'قالیباف و چمران' از سردبیر سایت افشاگر شکایت کرده‌اند

حق نشر عکس MEHR
Image caption معماری نیوز شهرداری تهران را متهم کرده که املاکی را با تخفیف به حامیانش فروخته است

چند عضو شورای شهر تهران اتهام فساد مالی علیه خود را رد کرده و گفته‌‎اند که از منتشرکنندگان اخبار در این زمینه شکایت می‌کنند.

در روزهای اخیر اخبار تاییدنشده‌ای منتشر شده حاکی از اینکه شهرداری تهران املاکی را با تخفیف غیرمتعارف به اعضای شورای شهر تهران واگذار کرده است.

یاشار سلطانی، سردبیر سایت معماری‌نیوز، می‌گوید که با شکایت مهدی چمران و محمدباقر قالیباف به دادگاه احضار شده است. آقای سلطانی گفته است که گزارش منتشرشده در این سایت خبری بر مبنای حکم سازمان بازرسی کل کشور بوده و این حکم جنبه محرمانه نداشته است.

مهدی چمران به خبرگزاری فارس گفته است که انتشار اخبار در این زمینه "توطئه‌آمیز" است و او از اعضایی که به آنها "تهمت" زده شده و از شان و جایگاه شورای شهر دفاع می‌کند.

الهه راستگو، از اعضای شورای شهر، در جلسه امروز شورا اخبار منتشره را "سیاسی‌کاری و بی اخلاقی" دانست و خواهان پیگیری قضایی آن شد. معصومه آباد، دیگر عضو شورای شهر هم گفته است بابت اتهامی که به او زده شده به دادگاه شکایت خواهد کرد.

اسماعیل دوستی و اقبال شاکری، از اعضای شورای شهر، می‌گویند فهرست منتشرشده که بر مبنای آن اتهام فساد به اعضای شورای شهر و شهرداری وارد شده، نامه رسمی سازمان بازرسی نبوده است.

سایت معماری‌نیوز امروز تصویری از یک نامه سازمان بازرسی را منتشر کرده که در آن شهرداری تهران به "ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری" و تضییع اموال عمومی به مبلغ ٢٢٠٠ میلیارد تومان متهم شده است.

محمدباقر قالیباف، شهرداری تهران، دو روز پیش گفت تخفیف به اعضای تعاونی‌های مسکنی که در شهرداری ثبت نام کرده‌اند مطابق قانون است.

بنا به ادعای سایت معماری‌نیوز شهرداری تهران به برخی از مدیران شهرداری، اعضای شورای شهر، یک نماینده مجلس، یک مقام نیروی انتظامی و چند مقام و مامور حراست، زمین‌هایی را در مناطق شمالی تهران با ۵۰ درصد تخفیف واگذار کرده است.

فساد اداری و اقتصادی یکی از مشکلات عمده اقتصاد ایران است و به ویژه در سال‌های اخیر پرونده‌های جنجالی فساد چند هزار میلیارد تومانی مطرح شده است و مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی فساد را تهدیدی جدی برای حکومت ایران دانسته‌اند. مطابق برآورد سازمان شفافیت بین‌المللی از شاخص تلقی از فساد در سال ٢٠١۵، ایران یکی از اقتصادهای فاسد جهان است و در میان ۱۶۷ کشور بررسی‌شده رتبه ۱۳۰ را دارد.

فرن تقی‌زاده

نوبت شما

واکنشها به ماجرای شهرداری تهران در توییتر بیشتر انتقادی بوده است. #شهرداری بیشترین هشتگی است که در این باره استفاده شده اما #اختلاس #تهران #قالیباف #شهرخواری #املاک_نجومی هم در بحث‌ها استفاده شده‌اند.

در توییت‌های منتشر شده نکاتی از مشکلات تهرانی‌ها گرفته تا نهایتا نا امیدی از رسیدگی به فسادهای اقتصادی نوشته شده است.

یک نکته به طور خاص انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است: چرا کسانی که پیش از این خودشان منتقد موارد فساد اقتصادی بوده‌اند نامشان الان در لیست منتشر شده وجود دارد و اگر ادعای مطرح شده از استفاده این افراد از رانت شهرداری درست باشد،‌ چرا در عمل و صحبت‌های این افراد دوگانگی وجود دارد؟

برخی می‌پرسند تفاوت شهروند عادی و این "عده خاص" که تخفیف گرفته‌اند در چیست؟

مطالب مرتبط