آمریکا: مبلغ ۱.۳ میلیارد دلار در ماه ژانویه به ایران پرداخت شد

حق نشر عکس State Department

دولت باراک اوباما روز چهارشنبه گفت برای حل یک مناقشه دیرینه بر سر سلاح های نظامی که ایران خریداری کرد اما هرگز تحویل داده نشد، در ماه ژانویه ۱.۳ میلیارد دلار سود به این کشور پرداخت کرده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس الیزابت ترودو سخنگوی وزارت خارجه گفت که آمریکا به دلیل حساسیت های دیپلماتیک نمی تواند اطلاعات دیگری در مورد آن پرداخت در روز ۱۹ ژانویه ارائه کند.

همزمان در روز چهارشنبه وزیر اطلاعات ایران هم از دریافت چنین مبلغی خبر داد.

به گفته خانم ترودو این مبلغ در ۱۳ بخش جداگانه هر کدام به مبلغ ۹۹ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۹۹ دلار و ۹۹ سنت (قریب ۱۰۰ میلیون دلار) و یک پرداخت دیگر حدودا ده میلیون دلاری تحویل ایران داده شد. توضیح داده نشد که چرا این قسط ها زیر ۱۰۰ میلیون دلار بود.

دولت آمریکا روز ۱۷ ژانویه مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار نقد غیردلاری (از جمله با یورو و فرانک سوئیس) به ایران پرداخته بود که باعث جنجال در آمریکا شده است. ۱.۳ میلیارد دلار اضافی رقمی است که دو طرف توافق کردند سود آن ۴۰۰ میلیون دلار طی بیش از سه دهه خواهد بود.

'امتیاز گرفتیم'

پیشتر محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران گفت که مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی با نظر آیت الله علی خامنه ای و تصمیم شورای عالی امنیت ملی انجام شد و در ازای آن امتیازاتی برای کشور "از جمله بازگردانی ۴۰۰ میلیون دلار، گرفتیم."

آقای علوی در مصاحبه با تلویزیون رسمی ایران گفت که "این ۴۰۰ میلیون دلار به همراه ۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار سود آن را برای کشور مسترد کردیم..."

موضوع حل و فصل اختلاف مالی ایران و آمریکا وارد مجادلات انتخاباتی میان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا و هواداران آنها شده است. بیشتر بخوانید

شماری از مخالفان دولت باراک اوباما از جمله دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری او را متهم کردند که برای کسب آزادی "گروگان‌های آمریکایی" در ایران، به حکومت ایران "باج" داده است.

آقای ترامپ دولت ایران را "گروگانگیر" خوانده و دولت آمریکا را به "باج‌دهی به گروگانگیرها "متهم کرد. به گفته منتقدان دولت آقای اوباما، این اقدام می‌تواند "گروگانگیری" را به محلی برای کسب درآمد یا ابزاری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل کند.

۴۰۰ میلیون دلار مورد نظر مربوط به موجودی صندوق سپرده ایران بود که در زمان شاه ایران برای خرید تجهیزات نظامی از آمریکا اختصاص یافت اما پس از گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران، مسدود شد. بهره تعلق گرفته به این پول ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.

هفته گذشته پس از بالا گرفتن انتقادها از اقدام دولت باراک اوباما و "باج" توصیف کردن پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد به ایران، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که پرداخت پول مشروط به آزادی زندانیان آمریکایی بود.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، مذاکرات برای بازگرداندن پول ایران جدا از مذاکرات مربوط به مبادله زندانیان انجام شد اما پرداخت پول به ایران به عنوان اهرم فشاری تا زمان آزادی زندانیان عقب افتاد. بیشتر بخوانید

وزارت خارجه آمریکا به تازگی با صدور اطلاعیه‌ای تحت عنوان "هشدار در مورد سفر به ایران" درباره "خطر دستگیری و بازداشت شهروندان آمریکایی، به ویژه دارندگان تابعیت ایرانی و آمریکایی" هشدار داده است. بیشتر بخوانید