مجلس ایران از شهرداری تهران تحقیق و تفحص می‌کند

حق نشر عکس ILNA

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس ایران امروز یک شنبه هفتم شهریورماه اعلام کرد که تعدادی از نمایندگان مجلس طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را در دستور کار خود قرار‌داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، قاسم میرزایی نیکو، عضو فراکسیون امید و کمیسیون شوراها گفت این طرح تحقیق و تفحص شامل سه محور "صدور مجوز و پروانه‌های ساخت بی‌حساب و کتاب، انتصاب ناصحیح در شهرداری تهران و واگذاری بی‌حساب و کتاب املاک به اعضای شورای شهر" است.

به گفته این نماینده مجلس در صورتی که نمایندگان از اطلاعات ارائه شده قانع نشوند، گزینه بعدی استیضاح شهرداری تهران است.

به گزارش رسانه‌های ایران سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای به شهرداری و شورای شهر تهران نوشته است که شهرداری تهران بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع زمین، خانه ویلایی و آپارتمان را به ارزش دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به ۱۰۰ شخص حقوقی و ۱۵۰ شخص حقیقی ارایه کرده است.

محمد مهدی تندگویان، یکی از اعضای شورای شهر تهران با اشاره به این نامه به روزنامه آرمان گفت: "اعضای شورا گزارش مستند سازمان بازرسی را ندیده‌اند، متاسفانه معلوم نیست به چه دلیلی آقای چمران گزارش رسمی سازمان بازرسی را در اختیار اعضا قرار نداده است. با این همه باید گفت که هر نوع واگذاری به ویژه آنکه واگذاری به اعضای شورای شهر باشد، قطع به یقین تخلف محسوب می شود و ۱۰۰ درصد غیر قانونی است، حال با هر توجیه و توضیحی که انجام شود."

براساس گزارش سازمان بازرسی فروش این زمین‌ها و املاک در بعضی موارد با تخفیف ۵۰ درصدی بوده است. به گفته آقای تندگویان، "شهردار می تواند با توجه به مصوبه نهایتا تا ۱۵ درصد تخفیف در موارد خاص در نظر بگیرد. بر این اساس تخفیف‌ها و واگذاری‌ها در پوشش تعاونی یا غیر تعاونی قانونی نیست و باید بررسی شود."

این عضو شورای شهر تاکید کرد که حتی اگر مدل واگذاری املاک هم صحیح بوده باشد، "اما درصد تخفیف‌های ارائه شده و آدرس املاک واگذار شده نشان از تخلف دارد".

این در حالی است که محمدباقر قالیباف، شهردار تهران با تاکید براینکه این واگذاری‌ها قانونی بوده گفت: "واگذاری امتیازات پروانه و زمین بر اساس مقررات انجام شده و تخفیف‌ها بر این اساس بوده است و حتی در برخی موارد برخی تعاونی‌هایی که برای شهرداری تهران و کارکنان نیز نبودند مورد کمک شهرداری قرار گرفته‌اند؛ همچون تعاونی قوه قضائیه که با کمک شهرداری مشکلاتش مرتفع شد."