روزنامه‌های تهران، پاتک املاک نجومی به حقوق‌های نجومی

روزنامه‌های امروز صبح تهران چهارشنبه دهم شهریور در تیترهای اصلی خود از نگرانی پیرامون یوزهای ایرانی و صدمات ناشی از خشک شدن دریاچه نمک قم برای محیط زیست سه استان کشور نوشته و از دادگاه سعید مرتضوی و اتهام شرکت در قتل هنگام تصدی دادستانی تهران نوشته‌اند.

حق نشر عکس Iran
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

نفس‌های‌آخر

پریساعظیمی در گزارش اصلی روزنامه ایران نوشته: مرگ تدریجی دریاچه نمک قم سمفونی غم‌انگیزی برای محیط زیست استان قم و زنگ خطری برای حیات وحش منطقه است که هر خبری از آن دل هر دوستدار محیط زیست را به درد می‌آورد و شاید فراتر از استان و مرزهای کشور نیز خیلی‌ها نگران این دریاچه باشند. قمی‌های دلواپس دریاچه وقتی می‌بینند یا می‌شنوند که دریاچه نمک نفس‌های آخر خود را می‌کشد یا خطر خشک شدن آن را تهدید می‌کند، آه از نهادشان بلند می‌شود.

به نوشته این گزارش: بحران دریاچه نمک قم از ۵۰ سال قبل آغاز شده و روند کندی را دنبال می‌کرده، اما از سال ۸۲ همزمان با آغاز خشکسالی، این بحران شدت گرفته، به طوری که طی این سال‌ها، یازده روستای واقع شده در حد فاصل دریاچه نمک و«حوض سلطان»خالی از سکنه شده است.

معاون محیط زیست استان قم درگفت‌و‌گو با روزنامه ایران با اشاره به اینکه برای جلوگیری از مرگ این دریاچه همایشی برگزار خواهد شد و قرار است وزارت نیرو برای مدیریت بحران دریاچه نمک، شورای هماهنگی تشکیل دهد، تصریح کرده: در این زمینه تاکنون مکاتبات زیادی را انجام دادیم، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

حقوق‌های نجومی و دروغ‌های نجومی

ایران در گزارشی پیرامون واکنش اصولگرایان با خبر افشا شده تخلفاتی در شهرداری در واگذاری املاک و زمین نوشته: "دروغ‌های نجومی.» این کلید واژه‌ای است که این روزها توسط برخی رسانه‌ها در برخورد با ماجرای تخلفات واگذاری املاک شهرداری تهران به مدیران این ارگان و برخی اعضای شورای شهر به کار می‌رود. پرونده ۲۲۰۰ میلیارد تومانی که با انتشار نامه سازمان بازرسی کل کشور خطاب به دفتر شهردار تهران و ذکر تخلفات انجام شده در این مسیر وارد ابعاد تازه‌ای شده است.

روزنامه دولت در بررسی استانداردهای دوگانه در برخورد با تخلف و فساد مالی شهرداری در مقایسه با پرونده «فیش‌های حقوقی، تیتر نشریات تندرو و جناح راست را نقل کرده که از جمله این هاست: تخریب سازمان‌یافته در آستانه انتخابات هیأت رئیسه شورای شهر تهران/ فرمان آتش علیه آقای شهردار/ ائتلاف اعتدال و اصلاح‌طلبان در خط مقدم حمله به بهشت/ فرار رو به جلو برای لاپوشانی فیش‌های حقوقی نجومی/ دستور آتش برای تخریب رقبای احتمالی در انتخابات ۹۶ / تلاش برای محو آثار حقوق‌های نجومی با دروغ‌های نجومی‌/ دروغ پراکنی نمادی از روشنفکری شده است / ۵ پروژه تخریبی علیه قالیباف تا انتخابات ۹۶ است.

روزنامه ایران نوشته: تفاوت برخورد این رسانه‌ها در ماجرای فیش‌های حقوقی و املاک نجومی در معرض قضاوت افکار عمومی قرار دارد. اینکه در توجیه یک تخلف رخ داده، تلاش کرد مسأله را به یک دعوای سیاسی تقلیل داد، ضمن اینکه به دور از اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ای است، بی‌توجهی به مطالبه و حساسیت افکار عمومی در مبارزه با تخلف و فساد مالی محسوب می‌شود.

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان‌صنعت نوشته: این روزها خیل خبرها از ماجرای زمین‌ها و خانه‌های وابسته به شهرداری روی خروجی خبرگزاری‌های داخلی و سایت‌های اجتماعی غوغا می‌کند. واقعیت این است که مردم عادت کرده به شایعات، یکباره خود را مقابل رویدادی می‌بینند که ذهن‌شان به سمت و سوی ضرب‌المثلی می‌رود که می‌گوید «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها».مردم حق دارند بدانند در واقع باید بدانند که در کشوری و در آب و خاکی که به تک‌تک آنها تعلق دارد، چه می‌گذرد، آیا مساله حقوق‌های نجومی در راستای منافع آنها، یعنی منافع ملی فاش شد یا به نوعی تسویه‌حساب جناحی بود.

به نوشته این مقاله :به هر حال در آب و خاکی که به تک‌تک مردم تعلق دارد و در حالی که مسوولان مملکت خود را خادم مردم و حتی در مواردی نوکر مردم معرفی می‌کنند، انتشار درست چنین مواردی و صدالبته پیگیری چرایی ماجرای شهرداری آن هم در شرایطی که خیلی‌ها صاحب شدن حتی یک زیرپله را به‌عنوان سقف بالای سرشان آرزویی نشدنی می‌دانند، حق غیرقابل انکار صاحبان اصلی مملکت مردم است.و آخر اینکه در چنین مواردی هر قدر رسیدن به پاسخ درست به درازا بکشد، دیوار بی‌اعتمادی بالاتر می‌رود.

-مرضیه جلیلی در گزارشی در ابتکار نوشته: در شرایطی که ماجرای تخلف شهرداری در اهدای برخی املاک به بعضی افراد بر اساس رانت این روزها فضای رسانه‌ای را تحت تاثیر قرار داده است، رسانه‌های اصولگرا با سیاسی کردن پیگیری صحت و سقم این تخلف، آن را به عنوان سیاسی‌بازی رسانه‌های رقیب مطرح کردند. این در حالی است که در مجلس شورای اسلامی نیز برخی نمایندگان در حال تهیه طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران هستند تا موضوع را بررسی کنند.

رسانه‌های اصولگرا در محورهای خبری و گزارشی خود، افشا و پیگیری ماجرای تخلف اهدای املاک شهرداری به برخی افراد با تخفیف و رانت ویژه را به سه موضوع سیاسی ارتباط دادند و آن را یک غرض‌ورزی دانستند. اولین محور مورد توجه این رسانه‌ها، انتخاب رئیس شورای شهر تهران برای سال پایانی بود. به زعم این رسانه‌ها، انتشار این اخبار به این منظور صورت گرفت که شانس احمد مسجدجامعی را در مقابل مهدی چمران برای تکیه بر صندلی ریاست شورای شهر افزایش دهد.

ابتکار نوشته:محور دیگری که در این باره مورد توجه قرار گرفته است، تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر تهران در سال ۹۶ است. در شرایطی که از محمدباقر قالیباف به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آتی نام برده می‌شود، پیگیری ماجرای این تخلف به عنوان بازی رسانه‌ای برای تخریب قالیباف انجام شده است. همچنین نام بردن از برخی اعضای اصولگرای شورای شهر در این افشاگری به تخریب وجهه این افراد برای انتخابات آتی شورای شهر نسبت داده شده است.

در شورای شهر چه خبر است

حق نشر عکس IRAN
Image caption کارتون آروین، ایران

میترا زمانی در ستون طنز جهان‌صنعت نوشته: درخبرها آمده که شهرداری با تخفیف های آبدار، خانه می‌دهد. و در عین حال خبر آمده که یک خبرنگار معروف تلویزیون هم یک عدد از این خانه‌ها گرفته.از طرفی اصلاح‌طلبان هم انتخابات شورای شهر را باختند تا آقای چمران یکبار دیگر رییس شود.

طنزنویس ادامه داده: با همچین خبرهایی تنها چیزی که به ذهن ما می‌رسد این است که از خودمان بپرسیم در شورای شهر چه خبر است که این دوستان اصولگرا به هر ترتیب و با هرگونه لابی می‌خواهند حفظش کنند! شاید وقتش رسیده مردم در تهران متوجه شوند که باید همان‌قدری که برای رای دادن در انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس وسواس به خرج می‌دهند برای شورای شهر هم باید وقت بگذارند. یادتان هست از دل این شورا چه کسی شهردار شد و بعد هم به ریاست‌جمهوری رسید.

مثل تراکتور

ابتکار در گزارشی خبر داده که کتک خوردن یک خبرنگار در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس توسط نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی همچنان یکی از سوژه‌های اصلی بهارستان است. در حالی که خبرنگاران در دو نامه جداگانه به رئیس مجلس و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، خواستار پیگیری این ماجرا و برخورد با قاضی‌پور شده‌اند، جمعی از نمایندگان روز گذشته با حضور در جایگاه خبرنگاران از خبرنگار روزنامه ایران و سایر اصحاب رسانه دلجویی کردند و در عین حال فراکسیون امید قول پیگیری این ماجرا را داده است. قاضی‌پور نیز اقدام خود در ضرب و شتم خبرنگار را، تنها یک «شوخی» نامید!

به نوشته این گزارش:جمعی از نمایندگان عضو فراکسیون امید در حاشیه جلسه علنی مجلس با حضور در جایگاه خبرنگاران مجلس از خبرنگار روزنامه ایران و جامعه خبری کشور دلجویی و عذرخواهی کردند. نامه۳۲۷ خبرنگار به علی لاریجانی و نامه جداگانه ۵۰۰ خبرنگار به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان برای پیگیری موضوع ضرب و شتم یک خبرنگار توسط نماینده ارومیه نیز دیروز تحویل روابط عمومی و نایب رئیس مجلس شد. اما نماینده ضارب فقط توضیحاتی داد.

ابتکار از قول نماینده ارومیه نوشته: بنده به واسطه پیگیری‌های مستمر مسائل و مشکلات مردم با سرعت به سمت دفترم برای دیدار مردمی بودم که چند خبرنگار محترم در بین راه سوالاتی پرسیده و جواب دادم. ولی پرسش یکی از خبرنگاران عزیز توام با سماجت بود و سوال بدی را مطرح کردند بنده که می‌خواستم با سرعت به ملاقات مردمی برسم با شوخی عکس‌العمل نشان دادم که ناخوشایند بود. بنده مثل تراکتور از هرچه سر راهم بود رد شدم.

جاسوسی نگران‌کننده نیست!

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

کیهان با تیتر «جاسوسی عضو تیم مذاکره کننده نگران کننده نیست» از قول سخنگوی دولت، در خبری نوشته آقای نوبختسخنگوی دولت در مورد حواشی اخیر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و بازداشت یک نفر از این تیم گفت: در این مورد اطلاعات دقیق ندارم اما تا آنجایی که شنیده‌ام آن فرد به قید وثیقه آزاد شده است و این موضوع نگرانی من را کمتر کرد، چرا که اگر مطلب نگران‌کننده‌ای وجود داشت آن فرد را با قید وثیقه آزاد نمی‌کردند.

پای زن‌ها در میان است

ژاله شادی‌طلب در مقاله ای در شرق نوشته: پس از چهار دهه از تصويب قانون اساسی جمهوری اسلامی هنوز عده‌ای از نمايندگان مجلس و پژوهشگران غالبا مرد مراكز تحقيقاتی درباره این مسئله ترديد دارند که آیا عدالت اجتماعی می‌تواند شامل زنان هم بشود يا نه؟ يا به عبارت روشن‌تر آيا زنان جزء اجتماع هستند كه عدالت شامل آنها هم بشود؟

به نظر این جامعه شناس گفتگوها بر سر این است که آيا زنان حق دارند از عدالتي برخوردار شوند؟ يا اينكه اين صاحبان نفوذ هستند كه تشخيص می‌دهند كه زنان كجا جزء اجتماع هستند و كجا نيستند. آيا زنان انسان‌هايی هستند كه از عدالت برخوردار شوند يا موجوداتی هستند كه به تناسب وضعيت‌شان برای آنها تعيين و تعريف می‌شود كه از چه حق و حقوقی می‌توانند برخوردار شوند.

مقاله شرق تاکید کرده: گویا چند نفر از پژوهشگران يا صاحبان دیدگاه‌‌های خاص با ارائه مشاوره‌هايی به نمايندگان محترم مجلس، اين تصور را ايجاد كرده‌‌اند كه عدالت ميان زنان و مردان در يك جامعه پديده نامطلوبی است و از غرب به عاريت گرفته شده؛ أیا هر‌آنچه از غرب گرفته شده، بد و مذموم است.

تجاوز در محیط فرهنگی

محمدرضا نیک‌نژاد در مقاله ای در جهان صنعت اشاره کرده: در سال ۹۳ خبر تجاوز ناظم یک مدرسه به شش دانش‌آموز در غرب تهران آنچنان خبرساز شد که معاون پرورشی وزیر به ناچار آن را تایید کرد. زمستان سال ۹۴ نشریه‌ای در زنجان از تعرض و آزار و اذیت جنسی یک معلم به دانش‌آموز دختر ۹ساله‌ در یک روستا خبر داد. این موضوع هم به تندی فضای رسانه‌ای کشور را درنوردید تا تیرماه ۹۵که نخستین جلسه محاکمه مدیر و دو آشپز متجاوز به دو کودک در زیر زمین یک دبستان غیردولتی در تهران در فضای رسانه- گرچه نه به شدت دو خبر پیشین- منتشر شد.

نویسنده اظهار عقیده کرده که بی‌گمان چنین خبرهایی با توجه به نوع جرم و شرم فرهنگی برآمده از آن برای قربانی و خانواده‌اش، تابو بودن و قبح فرهنگی، گفت‌و‌گو درباره مسایل جنسی و پنهان کاری فرادستان و خانواده‌ها و شخص قربانی در این زمینه‌ها و ... می‌تواند بسیار پرشمارتر از آن چیزی باشد که می‌خوانیم و می‌شنویم.

جهان صنعت با این مقدمه تذکر داده: اگر در گذشته با رویدادهای اینچنینی پنهان‌کارانه برخورد نمی‌شد، شاید خانواده‌های دانش‌آموزان قربانی در سه خبر بالا دچار چنین بلایی نمی‌شدند. اکنون نیز می‌توان از رویدادهای دردآور درس گرفت و آینده را در برابر آنها ایمن کرد. نباید از انتشار این خبرها هراسید زیرا در کنارش جان باختگان در راه آموزشی مانند صفرزاده‌ها و گنگوزهی‌ها و امیدزاده‌هایی هستند که جان شیرین خویش را برای نجات جان دانش‌آموزان‌شان فدا کرده‌اند.

وقتی میری خارج

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption کارتون امیرحسین ضرغام، فرهیختگان

شهرام شهیدی در ستون طنز شهروند از قول وزیر ارشاد نقل کرده یکی از علت‌های معضلات فرهنگی، سفرهای خارجی است. و بر آن افزوده: شما وقتی میری سفر خارجی چون نمی‌تونی به مامان‌جونت بگی میری تایلند، میگی میرم قونیه سر مزار مولانا. این باعث افزایش چشمگیر دروغ در کشور میشه. وقتی سفر خارجی میری، خونه‌ات خالی میمونه. خونه خالی هم که از مظاهر فساده. پس با سفر خارجی باعث افزایش فساد در جامعه میشی.

طنزنویس افزوده:وقتی میری خارج، در کشور نه خرید می‌کنی، نه با تاکسی تردد می‌کنی، نه بنزین می‌زنی، نه پنچر میشی، نه زباله تولید می‌کنی. پس خیلی از مشاغل تحت‌تأثیر قرار می‌گیره و شما باعث افزایش نرخ بیکاری میشی.اولین کار در رفتن به یک سفر خارجی رفتن به فرودگاه هست یا نیست؟ خب این یعنی افزایش تردد بی‌مورد وسیله نقلیه و افزایش ترافیک. ترافیک که میشه، اعصاب مردم خرد میشه. شب که شوهر میاد خونه، اعصاب نداره، میپره به زنش. طلاق می‌گیرن. خب پس سفر رفتنت باعث افزایش آمار طلاق در کشور میشه.

و خلاصه ستون طنز شهروند این که:وقتی میری سفر خارجی پسر من هم دلش می‌خواد اما من که پول ندارم بفرستمش پاتایا و آنتالیا. اینه که به پدرش پرخاش می‌کنه و میره قهوه‌خونه قلیون می‌کشه. پس باز سفر خارجی جنابعالی باعث شکاف در بنیان خانواده و افزایش مصرف موادمخدر میشه. وقتی میری سفر خارجی دلار خرج می‌کنی یا نه؟ این ارزی که از کشور خارج میشه می‌تونست بمونه تو کشور و صرف پرداخت حقوق نجومی مدیران دولتی بشه یا باهاش خونه بخرن به اعضای بیشتری از شورای شهر خونه بدن. اون وقت دعوا کمتر می‌شد و اعصاب همه راحت‌تر بود و کسی یاد کودکان کار نمی‌افتاد.

مطالب مرتبط