روزنامه های تهران؛ جنجال نوار منتظری، سیلی به گوش خبرنگار

روزنامه های امروز صبح تهران، دوشنبه ۸ شهریور در صفحات اول خود درباره ضرب و شتم یک خبرنگار توسط یک نماینده جنجالی مجلس نوشته و گزارش جنجال بر سر افشای نوار گفته های آیت الله منتظری با هیات صادرکننده حکم اعدام های سال ۶۷ را با اهمیت دیده اند.

جنگ در سوریه و سفر وزیر محیط زیست فرانسه به ایران از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس IRAN
Image caption تیتر و عکس احسان نادرپور، ایران

خانم رویال در تهران

روزنامه ایران در گزارشی از سفر سگولن رویال رییس پیشین حزب سوسیالیست فرانسه و نامزد ریاست جمهوری دوره پیشین در این کشور که به عنوان وزیر محیط زیست به ایران سفر کرده نوشته خانم رویال در ایران گفت: بسیار خوشحالم که به دعوت خانم ابتکار به ایران آمدم، البته این بار اول نیست که ما با هم ملاقات می‌کنیم. من در چارچوب توافق پاریس، بازدید از کشورهای مختلف را آغاز کرده‌ام و حدود یک سال است که ریاست cop۲۱ (توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس) را برعهده دارم. از این رو باید در این زمینه فعال‌تر باشم، در این راستا موضوعات مختلفی مطرح است؛ یکی تصویب تفاهم نامه، اینکه هر کشوری به برنامه ملی خود پایبند باشد و اهداف و خواسته‌های خود را تصویب کند، و دیگری مسأله مالی است. اما کارهای این تفاهم نامه پیش می‌رود، چون در ورای آن اشتغال و توسعه اقتصادی وجود دارد.

به نوشته روزنامه ایران این مقام فرانسوی با دعوت از ایران برای عضویت در ائتلاف‌های مختلف محیط زیستی جهانی، به موضوعات مختلف در دیدارش با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران اشاره کرد و گفت: ایران میراث محیط زیستی شگفت انگیزی دارد و تمامی ابعاد محیط زیستی این کشور در سطح بالایی است، چه در مورد مسأله محیط زیست دریایی با ۳۵۰۰ کیلومتر سواحل و چه در مورد جنگل‌ها و رودخانه‌ها. ما می‌دانیم که کشور ایران منابع طبیعی ثبت شده در یونسکو دارد مانند دشت لوت و میراث غنی قنات‌ها و به همین دلیل من تصمیم گرفتم از موزه تنوع زیستی در ایران بازدید کنم.

تحولات در جبهه سوریه

کیهان در یادداشت روز خود نوشته: تحولات کنونی سوریه دو حامی تروریست‌ها را اکنون در مقابل یکدیگر قرار داده. در حالی که ترکیه تلاش می‌کند با حمایت از نیروهای تروریستی موسوم به ارتش آزاد مانع سیطره تروریست‌های داعش و کردها بر شمال سوریه شود، عربستان سعودی در تناقضی آشکار با ائتلاف ریاض - آنکارا، با کمک مالی و تسلیحاتی جدید به گروه تروریستی داعش و همچنین کردها، تلاش دارد نفوذ از دست رفته خود را به دست آورد.

به نظر محمد حسین محترم در این مقاله: بازی دوگانه و متناقض آمریکا با کردها هم قابل توجه است. در حالی که جو بایدن در انکار از حمله نظامی ترکیه در خاک سوریه علیه کردها و اشغال جرابلس حمایت کرده، آمریکا با ایجاد پوشش هوایی برای کردها، قول حمایت از تشکیل اقلیمی خودمختار به آنها داده است.

خبر مهمی که یادداشت روز کیهان فاش می کند سوریه پیوستن چین به جبهه محور مقاومت در سوریه است که به نوشته کیهان با تلاش‌های ایران صورت گرفته. به طوری که هم‌اکنون مستشاران نظامی چین در سوریه در کنار مستشاران ایرانی، همزمان با استفاده جنگنده‌های روسی از فضای هوایی ایران و عراق برای مبارزه با تروریست‌ها، مشغول آموزش نیروهای سوری هستند.

این امر موجب دردسر جدیدی برای ناتو و آمریکا شده. به نظر می‌رسد ائتلاف روسیه، چین، ایران و حزب‌الله در برابر آمریکا و ناتو موازنه قدرت را در منطقه به نفع محور مقاومت سنگین‌تر کند و با توجه به اینکه حلب و موصل در آستانه آزادسازی قرار گرفتند، عمر تروریست‌ها با سرعت بیشتری به پایان برسد.

ادامه کشمکش بر سر اعدام های ۶۷

علی شکوهی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به نامه علی مطهری نایب رییس مجلس به وزیر دادگستری درباره اعدام های سال ۶۷ به نامه بیست نماینده مجلس اشاره کرده که خواستار رسیدگی به تخلفات علی مطهری شده اند و افزوده: مواجهه این گونه‌ای با علی مطهری بر سر موضوع مهمی که صدها اظهارنظر و سخن و تحلیل و تبیین فقهی در پیرامون آن مطرح شده است، قطعا یک برخورد سیاسی و هدف آن هم روشن است یعنی کنار گذاشتن علی مطهری از نایب‌رییسی مجلس و طبعا شایسته نمایندگان مجلس نیست، آن هم نمایندگانی که در انتقاد از دولت و مسوولان نظام، بیان تندترین اظهارات را حق خود می‌دانند و انتظار آزادی عمل دارند و هرگونه فشار سیاسی و قضایی بر خود را برنمی‌تابند.

به نوشته مقاله اعتماد: ماجرای نوار گفته های آیت الله منتظری به هیات مسوول صدور حکم اعدام های سال ۶۷، تمامی ندارد و هر روز باید منتظر رخدادی تازه و متفاوت در این باره بود. در نهایت هم بعید است که دو طرف بتوانند یکدیگر را قانع کنند یا خودشان تغییر نظر داده و منطق جریان مقابل را بپذیرند. اختلاف مبانی و تفاوت نگرش به مقولاتی از این دست از جمله اموری هستند که احتمالا تداوم دارند و باید برای اقناع افکار عمومی تلاش مضاعفی صورت بگیرد.

جوان در گزارشی تحلیلی به حمایت از نمایندگان معترض به علی مطهری پرداخته و نوشته: نامه مطهری به پورمحمدی دیروز در صدر روزنامه‌های زنجیره‌ای تجدید‌نظر‌طلب نشست. این اوج پز روشنفکری مطهری در روزهای پس از نشستن بر صندلی نایب‌رئیسی دوم مجلس است که روزهای زیادی با غیبت همزمان و غیرمنتظره رئیس و نایب‌رئیس اول، فرصت ریاست مجلس را پیدا کرده است. روشنفکری مطهری با این تریبون خاص محدود به خونخواهی از قاتلان پدرش و حق‌طلبی از مینو خالقی شده است.

روزنامه سپاه پاسداران طعنه زده که: جایگاه مطهری برای خونخواهی و حق‌طلبی جایگاه مناسبی است اما اینکه چرا او ۶ میلیون جوان بیکار و جیب خالی میلیون‌ها ایرانی را یا اوضاع نابسامان ازدواج جوانان و فساد مدیران دولتی را بهانه خوبی برای خونخواهی نمی‌بیند و موضوعات تاریخی یا موضوعات شخصی را ترجیح می‌دهد، دلیل واضحی دارد: روشنفکری!

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

جوان در نهایت به این جا رسیده که: مطهری به پورمحمدی نامه می‌نویسد و اظهار می‌کند که شاید شما دستور امام برای رسیدگی به پرونده منافقین را درست اجرا نکرده باشید. این ابراز یک «شاید» در فایل صوتی ۳۰ سال پیش و رسانه‌ای‌ کردن این نامه آن هم در روزهایی که سعودی و امریکا برای احیای منافقین نقشه تازه ریخته‌اند فقط در چارچوب یک پز روشنفکری می‌گنجد: «من حتی از قاتلان پدرم هم خونخواهی می‌کنم ! ببینید من چقدر آزادیخواه و روشنفکرم.»

سؤال خبرنگار؛ هجوم آقای نماینده!

روزنامه ایران در گزارش کوتاهی درباره زد و خورد یک نماینده مجلس با خبرنگار پارلمانی این روزنامه نوشته: بررسی اهداف و برنامه‌های تشکیل فراکسیون آذری زبان‌ها در مجلس و زمینه‌های فعالیت آن، پرسش خبرنگار روزنامه ایران از نادر قاضی‌پور بود. قاضی‌پور ظاهراً این پرسش را اعتراض به تشکیل این فراکسیون تلقی کرد و در رفتاری معترضانه علاوه بر ناسزاگویی، اقدام به برخورد فیزیکی با خبرنگار روزنامه ایران کرد.

شرق بخشی از گفتگوهای نماینده مجلس و خبرنگار روزنامه ایران را که منجر به حمله قاضی پور به احسان بداغی شده منعکس کرده که در آن این مکالمات می گذرد:

قاضی‌پور: حق ما را شما خوردید. خبرنگار: ما خوردیم؟ یعنی کی؟ قاضی‌پور: شماها و اصلاحات. خبرنگار: یعنی فارس‌ها حق شما را خوردند یا اصلاح‌طلبان؟ قاضی‌پور: برو این را به آنهایی که شما را می‌فرستند تا این سؤالات را بپرسید بگو. خبرنگار: کسی من را نفرستاده که این را از شما بپرسم. قاضی‌پور: شماها نمی‌توانید از ناموستان دفاع کنید. ما از ناموستان دفاع کردیم. خبرنگار: شما از ناموس ما دفاع کردید؟ قاضی‌پور: در جنگ‌ها ببین. ببین ما در هشت سال دفاع مقدس چه کارها که نکردیم. زنان ما طلاهایشان را فروختند. خبرنگار: مگر فقط در آذربایجان این کارها شده؟ مگر در کرمان و شیراز و شهرهای دیگر کسی این کارها را نکرده؟ قاضی‌پور: نه. شما نکردید. خبرنگار: از کجا من را می‌شناسید که این‌طور راحت می‌گویید شما نکردی؟ قاضی‌پور: شما دنبال اصلاحات و دنبال آزادی بودید. شما ضداسلام هستید. ضدولایت فقیه هستید. چون مرکز اسلام آذربایجان است. مرکز شیعه آذربایجان است. خبرنگار: بر چه اساسی این را می‌گویید؟ یعنی جای دیگری در ایران شیعه نیست؟ قاضی‌پور: بنیان‌گذار شیعه در ایران صفویه و آذری‌ها هستند. بفرمایید آقاجان.

گیسو فغفوری در مقاله ای در شرق نوشته با انتشار خبر درگیری قاضی پور با خبرنگار روزنامه ایران در مدت کمتر از چند دقیقه مجموعه‌ای از رهنمودها و توصیف‌ها و واکنش درباره این اتفاق با اشاره به سابقه نماینده در شبکه‌های عمومی منتشر شد، کمتر کسی هست که فایل تصویری سخنان این نماینده که مجموعه‌ای از توهین به خانم‌ها و توهین درباره رزمندگان را در بر می‌گرفت، از یاد برده باشد. کمتر کسی فراموش کرده بود که او خود را به‌عنوان رزمنده، معرفی کرد، کمتر کسی آن سخنان را فراموش کرد.

به نوشته خبرنگار شرق: همه این مسائل سیاسی و بده‌بستان‌ها جای خود دارد، اما سؤال بی‌جواب برای همه ما این است که جایگاه خبرنگار کجاست؟ یک خبرنگار با توجه به تمام قوانینی که درباره انتشار آزاد اطلاعات وجود دارد، تا کجا امنیت دارد؟ تا کجا کسی می‌تواند از خبرنگار حمایت کند؟ هرچند بسیاری جواب این سؤال را می‌دانند که نحوه رفتار نماینده تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند درست باشد اما میزان حمایت از او تا کجاست؟ ما خبرنگاران مدام یادمان می‌افتد که زمانی انجمن صنفی داشتیم.

تخلفات شهرداری

شهروند در سومین روزی که از افشاگری درباره پرداخت های شهرداری تهران نوشته: سازمان بازرسی گزارشی را ارایه کرده که حکایت از اتلاف منابع عمومی شهرداری در ارقام بالا دارد؛ به این معنا که به برخی افراد شورای شهر و تعداد زیادی از معاونان و کارکنان شهرداری زمین و آپارتمان با ارقام بسیار پایین‌تر از قیمت روز و نیز به صورت قسطی و با تخفیف ویژه واگذار کرده‌اند. این رانت یا همان تخفیف، با یک تیر دو نشان‌زدن است. هم اعضای شورا را با خود هم‌سو و هم‌سود می‌کنند و هم این‌که دهان عضوی که باید ناظر بر کار شهرداری باشد و نسبت به برنامه‌های آن نظارت کنند را می‌بندند و این افراد پس از آن‌که سبیلشان چرب شد، دیگر نمی‌توانند نسبت به واگذاری‌های خلاف عدالت و انصاف به ده‌ها نفر از کارکنان اعتراضی کنند.

به نوشته این مقاله: وقتی می‌گوییم تخفیف ٥٠ درصدی درک روشنی از موضوع نداریم؛ مگر این‌که رقم واقعی را پیدا کنیم. وقتی که قیمت خانه‌ای ٤ تا ٥ میلیارد باشد، هنگام قیمت‌گذاری ٢‌میلیارد قیمت گذاشته شود، از این مبلغ هم ٥٠‌ درصد تخفیف داده باشند، مابقی را قسطی بگیرند، در نهایت رانتی که به فرد تعلق گرفته بیش از ٣ تا ٤ میلیارد است. اگر مدیر دولتی ماهانه ١٠ میلیون تومان حقوق اضافه بگیرد و حتی این دریافت براساس ضوابط هم باشد، سروصدای خیلی‌ها درمی‌آید ولی رقم ٤میلیارد تومان که ٤٠٠ برابر آن رقم ماهانه است، یعنی حدود ٣٠‌ سال حقوق آن مدیر را یک‌جا گرفته است، بدون این‌که کاری و مدیریتی را عهده‌دار باشد.

مقاله شهروند افزوده: این ارقام را باید در کنار اتلاف شدید منابع شهرداری در اجرای طرح‌های شهری محاسبه کرد. چندی پیش معاون شهردار در دفاع از طرح پل صدر و در انتقاد از مخالفان که مدعی بودند یک برگ مطالعه درباره این طرح وجود ندارد، به طعنه گفت که اگر ما توانسته‌ایم که این طرح بزرگ فنی را بدون مطالعه به انجام برسانیم، پس بارک‌الله به ما! غافل از این‌که منظور باید فهمید هزینه‌ای که صرف آن شده، چقدر برای شهر تهران سود داشته است؟ آیا هزینه این پل را نمی‌توان نوعی اتلاف منابع دانست؟

مقابله با اینترنت

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: استقرار اینترنت ملی به‌عنوان راه‌حلی برای کنترل داده‌های فضای مجازی بیش از ۱۰ سال است که در ایران مطرح است اینکه در شرایط کنونی جهان، اصطلاح «ملی» برای حضور در فضای مجازی به ویژه با توجه به پیشرفت لحظه به لحظه تکنولوژی تا چه اندازه می‌تواند درست، ممکن و کاربردی باشد، بحث دیگری است که باید در محدوده علمی به آن پرداخت اما آنچه باید مهم و شدنی باشد، این است که حضور در فضای مجازی یعنی زندگی روی امواج به‌عنوان یک حق برای تمام شهروندان کره خاکی شناخته شده است اما اینکه این حضور تا چه اندازه راحت، بی‌خطر و منطبق با مشخصه‌های تکنولوژیکی باشد، خود مقوله‌ای است که اگر به آن پرداخته نشود، به طور قطع زندگی انسان هزاره سوم با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

به نوشته این مقاله: معاون اول رییس‌جمهور کشورمان در رونمایی از «اینترنت ملی» به دفعات از ضرورت دستیابی آزاد و راحت به اطلاعات سخن گفت و کسب اطلاعات را مایه قدرتمندی کشورها دانست و وزیر ارتباطات هم با تاکید فراوان سعی در جلب اعتماد کاربران داشت اما واقعیت این است که کاربران اینترنت، ساکنان رو به افزایش فضای مجازی با توجه به راهکارهای تکنولوژیکی، مدام در تلاش هستند تا هر مانعی را که راه رسیدن به اطلاعات را سد می‌کند، دور بزنند در نتیجه اگر قرار باشد اینترنت ملی که صدالبته امیدوارم رونمایی از ان بیش از آنکه جنبه تبلیغاتی داشته باشد، شرایط را همان‌طور که معاون اول و وزیر مربوطه تاکید می‌کنند برای کسب راحت‌تر و مطمئن‌تر اطلاعات- از نوع درست آن البته- کاربران رو به ازدیاد ایرانی باشد. امیدواریم این‌گونه باشد.

این ترنت یا اون ترنت؟

فریور خراباتی در ستون طنز آرمان نوشته: اینترنت ملی هم افتتاح شد که اتفاقا چیز بسیار خوبی هم است چون اگر خوب نبود که کشورهای دیگری در کره خاکی پیدا می‌شدند که آن را اجرا کنند و بدون شک این چیزهای خوب و ایده‌های ناب تنها به فکر ما خطور می‌کند. بنده پیش‌بینی می‌کنم که در این «اینترنت» اگر شما به عنوان نمونه آدرس خبرگزاری «خبرآنلاین» را در کامپیوتر خود وارد کنید، وارد سایت «دولت بهار» می‌شوید. مجددا اگر آدرس را وارد کنید، یک نوشته ای روی صفحه می‌آید که می‌گه «کاربر گرامی، اینقدر از خودت مقاومت نشون نده!»

به نوشته این طنزنویس: یا مثلا سایت جدیدی به نام «گوگول» جایگزین گوگل که ابزار استکباری هم است تاسیس شده که اگر شما در آن کلمه «عدالت» را سرچ کنید عکسی تمام قد از دکتر احمدی‌نژاد برای شما می‌آورد و از آنجایی که دولت یازدهم دیگر خیلی مظلوم است و برخی از افراد حتی با ماشین‌های دولتی تبلیغ سخنرانی‌های رئیس دولت سابق را می‌کنند، هیچ بعید نیست که اگر شما عبارت «دولت یازدهم» را جستجو کنید، پیغام «دسترسی به تارنمای فوق امکان پذیر نمی‌باشد» مقابل چشم تان بیاید.

در پایان ستون طنز آرمان آمده: البته هستند افرادی که هنجارشکنی را دوست دارند و ممکن است پس‌فردا نصاب وارد خانه‌های آنها شود و با چشمک بپرسد «اینترنت می‌خوای، یا اونترنت؟» پس بهتر است همین الان مذاکره ای با کوسه‌های خلیج فارس انجام بدهیم تا تمام کابل‌ها را گاز زده و آنها را قطع کنند!

سقوط اخلاقی اقتصاد

صادق جنان صفت در سرمقاله ابتکار نوشته: سرزمین ایران چنان پر برکت است که هرگز ایرانیان را به سختی های غیر قابل تحمل نکشانده است. علاوه بر این شهروندان نیز با درک ضرورت های استراتژیک هر دوره و عصری بر ابعاد مدارا و بردباری خود را افزایش داده و هرگز دولت ها را با تهدید جدی مواجه نکرده. اما سقوط اخلاقی در اقتصاد از دوران احمدی نژاد و از جایی زاد و رشد کرد که او به همراه پشتیبانان پیدا و پنهانش درآمد حاصل از صادرات نفت، که درآمد حاصل از فروش سهام شرکت های دولتی و ثروت های موجود در صندوق ذخیره ارزی، در معاون، در کارخانه ها، در سدها و تاسیسات و ... را ملک دولت دانسته و باکمترین تعهد اخلاقی هزینه کردند.

به نوشته این مقاله: سقوط اخلاقی که احمدی نژاد و هواداران سیاسی او در بخش های گوناگون پایه گذاری کردند صدها میلیارد دلار از ثروت ملی ایرانیان را با کمترین کارایی هدر داد و در حالی که اقتصاددانان به دولت یادآور شدند که نباید زمین سوخته تحویل دولت بعدی شود اما هرگز این حرف ها را نشنیدند. سقوط اخلاقی در جایی رشد شتابان را تجربه کرد که منتقدان سرسخت دولت روحانی هرگز ذره ای در اینکه چرا ثروت ملی باید هدر شود، احساس مسئولیت نکردند.

سرمقاله ابتکار در ترسیم شرایط امروز نوشته: مدیرانی که در دامان نظام جمهوری اسلامی زاد و رشد داشته و نزدیک به ۳۷ سال است در مقام‌های گوناگون اجرایی فعالیت کرده اند اکنون از سوی این گروه غیر متعهد به اخلاق متهم می شوند که منافع بیگانگان را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند، این عین بی اخلاقی است. سقوط اقتصادی و حتی فروپاشی تا مرز نابودی دست کم در ژاپن و آلمان تجربه شده، اما سیاست ورزان ژاپنی و آلمانی سقوط اخلاقی نداشتند و توانستند از دل خاکستر جنگ سومین و چهارمین اقتصاد جهان را بسازند.

اگر تولستوی زنده بود

دیبا داودی در مقاله ای در اعتماد نوشته: نوجوان‌ها وقت ندارند. آنها از پدرهای‌شان که به‌طور متوسط ١٠ ساعت در روز سر کار هستند هم مشغول‌تر به نظر می‌رسند. آنها باید به مدرسه بروند؛ عموم بچه‌ها در کلاس‌های مختلفی مانند ورزش یا موسیقی و مهارت‌های مختلف شرکت کنند و بی‌شک به بازی و وقت‌گذرانی با دستگاه‌های الکترونیک و مهمانی‌های خانوادگی، تماشای تلویزیون، پیدا کردن موسیقی مورد علاقه و غیره نیز بپردازند. طبیعی است که در این میان مطالعه کتاب غیردرسی خصوصا شاخه ادبیات و نه استثنایی مانند مجموعه هری‌پاتر، کم‌اهمیت‌ترین اتفاق ممکن تلقی خواهد شد.

در ادامه مقاله آمده: نوجوان امروز که همان جوان فاصله گرفته از مطالعه در آینده است خود را محق می‌داند بین دنیای خوشرنگ تلفن هوشمندش با صفحات کتاب‌های درخشانی که در نسل‌های دو و سه دهه پیش خواندن‌شان حیاتی می‌نموده، اولی را انتخاب کند. دیگر ادبیات فاخر فرانسه و روسیه، قصه‌های باشکوه انگلستان و تصویرسازی‌های رمانتیک دریا و آسمان و مهتاب نمی‌تواند آن‌طور که باید نوجوان را به دام مطالعه بکشاند؛ شاید باید دست به سینه ایستاد (اندوه را به جان خرید) و به تغییر ذایقه عمومی نوجوان‌ها احترام گذاشت.

نویسنده مقاله شرق به این جا رسیده که: شاید باید پذیرفت برای این نسل رایزنی‌های نیکولای راستوف در ضیافت ناهار پیرامون ناپلئون و ارتش روسیه قابل هضم نیست و اگر تولستوی هم زنده بود به دختر و پسر ١٤ و ١٥ ساله‌اش کتاب‌های دیگری برای خواندن پیشنهاد می‌داد!

گوزن می‌خواهی چه کار؟

Image caption کارتون جلال پیرمرزآباد، شرق

آیدین سیارسریع در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: خبرنگار از فروشنده می‌پرسد چطور می‌شود شیر را در خانه نگه داشت و فروشنده می‌گوید خیلی راحت! پول که داشته باشی هر حیوانی را که بخواهی می‌توانی به دست بیاوری. وارد جزئیات گزارش که می‌شوی می‌بینی ریچ کید بودن چه عوارض خطرناکی می‌تواند داشته باشد. این بزرگواران که دیگر نمی‌دانند چه خاکی باید بر سر پول پدر بریزند ،ده‌ها میلیون تومان خرج می‌کنند تا حیوان بیچاره را از جنگل‌های آفریقا و آمازون بیارند تو استخر خودشان و باهاش بازی کنند!

طنزنویس ادامه داده: من نمی‌دانم واقعاً پیش خودشان چه فکری می‌کنند که گرگ می‌خرند. احتمالاً فکر می‌کنند گرگ هاپویی است که خشن‌اش جذاب‌تر است. شواهد نشان می‌دهد این ریچ کیدهای بزرگوار بعد از خرید گرگ از ترس به زردی پاییز می‌گرایند و بعد از بردن حیوان به دامپزشکی می‌گویند: یه چیزی بزن آروم شه، اینجوری من اصلاً نمی‌تونم. گرگ ایشالا از هستی ساقطت کند که حیوانی که در روز کیلومترها باید بدود تا آرام شود را می‌آوری توی حیاط خانه ول می‌کنی!

طنزنویس روزنامه ایران در نهایت پیشنهاد کرده: به جای اینکه آن حیوانات بخت برگشته را از جنگل و کوه و صحرا بیاوریم ایران، این ریچ کیدهای ناناز و شامپوسکولی را بفرستیم آفریقا که هم از نزدیک هرچقدر دلشان می‌خواهد جک و جانور ببینند هم کشور از دستشان راحت شود. مسئولان به این پیشنهادها فکر کنند لطفاً!

مطالب مرتبط