روزنامه های تهران؛ چالش بر سر تلگرام، آرایش جدید سیاسی

روزنامه های امروز صبح چهارشنبه دوم شهریور در گزارش های خود از چالش های تازه دولت با تندروها بر سر شبکه تلگرام خبر داده اند. این درحالی است که روزنامه های مخالف دولت نگرانی خود را از ارتباط هواداران دولت با مردم در جریان انتخابات آینده آشکار کرده اند.

حق نشر عکس Javan
Image caption تیترها و عکس صفحه اول جوان

چالش با تلگرام و دستگیری ها

روزنامه جوان در گزارش اصلی خود از سخنان آیت الله مکارم علیه شبکه ارتباطی تلگرام خبر داده و نوشته: تلگرام در ایران حالا به یک کشمکش تبدیل شده است، روزی از تصمیم جدی برای فیلتر این نرم افزار پیام رسان حرف زده می شود و روز دیگر مایه فخر و مباهات رییس جمهور می شود.

به نوشته این روزنامه آيت‌الله مكارم شيرازي در ديدار با وزير دولت يازدهم از نگاه درآمدي دولت به تلگرام انتقاد كرد و بر آن افزوده: اين تنها استفاده‌اي نيست كه دولت از پيام‌رسان تلگرام انتظار دارد. برنامه اصلي دولت نه فقط فروش حجم اينترنت براي استفاده بيشتر از تلگرام، بلكه استفاده از فضاي اين پيام‌رسان براي بهره‌برداري در زمان انتخابات پيش روي رياست‌جمهوري است.

گفته مي‌شود مشاوران رئيس‌جمهور كه از طيف كارگزاران هستند به وي توصيه كرده‌اند در انتخابات رياست جمهوري سال آينده روي دو نقطه قوت «برجام و تلگرام» تكيه كند. برجام براي برجسته ‌نشان دادن دستاورد‌هاي ديپلماتيك دولت و تلگرام براي آماده كردن فضاي انتخاباتي و بهره‌گيري از فراگيرشدن اين پيام‌رسان.

گلایه جوان از این است که بسته‌هاي اينترنتي تراز مالي مخابرات را مثبت و زمينه را براي حضور و ارتباط مستقيم جناح‌هاي سياسي طرفدار دولت با مردم در فضاي مجازي فراهم مي‌كنند به همین جهت نوشته به نظر مي‌رسد حتي اگر انتقاد‌ها تندتر از آنچه آيت‌الله مكارم شيرازي بيان كرد نيز باشد، دولت نه تنها برنامه‌اي براي مهار فساد اجتماعي در شبكه‌هاي مجازي در پيش نمي‌گيرد.

گزارش روزنامه سپاه پاسداران با این تهدید پایان می گیرد که: با روندي كه دولت در مقابل نرم‌افزار‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي در پي گرفته است و نظارت‌نکردن بر محتواي تبادل شده در اين شبكه‌ها بايد منتظر انتقاد‌هاي تندتر از اين نيز بود.

در همین حال روزنامه فرهیختگان خبر داده که ۴۵۰ تن از مدیران شبکه های اجتماعی موبایلی دعوت، احضار یا دستگیر شدند. سایت گرداب که به مرکز برخورد با شبکه های اجتماعی تعلق دارد خبر داده این عده به عنوان چرخه مدلینگ مجرمانه و توهین به عقاید دینی مردم فعالیت می‌کردند، شناسایی و دستگیر شدند.

این سایت در گزارشی نوشته: دستگیری ها در پی افزایش سطح مطالبات عمومی جامعه برای برخورد با مجرمان مجازی و با هدف حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی صورت گرفته است. بر همگان روشن است که گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی در کنار مزایای آن، آسیب‌های فراوانی را نیز ایجاد کرده است. افزایش بیش از پیش محتوای ضداخلاقی و ضدارزشی که کیان خانواده را هدف قرار داده، ازجمله این آسیب‌هاست.

چهارصد بار؟

میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت نوشته: فردی که طی چند ساعت ۴۰۰ بار مزاحم تلفنی مرکز ۱۱۰ کرمان شده بود، دستگیر شد‌. معاون هماهنگ‌کننده فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت‌‌: این فرد با همکاری دستگاه قضایی شناسایی شد و هم‌اکنون در زندان است‌.

نتیجه اخلاقی‌‌: یعنی الان هر چه فکر می‌کنیم برای این برادرمان چه طنزی بنویسیم به جایی نمی‌رسیم! مثلا بنویسیم جلوی غازی و معلق‌بازی؟ بنویسیم این همه جا! درست باید زنگ بزنی ۱۱۰؟ آن هم ۴۰۰ بار؟ الان برایت ۴۰۰ روز زندان ببرند خوب است؟ خوبت شد مزاحم؟

حق نشر عکس IRAN
Image caption تلگرام از فرصت تا تهدید - کارتون اردشیر رستمی، ایران

تذکرات ایران به روسیه

یادداشت روز کیهان برای دومین بار در روزهای اخیر این ادعا را در جواب مخالفان حضور هواپیماهای روسی در پایگاه های نظامی کشور مطرح کرده که این استراتٓژیست های ایرانی هستند که رفتار مسکو را در جنگ با داعش و شرکت در مناقشه سوریه تعیین می کنند.

به نوشته این مقاله: ادعای بازیگری ما به عنوان یک قدرت مستقل و محوری در تحولات کنونی ادعای صرف نیست. تنها کافی است به تفاوت نوع پیوندها و منافع طرف‌های بازیگر در تحولات منطقه اندکی توجه شود. می توان پرسید اساساً آیا این روسیه بوده است که ما را درگیر جنگ با تکفیری‌ها در سوریه کرده است یا برعکس؟! حداقل در این نیز تردیدی نیست که ارتقای سطح درگیری روسیه در جنگ سوریه از یک سال گذشته، محصول مغز متفکر و استراتژیست شجاع سپاه قدس و سفر وی به مسکو و دیدار با پوتین بوده است.

حسین کچویان عضور شورای انقلاب فرهنگی در این مقاله تاکید کرده که: در این یک‌سال ایران دائماً مترصد اقدامات روسیه و تلاش برای تثبیت راهبردی آن کشور در جنگ با تکفیری‌ها بوده است به نحوی که به صراحت بعضی عقب­گردها در عملکرد روسیه در این جنگ را متذکر شده و در جهت تصحیح یا جبران آن اقدام کرده است.

یادداشت روز کیهان در عین تاکید کرده: باید احتمال رها کردن جنگ سوریه از سوی مسکو را هم داد. در واقع نه تنها تفاوت منافع ایران و روسیه بلکه تمایز ماهوی قدرت روسیه نسبت به آمریکا، احتمال این اتفاق و معامله کلان این کشور با آمریکا را بسیار قوت می‌بخشد. عقب‌نشینی روسیه از یک منطقه یا یک کشور کاملاً عادی و معقول است.

ایران در حیاط خلوت آمریکا

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به سفر وزیر خارجه ایران به کشورهای آمریکای لاتین نوشته:

روی کار آمدن دولت انقلابی ساندینیست‌ها در نیکاراگوئه و همچنین مخالفت‌هایی که کم و بیش در بولیوی و ونزوئلا علیه دولت مرکزی بروز می‌کرد، باعث شد در سال‌های پایانی دهه ۷۰ و آغاز دهه ۸۰ میلادی و کم و بیش مقارن با انقلاب اسلامی ایران، اوضاع در حیاط خلوت سنتی آمریکا به ضرر سیاست خارجی ایالات متحده پیش برود تا جایی که غیر از ساندینیست‌ها که پس از چند سال از انقلابی‌گری افراطی دست برداشتند، حیاط خلوت آمریکا به مکانی برای مخالفت با این کشور بدل شد.

به نوشته این مقاله: در دوره هشت سال ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، دیپلماسی ایران در آمریکای‌جنوبی و به‌طور خاص با ونزوئلا، بولیوی و کوبا بیشتر در وجه ضدآمریکایی بودن آنها فعال‌تر از گذشته باشد.رابطه خاص و شخصی رییس دولت نهم و دهم با رهبران برخی کشورهای آمریکای لاتین به‌طور مشخص چاوز و مورالس از منظر اقتصادی و اجتماعی بیشتر یک جاده یک‌طرفه بود و فایده‌ای که برای ایران نداشت هیچ کلی هم از خزانه مردم برای آنها خاصه خرجی می‌شد.پس از روی کار آمدن دولت یازدهم تحولی در دیپلماسی کشور به وجود آمد.

سرمقاله جهان صنعت یادآور شده: در دولت روحانی، دیپلماسی ایران در کنار اهداف اقتصادی، قصد دارد در حیاط خلوت پیشین آمریکا که به‌طور قطع معنای واقعی خود را از دست داده، حضور خود را به رخ بکشد. اگرچه با برقراری رابطه واشنگتن- هاوانا، دیگر کوبا به‌عنوان یک هدف ایدئولوژیکی به حساب نمی‌آید اما به هر حال فعال بودن دیپلماسی ایران در آمریکای لاتین می‌تواند به نگاه جهانشمول سیاست خارجی ایران، دست‌کم از منظر روبنایی شکل تازه‌ای ببخشد.

برجام در انتخابات آمریکا و سیاست ایران

رضا نصری در مقاله ای به این پرسش پاسخ گفته که آیا دولت بعدی آمریکا اگر مخالف توافق های هسته ای با ایران باشد خواهد توانست برجام را لغو کند نوشته: پاسخ «حقوقی» به این پرسش، همچنان همان است که وزیر خارجه کشورمان در نامه معروف خود به سناتورهای آمریکایی داده است و جامعه حقوق‌دانان بین‌المللی و مقامات اروپایی و روسی و چینی نیز غالبا از آن حمایت کرده‌اند. به عبارت دیگر، در چارچوب حقوق بین‌الملل - صرف نظر از اینکه در نظام‌های داخلی چه عنوانی به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ١+٥ بدهند (تعهد سیاسی، معاهده، توافق اجرائی، پیمان یا...) - «برجام» در نظامی بین‌المللی یک «معاهده» تمام‌وکمال محسوب می‌شود و تغییر دولت‌ها نیز هیچ کشوری را از اجرای آن معاف نمی‌کند.

این حقوقدان بین المللی در عین حال تاکید کرده که فارغ از تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا یکی از دو حزب اصلی آمریکا - یعنی حزب دموکرات - و بسیاری از سناتورها و نمایندگان کنگره از حامیان جدی برجام هستند؛ و آنها با تغییر دولت آمریکا تغییر نخواهند کرد. به عبارت دیگر، حتی در صورت به‌قدرت‌رسیدن نامزد جمهوری‌خواه، حامیان ثابت برجام در کنگره همچنان خواهند توانست با استفاده از ترفند‌های آیین‌نامه‌ای، ترفند‌های حقوقی و به‌کارگیری اهرم‌های قانون‌گذاری مانعِ کارشکنی‌های احتمالی دولت آینده و جریان ضدایرانی در اجرای برجام شوند.

مقاله شرق اما یادآور شده که: چه بسا سرنوشت این سند بین‌الملل - مانند سرنوشت بسیاری از اسناد بین‌المللی دیگر که دهه‌هاست محل مناقشه میان دو حزب اصلی این کشور است - در گرو زورآزمایی دو نهاد مجریه و مقننه - و دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات - قرار گیرد. در این زورآزمایی، نقش بازیگران پیرامونی - از قبیل لابی‌‌ها و سازمان‌های قدرتمند و پر نفوذ - بسیار برجسته‌تر خواهد شد. با تغییر احتمالی دینامیسم سیاسی در آمریکا در فردای انتخابات، این پرسش مطرح می‌شود که نظام ایران برای خنثی‌سازی این بازیگران پیرامونی چه برنامه‌ مشخصی دارد؟

محمد كاظمي در تحلیلی از آرایش سیاسی کشور در اعتماد نوشته ارایش جدید در جریان مبارزات انتخاباتی و در جدل تند آقاي ولايتي با سعيد جليلي در مناظره تلويزيوني انتخابات رياست‌جمهوري يكي از نمونه‌هاي آشكار شده چالش درونی اصولگرایان است. افزون بر اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان، جناح اصولگرا هم بي‌قاعدگي، بي‌انضباطي مالي، شعارهاي تند و هزينه‌ساز، بي‌برنامگي مفرط و در نورديدن حداقل‌هاي اخلاقي در دولت گذشته را برنتافتند و اگر در جبهه مخالف قرار نگرفتند از موافقت سر باز زدند و آرام و بي‌سرو صدا از بسياري تندروي‌ها روي برگرداندند.

این نماینده مجلس معتقد است: در واقع رفته‌رفته دو آرايش «تندرو» و «ميانه‌رو» شكل گرفته است كه صرف نظر از دعواهاي معمول جناحي سايه خود را بر بسياري از اعضاي دو جناح سياسي و موضوعات مختلف افكنده است. براي نمونه كاملا آشكار است كه سياست تعامل سازنده با جهان و خروج از انزواي بي‌مبناي بين‌المللي يك سياست مقبول در ميان اكثريت چهره‌هاي سياسي با‌گرايش‌هاي مختلف است هرچند برخي از اصولگرايان ترجيح دهند به‌صورت ضمني از آن حمايت كنند يا حداقل به مخالفت با آن برنخيزند.

به نوشته مقاله اعتماد: امروز برجام چون مغناطيسي در فضاي سياسي كشور عمل مي‌كند و موافقت و مخالفت با آن به يك آرايش تمام‌عيارسياسي مبدل شده است. از قضاي روزگار اكثريت قاطعي از چهره‌ها و اوزان سياسي در دو جناح كشور در مسير دوري از افراطگرايي رضايت ضمني و عيني از برجام را نشان مي‌دهند و چنانچه هياهوها و فضا‌سازي‌هاي كاذب اجازه دهند قاطعانه خواستار به نتيجه رسيدن برنامه جامع اقدام مشترك ايران با شش قدرت جهاني هستند.

شکایت؛ سناریوی جدید منتقدان نفتی

یک روز بعد از این که روزنامه های تندرو هواداران دولت را متهم به تقلب در اطلاع رسانی کرده و خبر دادند که بر خلاف خبرهای منتشر شده مجلس به قراردادهای نفتی روی خوش نشان نداده و آن را به دولت بازگردانده است احسان بداغی در گزارشی در روزنامه ایران نوشته: جلسه غیرعلنی روز یکشنبه مجلس با حضور وزیر نفت، نه تنها مخالفان قراردادهای جدید نفتی را راضی نکرده بلکه حالا آنها در پی دست زدن به اقدامی جدید هستند؛ شکایت از دولت به دیوان عدالت اداری.

به نوشته این روزنامه یکی از نمایندگان تندرو مجلس خبر داده که که معترضین به قراردادهای جدید نفتی تصمیم گرفتند تا برای ابطال مصوبه دولت شکایت خود را در دیوان عدالت اداری پیگیری کنند. او البته این را هم گفته که طیف مخالفان قراردادها بعد از آن جلسه غیرعلنی از رئیس هیأت تطبیق مصوبات دولت و همین طور رئیس مجلس «ناامید» شده‌اند. مخالفان قراردادهای جدید نفتی نه تنها بعد از جلسه غیرعلنی روز یکشنبه تغییر موضعی نداشته‌اند بلکه حتی تأکید دارند که در آن جلسه بسیاری از نمایندگان حاضر به توضیحات بیژن زنگنه ایراداتی وارد می‌دانستند.

روزنامه دولت مدعی شده که: عده زیادی از مجلسی‌ها بعد از آن جلسه گفته بودند که توضیحات وزیر نفت توانسته پاسخ بسیاری از پرسش‌ها را بدهد. با این حال موافقان این قراردادها، انتقادات طیف مخالفان را «سیاسی» دانسته‌اند و برخی در این میان همچون غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته‌اند که «مخالفان دولت مانند موضوع برجام در این قضیه نیز قصد ندارند پذیرای استدلال‌ها باشند.»

حق نشر عکس Etemad
Image caption کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

اقدامات ملی احمدی نژاد

علی میرفتاح در ستون کرگدن نوشته: كم‌كم دارم به اين نتيجه مي‌رسم كه اتفاقا «سكوت» بهترين سياستي است كه همراهان رييس‌جمهور مي‌تواننددر مقابل اتهامات پيش بگيرند. حتي يكي از خوبي‌هاي دولت يازدهم همين است كه سر و صداي زياد ندارد و اگر بناست يك‌نفر در آن حرف بزند و نقدها را جواب دهد آن يك‌نفر شخص رييس‌جمهور است.

به نوشته این مقاله: به هر حال از امروز تا صبح انتخابات دوازدهم يكي از حربه‌هاي مهم مخالفين روحاني همين است كه دولت احمدي‌نژاد را كارآمد نشان دهند و دولت روحاني را ناكار‌آمد. اما خوب است كه به قم تشريف ببريد و كار نيمه‌تمام مونوريل را از نزديك تماشا كنيد. «كار نيمه‌تمام» برای دولت احمدی نژاد عنوان خوبي نيست. من نمي‌دانم چقدر پول در چاه ويل مونوريل ريخته شده؛ يكي بايد بيايد و با عدد و رقم به ما بگويد كه اين همه سيمان و آهن بي‌حدومرز و اين مهندسي ناقص بي‌حاصل چقدر خرج روي دست ملت گذاشته. یا واحدهاي خالي مسكن مهر كه نه مي‌شود داخلشان زندگي كرد، نه آدم دلش مي‌آيد بولدوزر بردارد و خرابش كند. يك‌جاهايي كه نه آب است و نه آباداني، برداشته‌اند مجتمع‌هاي عريض و طويل مهر ساخته‌اند و به امان خدا رهايش كرده‌اند.

در پایان ستون کرگدن آمده:از اين حيث دم دولت يازدهم گرم كه از اين كارها نكرده. اگر كارها قرار است به نتيجه نرسند و صرفا حرام كردن پول ملت باشند، ما بايد در ذيل دولت يازدهم يك نان بخوريم و ده‌تا نان شكر كنيم كه اين دولت كار بي‌حاصل نمي‌كند و خرج عطينا نمي‌تراشد. بعضي كارهاي دولت قبل شبيه چاه‌هاي حاج ميرزاآغاسي بوده كه اگرچه به آب نرسيده‌اند خيلي‌ها به بركت آن به نوايي رسيده‌اند.

حق نشر عکس NoAvaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

روحانی با زبان زرگری

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: از آنجایی که صدا و سیما درکنار«سانسور مسابقات ورزشی» دستی هم بر آتش«سانسور سخنرانی‌های دکتر روحانی» دارد و بیننده درهنگام تماشای سخنرانی رئیس جمهوری ناگهان با پخش برنامه آشپزی و طبخ‌ آش شله قلمکار مواجه می‌شود، بهتر است رئیس جمهوری با یک زبانی صحبت کند که بزرگواران در صدا و سیما متوجه آن نشوند.

به نوشته این طنزنویس: از آنجایی که ما دستی بر تولید زبان‌های ساختگی داریم، رئیس جمهوری می‌تواند در سخنرانی‌هایی که قرار است از صدا و سیما پخش شود، از این زبان‌ها استفاده کند.یکی از این زبان‌ها، زبان زرگری است که اغلب مردم با آن آشنا هستند، مثلاً زمانی که رئیس جمهوری در همایش روز پزشک می‌گوید«اگر امکان داشت قطعنامه‌ها را پاره کنیم پاره می‌کردیم اما این امکان وجود نداشت» خب طبیعی است که دوستان دلواپس در صدا و سیما این جمله را بر نتابند و به جای پخش آن، تبلیغ«ماساژور» پخش کنند، اما اگر رئیس جمهوری همین جملات را به زبان زرگری بگوید تا دوستان بخواهند بفهمند چی به چی یا چی به کی هست، حق مطلب ادا شده،.

مطالب مرتبط