرف دیگر نبود امکان فنی (دوربین مناسب) و دانش تخصصی برای گرفتن عکس‌های نظامی در پایگاه نوژه، احتمال اینکه این عکس‌ها را پرسنل ایرانی گرفته باشند کم می‌کند."

حق نشر عکس ALMASDAR

به گفته او "تصاویر به گونه‌ای گرفته شده که هیچ یک از پناهگاههای چهارقلوی بتنی پایگاه (محل پارک فانتوم‌ها) و برج مراقبت در تصاویر دیده نشوند و برای تحلیلگران بسیار گنگ و نامفهوم باشد تا طرف ایرانی (حفاظت اطلاعات نهاجا) راضی نگهداشته شود اما باز هم نهاجا به افشای این تصاویر واکنش بسیار شدیدی نشان داده است."

نشریه دفاعی جینز از تحلیل ویدئویی که وزارت دفاع روسیه در هجدهم اوت منتشر کرده به این نتیجه رسیده که محل فرود توپولف‌های ۲۲ ام۳ در روسیه است نه نوژه. بابک تقوایی معتقد است، وزارت دفاع روسیه برای پرهیز از اینکه پایگاه نوژه در این ویدئو دیده شود فرود همین هواپیما در روسیه را جایگزین تصاویر فرود آن در نوژه کرده است.

آقای تقوایی معتقد است پس از انتشار خبر حضور هواپیماهای روسیه در پایگاه نوژه، پرواز توپولف‌ها به شب منتقل شده تا امکان تصویربرداری و ردیابی آنها بسیار کم شود. تصویری هم که جینز منتشر کرده به این اشاره می‌کند که توپولف‌ها در پایگاه نوژه دیده نمی‌شوند، اما اضافه می‌کند علت می‌تواند این باشد که در زمان عکس‌برداری توپولف‌ها در حال پرواز به سمت روسیه یا سوریه بوده‌اند.