حمله به کنسولگری عربستان 'به گردشگری مشهد لطمه زده است'

حق نشر عکس AFP
Image caption حمله دوازدهم دی به ساختمان‌های سفارت عربستان سعودی در ایران (تهران و مشهد) به قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور انجامید

رئیس اتحادیه هتل‌داران مشهد می‌گوید حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان، قطع روابط دیپلماتیک با این کشور و تیره شدن روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس بر گردشگری این شهر تاثیر منفی گذاشته است.

به گفته محمد قانعی در ماه‌های گذشته حدود ۸۰ درصد از تعداد زائران خارجی در مشهد کاسته شده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، محمد قانعی، رئیس اتحادیه هتل‌داران مشهد گفته است پیش از قطع روابط میان تهران و ریاض و تیره شدن فضای سیاسی میان ایران و کشورهای حوزه خلیج‌فارس، مشهد هر سال میزبان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر از کشورهای عربی بوده و شرکت‌های بحرینی و عربستانی "بیش از ۱۰ هتل ۴ و ۵ ستاره را به صورت سالیانه" در مشهد اجاره می کرده‌اند.

وی افزوده است: "از طرف دیگر مدت اقامت این مسافران همگی بیش از یک هفته بود و همین امر سبب گردش بالای نقدینگی در شهر می‌شد. حمله به کنسولگری عربستان در مشهد و سفارت این کشور در تهران سبب شد که به فعالیت گردشگری و اقتصادی در مشهد شوک وارد شود."

به گفته آقای قانعی علاوه بر کاهش ۸۰ درصدی زائران خارجی، در ماه‌های گذشته تعداد زائران ایرانی هم ۲۰ درصد کاهش داشته است و در پی این رکود، اشتغال در مشهد "به میزان ۵۰ درصد کاهش" یافته است.

زمستان گذشته (۱۲ دی) گروهی از معترضان به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان، به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد حمله کرده و با ورود به این مراکز دیپلماتیک خساراتی را به آنها وارد کردند.

این حمله که از سوی دولت ایران محکوم شد، به قطع روابط دیپلماتیک میان تهران و ریاض انجامید و چند کشور دیگر حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا هم در حمایت از عربستان، سفرای خود را از تهران فراخواندند.

بیشتر بخوانید:

معترضان به اعدام شیخ نمر به سفارت عربستان در تهران حمله کردند

روحانی از حمله 'گروه‌های خودسر' به سفارت عربستان انتقاد کرد

واکنش‌ها به اعدام شیخ نمر و حمله به سفارت عربستان در تهران

مطالب مرتبط