ایران خبر 'سوال و جواب' از سفیر ژاپن را تایید کرد

حق نشر عکس TASNIM
Image caption هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن در تهران (چپ)

وزارت امور خارجه ایران، گزارش‌ها درباره 'سوال و جواب' از سفیر ژاپن در تهران را تایید کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفته است که خبر بازداشت هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن در تهران را تایید نمی‌کند با وجود این تایید کرده است که "سوء‌تفاهمی برای سفیر ژاپن در تهران به دلیل نداشتن کارت شناسایی همراه پیش آمده بود و وی مورد سوال و جواب قرار گرفت".

دیروز یکشنبه ۲۱ اوت (۳۱ مرداد) سفارت ژاپن در ایران اعلام کرد که سفیر ژاپن در تهران چند ماه پیش در جریان یورش ماموران امنیتی به یک مهمانی که در آن نوشیدنی الکلی سرو می‌شده، مدت کوتاهی بازداشت شده است.

خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از سفارت این کشور در تهران گزارش داد که ماموران در مدت کوتاهی که آقای کوبایاشی را نگه داشته‌اند از او سوال و جواب کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز گفت که در پی این حادثه وزارت امور خارجه "به نیروی انتظامی اعلام می‌کند که ایشان سفیر است و مصونیت سیاسی دارد و در نهایت سفیر مسیر خود را ادامه می‌دهد".

سفارت ژاپن در تهران گفته است که در همان زمان اعتراض رسمی خود را به این بازداشت به وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است.

به گفته سفارت ژاپن در تهران این حادثه ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) زمانی رخ داده که آقای کوبایاشی و همسرش در یک مهمانی شام به میزبانی "آشنایی ایرانی" حضور پیدا کرده بودند.

به گزارش کیودو به نقل از سفارت ژاپن در تهران در مهمانی آن شب که نوشیدنی الکلی در آن سرو می‌شده، ده‌ها نفر دیگر از جمله دیپلمات‌های خارجی هم حضور داشته‌اند.

بنا بر این گزارش در نیمه‌های مهمانی نیروهای امنیتی هجوم آورده و مانع شده‌اند که مهمانان محل را ترک کنند یا از گوشی‌های همراهشان استفاده کنند.

به گزارش کیودو آقای کوبایاشی در آن مهمانی کارت شناسایی دیپلماتیک خود را که از سوی وزارت امور خارجه ایران صادر می‌شود به همراه نداشته است. او کارت شناسایی شخصی خود را نشان داده اما این کار مانع از سوال و جواب ماموران از او نشده است.

مطالب مرتبط