روزنامه‌های تهران، حمله به دولت در هفته دولت، بدرقه آقای تئاتر

بیش‌تر روزنامه‌های امروز صبح تهران، شنبه با عکس و طرح‌هایی در صفحه اول خود از درگذشت داوود رشیدی هنرپیشه سینما و کارگردان تیاتر خبر داده‌اند و به مناسبت هفته دولت به تشریح اقدامات اصلاحی این دولت برای ترمیم وضعیت شکننده اقتصاد پرداخته و یا دلایل مخالفت خود با برنامه های دولت روحانی را شرح داده‌اند.

تغییر دیدگاه به ترکیه

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و طرح هادی حیدری، شهروند

یک هفته بعد از آن که روزنامه های اصولگرا با آشکار شدن رفع کدورت های ترکیه و روسیه به تجلیل از سیاست تازه اردوغان پرداخته و از محور ایران روسیه و ترکیه خبر داده و حرکت تازه را نومیدی آنکارا از آمریکا توصیف کرده بودند

جعفر بلوری در یادداشت روز امروز کیهان نوشته: تحولات سوریه از کمی قبل از وقوع کودتای نافرجام ترکیه به این سو، دچار پیچیدگی‌های خاصی شده و رفته رفته نیز بر این پیچیدگی‌ها افزوده می‌شود.

سرمقاله این روزنامه تندرو رو در تشریح وضعیت تازه نوشته: اکنون در سوریه بر خلاف قبل، چندین جبهه همزمان در حال نبرد با یکدیگرند. برخی از این جبهه‌ها پیش از این چه بسا دوستان هم بودند. مثلا پیش از این کردهای سوریه در کنار ارتش این کشور با تکفیری‌ها می‌جنگیدند و در برخی مواقع از حمایت‌های یکدیگر بهره می‌بردند. حالا عده‌ای از آنها با ارتش سوریه و تروریست‌های داعش به طور همزمان می‌جنگند. یا مثلا آمریکا به ترکیه در جنگ با تروریست‌هایی که امنیت آنکارا را به خطر می‌اندازند، کمک می‌دهد اما از طرف دیگر، از دشمن اصلی ترکیه یعنی کردهای سوریه علنا حمایت می‌کند. روسیه در جبهه «حامیان اسد» یعنی ایران و حزب‌الله قرار دارد اما همزمان مسکو و هم آنکارا اعلام می‌کنند روابط خود را در ماجرای سوریه بهبود بخشیده و در این مسئله، به یکدیگر نزدیک شده‌اند؛

کیهان به صراحت نوشته: برخی تحلیلگران به خطا بعد از کودتای نافرجام در ترکیه به این نتیجه رسیده بودند آنکارا با فاصله گرفتن از آمریکا به فکر تغییر در حوزه سیاست خارجی خود افتاده. اما تجاوز نظامیان ترکیه به شهر جرابلس سوریه آن هم با حمایت‌های نظامی آمریکا و تروریست‌های ارتش آزاد، این تحلیل را دستخوش تردید جدی کرده است.

هفته دولت، حمله به دولت

اعتماد در گزارشی با عنوان تريبون‌هايي كه در هفته دولت بيش از هر چيز براي حمله به دولت استفاده شد نوشته: ديروز نماز جمعه‌هاي تهران، مشهد و شيراز در هفته دولت شاهد شديد‌ترين انتقادها و حملات به دولت بود. اگرچه مخالفان و منتقدان دولت براي حمله به دولت و نقدهاي تندشان به بهانه‌اي نياز ندارند اما هفته دولت بهانه خوبي بود تا از تريبون‌هاي رسمي اتهام بزنند و دولت را مورد هدف خود قرار دهند. كاظم صديقي در تهران، علم الهدي در مشهد و ايماني در شيراز دولت را با انتقادهای تند خطاب قرار دادند.

به نوشته این گزارش: چند ماه پيش مخالفان دولت يك خط خبري را در دستور كار خود قرار دادند و آن چهار ساله شدن دولت روحاني بود. حالا كمتر از يك سال مانده به انتخابات باقي مانده در حالی که روشن است كه حسن روحاني يكي از كانديداهاي قطعي انتخابات سال آينده است، همين امر سبب شده تا حملات و تخريب‌ها عليه دولت شدت بيشتري بگيرد.

این روزنامه اصلاح طلب تاکید کرده: امام جمعه تهران در خطبه‌هاي ديروز كه رنگ و بوي هفته دولت را نيز داشت خطاب به دولت گفت: معلوم نيست فرصت مجددي براي خدمت به مردم پيدا كنيد. اما اين تنها كنايه كاظم صديقي به دولت حسن روحاني نبود. او دستگاه ديپلماسي را نيز مخاطب قرار داد و گفت: حركت‌هاي ديپلماسي كشور بايد در همه جا براي ما موجب سرافرازي و اقتدار باشد. حسن روحاني در سخنراني‌هايش و آخرين گفت‌وگويش با سیمای جمهوری اسلامی از بدعهدي‌هاي امريكا سخن گفت اما صديقي مي‌گويد: مقام معظم رهبري هميشه از بد عهدي دشمن سخن مي‌گويند اما دوستان حاضر نيستند یک جمله از اين بدعهدي‌ها بگويند.

«الاالله» را حذف کردند

حق نشر عکس Javan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

دو روز بعد از آن که تیتر اول بسیاری از روزنامه‌های تهران سخنان رهبر جمهوری درباره مخالفتش با فشار اختناق فرهنگی بود، روزنامه کیهان نوشته این روزنامه ها با تقطیع بیانات رهبر آن را تحریف می کنند چرا که ده روزنامه از قول آیت الله خامنه ای نوشته بودند طرفدار فشار و اختناق در عرصه فرهنگی نیستم.

به نظر این روزنامه تندرو: این روزنامه‌ها در واقع مقدمه سخنان رهبری در حوزه فرهنگ را تیتر کرده نتیجه و ادامه این استدلال را در تیتر سانسور نموده‌اند حال آن که آن مقدمه برای گفتن مطلبی مهم بوده است. به عبارت دیگر این روزنامه‌ها از عبارت واحد «لااله الاالله» فقط «لااله... خدایی نیست» را تیتر کرده‌اند.

کیهان یادآور شده که اصل بیانات رهبر ش ناظر به مذمت لاابالیگری فرهنگی و دادن مجال فعالیت و نفوذ به دشمن است.

"بنده طرفدار جزم‌اندیشی، فشار و اختناق در عرصه فرهنگ نیستم بلکه به آزاداندیشی اعتقاد راسخ دارم اما آزاداندیشی به معنای ولنگاری و اجازه دادن به دشمن برای لطمه زدن نیست... آیا نباید مسئولان فرهنگی، آن کسی را که عمرش را در خدمت به دین و انقلاب اسلامی گذرانده به فردی که در تمام عمر خود قدمی در راه دین و انقلاب برنداشته و حتی گاهی ضربه نیز زده است، ترجیح بدهند؟"

اما اعتماد به همان سخنان رهبر اشاره کرده و بخش هایی از آن را واجد اهمیت دانسته. از آن جمله وقتی آیت الله خامنه ای گفته

"انتقاد من به موضوع برجام به بدعهدي و خباثت طرف مقابل مربوط مي‌شود نه عناصر خودمان؛ زيرا مذاكره‌كنندگان ما به اندازه توان خود تلاش شبانه‌روزي انجام دادند و ما قدردان اين زحمات هستيم." اين اظهارات مي‌تواند همچون آبي بر آتش كينه‌ها و عداوت‌هاي افراد تندرو، عليه برجام باشد.

به نظر این روزنامه اصلاح طلب بخش دیگری از همان سخنان هم مهم بود برخي ديگر ممكن است نظرات ايشان درباره حقوق‌هاي بالا و ضربه خوردن اعتماد مردم را برجسته كنند و بخواهند به آن وجه منفي دهند، در حالي كه اتفاقا اين نظر نيز مي‌تواند مثبت تلقي شود. زيرا دولتي كه به دليل حقوق بالاي عده‌اي از مديرانش دچار مشكل اعتماد شود، صدبار ترجيح و امتياز دارد به دولتي كه معاون اولش به دليل فساد به زندان برود ولي تغييري نسبت به وضع اعتماد مردم به آن به وجود نيايد، چرا كه انتظاري جز اين را از آن دولت نداشته‌اند.

دولتي كه به قول آقاي جهانگيري ١٣٠ ميليون دلار را در هواپيما تحويل مي‌گيرد، موقع پياده شدن فقط ١٠٠ ميليون دلار تحويل مي‌دهند و مدعي مي‌شوند كه ٣٠ ميليون دلارش گم شده است!! گويي كه مافياي فوق مدرن غربي در آسمان به هواپيما دستبرد زده است! چنين دولتي هيچگاه اعتمادش به دليل اين رفتارها كم نمي‌شود، چون اساسا اعتمادي به آن نيست كه كم شود.

خط و نشان‌ کشیدن‌های جدید

روزنامه ایران با عنوان خط و نشان های جدید گزارش داده: احمد علم الهدی، از جمله معدود چهره‌های روحانی است که خطبه‌های سیاسی پیش از نمازجمعه‌اش همواره با حواشی روبه‌رو است.کنسرت و موسیقی از جمله پدیده‌های فرهنگی است که برای امام‌جمعه مشهد در دسته ولنگاری‌های فرهنگی قرار می‌گیرد از همین رو شاید در هفته‌های اخیر بارها از آن سخن به میان آورده و اظهارات و موضع‌گیری‌هایش تا جایی پیش رفته است که برخی ها را وادار به عقب نشینی کرده است و برگزاری کنسرت موسیقی در استان خراسان رضوی تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.

علم الهدی این بار و بعد از موضع‌گیری حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در مورد حوادث مشهد به دولت هشدار داد که مراقب باشد تا آرم ولنگاری فرهنگی بر پیشانی‌اش نخورد. هنوز معلوم نیست دولت یازدهم به صورت عملی چگونه می‌خواهد ثابت کند که در مقابل این روحانی منتقد کوتاه نیامده‌است.

روزنامه دولت تاکید کرده: علم‌الهدی معتقد است که برخی برای خوشایند یک قشر لائیک می‌خواهند در اجرای ارزش‌های دینی دچار ولنگاری شوند تا جایی که برای خوشایند این‌ها حتی توهین به روحانیت وابسته به مقام ولایت را صورت می‌دهند و این درست نیست و این ولنگاری قابل اغماض نیست.

آمریکا با من!

جوان در عنوان اصلی خود با تیتر آمریکا با من که با علامت استفهام همراه شده نوشته وزير خارجه دولت يازدهم مي‌گويد براي اينكه بانك‌هاي خارجي همكاري خود را با ايران از سر بگيرند، حاضر است از وزارت خزانه‌داري امريكا براي آنها نامه تضمين كتبي يا آنچه او آن را Letter of Comfort خوانده بگيرد. که از نظر روزنامه سپاه پاسداران به معنای امان نامه است.

این روزنامه تاکید کرده: كري اواسط ماه مه ۲۰۱۶ در ملاقات با بانكداران اروپايي به آنها گفته بود كه از تعامل تجاري با ايران نگراني نداشته باشند، ولي تا كنون موضعي نگرفته كه نشان دهد امريكا حاضر است به يك بانك خارجي «نامه‌اي آرامش‌بخش» بدهد تا بدون نگراني با ايران تعامل داشته باشد.

و بالاخره جوان نوشته ظریف در مقام وزير خارجه ايران، براي اولين بار است كه از آمادگي براي نامه آرام بخش امريكا سخن مي‌گويد ولي مشخص نيست كه اين موضع او بر اساس هماهنگي يا تضمين جديدي از طرف مقام‌هاي امريكايي ابراز شده است يا نه؟

اما روزنامه اقتصادی تعادل در سرمقاله خود نامه آرامش را مهم خوانده و نوشته: دریافت چنین نامه ای از خزانه داری آمریکا

از نظر حقوقي و تضميني خيال بانك‌ها را راحت خواهد كرد. حتي ديگر نيازي به تضمين نخواهد داشت و بانك‌ها نيازي به موارد ديگر نخواهند داشت.

نعمت احمدی در این مقاله با تاکید بر این که همه بانك‌ها برای انجام عملیات سرمایه گذاری با ایران از مجازات‌هايي كه از سوي غرب و امريكا صادر مي‌شود، مي‌ترسند نوشته: فراموش مان نشود در گذشته چندين بانك غربي حتي تا سقف ۹ميليارد دلار از سوي امريكا جريمه و متهم شدند كه در ايام تحريم با ايران همكاري مي‌كردند. بانك‌ها مي‌ترسند و اگر نامه «آرامش» از سمت امريكا صادر شود، بدون شك مساله را حل شده بدانيد.

با همه قطع رابطه جز…

علی‌اکبر محمدخانی در صفحه طنز شهروند نوشته: یه روز از وزارت خارجه زنگ زدن، دستمون به دامنت پاشو بیا که وزیر قبلیو تو آفریقا جا گذاشتیم؛ گفتم باشه. همون روز اول دم در وزارت خارجه که رسیدم یقه یه بنده‌خدایی رو کشیدم، پرسیدم: رو تابلو سردر این‌جا چی نوشته؟ گفت: نه شرقی نه غربی دیگه قربان. پرسیدم: نه غربیش که معلومه ولی نه شرقی یعنی دقیقا کیا؟ گفت: یعنی شوروی دیگه قربان.

طنزنویس شهرونگ اضافه کرده: گوششو پیچوندم، گفتم: اگه معلم جغرافیت دوبار گوشتو این‌جوری پیچونده بود چهار جهت اصلی رو یاد می‌گرفتی. گفت: چطور قربان، آخ‌آخ؟ گفتم: شوروی در شمال ایران قرار داره نه در شرق. بعد پرسیدم: در شرق ایران کیا هستن؟ گفت: افغانستان، مغولستان، ژاپن و کره‌شمالی. گفتم: با همه‌شون قطع رابطه کنید به‌جز کره‌شمالی. گفت: چرا قربان؟ گفتم چون اسمش روشه. کره شرقی که نیست، شمالیه. خلاصه این‌جوری با همه شرقیا قطع رابطه کردیم.

مردم بدانند

حق نشر عکس Etemad
Image caption کارتون آروین، اعتماد

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به مناسبت هفته دولت به یادآورده که صادرکنندگان نفت در دهه گذشته از قیمت‌های سه‌رقمی بسیار منتفع شدند. شمار زیادی از این کشورها ذخایر معتنابهی انباشت کردند که امروز به کارشان می‌آید. اکثر این کشورها از تدابیر نهادی لازم برای اعمال سیاست‌های ضدچرخه‌ای، بازار بدهی عمیق برای کمک به تامین مالی دولت در روزگار تنگدستی، رژیم ارزی منعطف برای ضربه‌گیری از تخلیه فشار کسری تراز پرداخت‌ها به بدنه اقتصاد کلان داخلی و متنوع‌سازی سبد صادراتی بی‌بهره‌اند.

نویسنده مقاله با تاسف اعلام کرده که ایران در دوران نفت ۱۱۰ دلاری، ذخیره اندكي برای امروز کنار گذاشته است. افکار عمومی آن دوران، به سیاستمداران برای زود خرج کردن درآمدهای سرشار نفتی جایزه می داد و امروز نيز از دولت مطالبه می‌کند که با نفت ۴۰ دلاری همان خدمات را ارائه دهد. متاسفانه پیشوازی زودرس از انتخابات ریاست‌جمهوری نيز بر این عطش و تعجیل می‌افزاید.

دنیای اقتصاد نتیجه گیری کرده: بازنده بازی دامن زدن به مطالبات عمومی در دوران نفت ۴۰ دلاری، منافع ملی و نه دولت یازدهم است. پیشنهاد می‌شود به جای مه آلود کردن فضای تصمیم‌گیری در کشور با تردیدها، به دولتمردان برای اصلاحات و اتخاذ تصمیمات اساسی و بنیادین جرات بدهیم؛ جسارت تصمیم‌گیری را از آنها نگیریم و واقع‌بینی، دوراندیشی، پایمردی بر عزت کشور و منافع ملی را وجهه همت خود کرده و از سراب ناهار مجانی بیرون بیاییم و به ياد داشته باشيم كه هیچ دستاورد و موفقیتی بی‌هزینه نیست.

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات اشاره کرده که اوایل سال گذشته اعلام شد یک دکل نفتی عظیم ۸۷ میلیون دلاری که قرار بوده در خلیج‌فارس نصب شود، گم شده است. درباره آن بعدها سخن‌های بسیاری گفته شد، اما آخر معلوم نشد که دکل چگونه می‌تواند گم شد حالا معاون وزیر کار از گم شدن سه نفتکش بزرگ خبر داد!

سرمقاله این روزنامه با نقل گفته های معاول اول رییس جمهور از گم شدن بزرگ درباره سی میلیون دلاری که در دوره گذشته گم شده نوشته ماجرای گم شدن دارد به ماجراهای گم شدن‌ها تبدیل می‌شود. اما دولت، به هیچ روی حق ندارد آنها را لاپوشانی کند. فرقی نمی‌کند که این اتفاقات در چه دوره‌ای و در چه دولتی رخ داده است،‌اگر در همین دولت یا دولت‌های قبل هم رخ داده باشد، مردم باید بدانند.

اگر مسئولی یا مسئولانی با سوء استفاده از موقعیت خود دست به مفسده می‌زنند، فارغ از این که به کدام جریان و دولت نزدیک باشند، باید افشا شوند و به مردم معرفی شوند، باید بازخواست شوند و باید راهکارهایی خلق شود که راه تکرار این اتفاقات ـ و بلکه جنایات ـ بسته شود. جنایت از آن رو که اعتماد و امید مردم را زایل و تباه می‌کند. وقتی اعتماد نباشد و امید نباشد، دیگر هیچ کاری نمی‌توان کرد.مردم حق دارند بدانند که بر کشورشان چه گذشته است و در کشورشان چه می‌گذرد…

۳ رییس جمهور در پی افزایش اختیارات

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

عباسعلی توتونچی در سرمقاله همدلی به فشارهایی که به دولت در ایران وارد می شود پرداخته و نوشته: یکی از گام‌های اساسی برای افزایش اختیارات و مسئولیت رئیس‌جمهوری، حذف پست نخست‌وزیری در بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ بود که علاوه بر وسعت‌بخشیدن به اختیارات رئیس قوه مجریه باعث رفع مشکلات حقوقی، ابهامات و اختلافات شد.اما حیطه، وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های رئیس‌جمهوری در سال‌های بعد از تغییر قانون اساسی هم باز مورد بحث بود، به صورتی که سه رئیس‌جمهوری بعدی هم هرکدام به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از لزوم افزایش نقش رئیس‌جمهوری برای بهبود عملکرد این نهاد مهم سخن گفته‌اند.

نویسنده اشاره کرده به وقتی که محمد خاتمی در ابتدای دوره دوم ریاست جمهوری خود از لزوم بازنگردی در قانون اساسی گفت و از راه سازکارهای قانونی کوشید اختیارات قوه مجریه را افزایش دهد یا تبیین کند. محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۱ با طرح این مطالبه از سوی دولت اصلاحات مخالفت کرد و اعتقاد داشت مطالبه اختیارات مطلق و فوق قانونی نمی‌تواند گره از مشکلات مدیریت قوه مجریه بگشاید، اما سال‌ها بعد وقتی خود سکاندار دولت شد به کرات از کمبود حیطه وظایف و اختیارات رئیس‌جمهوری گله کرد و حتی در ابتدای دومین دوره حضور خود در پاستور، به صورت علنی این انتقاد را مطرح کرد که سازوکارهای تعیین شده در زمینه تقسیم کار قوا عالمانه نبوده است.

به نوشته همدلی: حسن روحانی نیز بعد از حضور در راس قوه مجریه خیلی زود متوجه این خلا و محدودیت قانونی شد و در سفر استانی خود در اردبیل با بیان این موضوع که «مردم رای دادند که رئیس‌جمهور اول مجری قانون اساسی باشد، مسئولیت اجرای قانون اساسی در کشور بر عهده رئیس‌جمهوری است»، نشان داد هر سه رئیس‌جمهوری اخیر کشور از عدم انطباق مطالبه‌ها و انتظارات با نقش و جایگاه رئیس‌جمهوری ناراضی بوده‌اند و لذا اعمال این متغیر مهم در سنجش موفقیت دولت‌ها می‌تواند تصویر واقع‌بینانه و منصفانه‌تری از دولت در عرصه‌های مختلف ارائه کند.

رابطه لغو کنسرت‌ها و غیب شدن نفتکش‌ها

کمیل روحانی در ستون طنز روزنامه ایران با اشاره به ماجرای گم شدن سه کشتی نفتکس نوشته: خبر، خبر تکان‌دهنده ایست. آن هم نه تکان‌های کم ریشتر بلکه از نوع تکان‌های شدید و مجلسی (پر ریشتر). همین خبرها را می‌خوانند که کنسرت لازم می‌شوند و درونشان تحولاتی شیمیایی روی می‌دهد و می‌روند کنسرت برگزارکرده یا در آن شرکت می‌کنند و درون کنسرت انرژی پتانسیل تبدیل به انرژی جنبشی می‌شود و این تکان موجب ناراحتی عده‌ای می‌شود و کنسرتشان لغو می‌شود. در واقع همین فرآیند تبدیل شدن تحول شیمیایی درونی به کنش فیزیکی برونی است که عده‌ای را نگران می‌کند و باعث می‌شود صبح پا شوند و بروند قانون وضع کنند.

نویسنده در ادامه نوشته:اما براستی این گم شده‌ها به کجا شتافته‌اند؟ اوایل دولت فعلی صحبت گم شدن دکل‌های نفتی در دولت احمدی‌نژاد بود و پس از پیدا شدن دکل در جیب یکی از عزیزان (اشتباهی) و حل شدن مسأله، حال نوبت به نفتکش‌ها رسیده . به نظر می‌رسد اینجور که پیش می‌رویم کار به گم شدن چاه نفت با نفتش و قسمت‌هایی از خود وزارت نفت و افراد هم می‌رسد.

البته حدس ما بر این است که نفتکش‌های مذکور در حمام خانه یکی از عزیزان جا مانده باشد. شاید برخی از عزیزان عادت داشته‌اند در وان حمامشان آب پر کرده و نفتکش بازی کنند که البته این از صفای وجود عزیزان است که کودک درون خود را خوب و فعال نگه داشته‌اند.

مطالب مرتبط