یونسی: نباید از همکاری نظامی با روسیه بترسیم

حق نشر عکس FARS

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران و وزیر پیشین اطلاعات، از استفاده بمب‌افکن‌های روسیه از پایگاه هوایی نوژه در همدان دفاع کرده و گفته است ایران نباید "ترسی" از همکاری نظامی با روسیه داشته باشد.

آقای یونسی در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته است که "احساس ترس از نزدیک شدن به روسیه" به گذشته تاریخی دو کشور و "لطماتی" که ایران از روسیه خورده، باز می‌گردد.

دستیار ویژه رئیس جمهور ایران گفته است که روسیه امروز دیگر روسیه دوران تزاری و شوروی نیست و ایران هم با دوران قاجار و پهلوی متفاوت است و یک قدرت منطقه‌ای به شمار می‌رود.

۲۰ نماینده مجلس ایران خواهان جلسه‌ای غیرعلنی و توضیح مقام‌های عالی درباره استفاده روسیه از پایگاه نوژه شده‌اند. وزیر دفاع ایران گفته است که استفاده روسیه از پایگاه همدان در حد "همکاری عملیاتی" بوده و "هیچ توافق مکتوبی" در کار نبوده است.

پس از رسانه‌ای شدن استفاده هواپیماهای روسیه از پایگاهی در ایران، مقام‌های ایران سخنان متناقضی در این‌باره مطرح کردند. سخنگوی وزارت خارجه ایران و وزیر دفاع گفتند این کار متوقف شده اما رییس مجلس توقف پروازها را رد کرد و گفت استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه نوژه ادامه دارد.

علی یونسی گفته است: "اگر چنانچه در یک مقطعی هواپیماهای روسیه با هدف مقابله با تهدید داعش، در یکی از پایگاه‌های نظامی ما سوختگیری کردند این نباید به عنوان یک نقطه ضعف دیده شود بلکه باید نقطه قوت، تلقی شود."

آقای یونسی گفته است که ایران باید با همه کشورهای قدرمند همسو "در چارچوب قانون اساسی و منافع و امنیت ملی" همکاری نظامی داشته باشد، پیمان نظامی ببندد و مانورهای دریایی، هوایی و زمینی مشترک برگزار کند.

'استفاده از سنی‌های ایران برای لابی با عربستان'

علی یونسی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تنش‌های موجود میان ایران و عربستان پرداخته و گفته است که دولت حسن روحانی به دنبال حل اختلافات از طریق دیپلماتیک است.

آقای یونسی، که دستیار ویژه در امور اقلیت‌ها است، گفته است: "اهل سنت ایران می‌توانند در اینجا به تنش‌زدایی‌ با کشورهای همسایه کمک کنند. ما اهل سنت را برای برقراری امنیت بیشتر، یک فرصت می‌دانیم. آنان می‌توانند در تامین خواسته‌های اقلیت شیعه که در عربستان هستند، تلاش کنند."

او گفته است که سنی‌های ایران "حتی می‌توانند در لابی سیاسی با حکومت سعودی مؤثر باشند. باید از این اهرم‌ها استفاده شود."

مطالب مرتبط