اتهام فساد به صندوق ذخیره فرهنگیان '٢٠٠ میلیارد تومان ضرر زده'

حق نشر عکس sedayemoallem.ir

شهاب‌الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، با انتشار نامه‌ سرگشاده‌ای به دادستان تهران اتهامات فساد مالی این صندوق را رد کرده و گفته است این اتهامات باعث شده است که سهام شرکت‌های متعلق به این صندوق در بورس ظرف دو هفته گذشته ٢٠٠ میلیارد تومان پایین آمده است.

آقای غندالی نوشته که صندوق فرهنگیان در سه سال گذشته برای گرفتن مطالبات مرتبط با بانک سرمایه مشکلاتی داشته و در همین ارتباط "بدهکاران بزرگ باقیمانده با سوء استفاده از حسن نظر تعداد اندکی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و همکاری برخی رسانه‌های فرصت‌طلب" به صندوق فرهنگیان تهمت زده‌اند.

روز چهارشنبه دو نماینده مجلس از فساد مالی چند هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان خبر دادند و گفتند که متهمانی نیز در این رابطه بازداشت شده‌‎اند.

حسین مقصودی، نماینده مجلس، گفته است که "در تحقیقات به عمل آمده در حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال فساد مالی در این صندوق گزارش شده" و همسر و فرزند مدیرعامل صندوق فرهنگیان در همین رابطه بازداشت شده‌اند.

جبار کوچکی‌نژاد، دیگر نماینده مجلس نیز صندوق فرهنگیان را متهم کرده است که "وام‌های ۱۰۰ میلیارد تومانی و یا ۲۰۰ میلیارد تومانی به افراد مختلف و تنها با چک می‌داده و در این راستا زد و بندهایی انجام می‌شده است."

آقای کوچکی‌نژاد هم از بازداشت سه نفر در ارتباط با فساد مالی صندوق فرهنگیان خبر داده است.

شهاب‌الدین غندالی، مدیرعامل صندوق، در نامه خود به دادستان تهران گفته است: "جای بسی تعجب است که یکی از نمایندگان محترم در حالی اتهام فساد بزرگ می‌زند که مبلغ مورد ادعای وی از کل دارایی‌های مجموعه بیشتر بوده و عجیب‌تر آنکه سه هزار و سیصد میلیارد تومان ۵ نفر معلوم‌الحال را به همسر و فرزند بنده نسبت می‌دهد."

صندوق ذخیره فرهنگیان یک موسسه مالی است که معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش می‌توانند عضو آن شوند. بخش عمده‌ای از سهام چندین شرکت مختلف عمرانی، اعتباری، پتروشیمی و خدماتی به صندوق ذخیره فرهنگیان تعلق دارد.