دولت ایران از مردم خواست محل تولید ماریجوانا در اطراف خانه‌هایشان را گزارش دهند

حق نشر عکس tabnak
Image caption تولید ماریجوانا به شکل گلخانه ای و یا کشت مزرعه ای و حتی تولید خانگی، در سال های اخیر در ایران مرسوم شده است

ستاد مبارزه با مواد مخدر در ایران از شهروندان ایرانی خواسته هرگونه فعالیتی را که اطراف خانه های خود در زمینه تولید و عرضه انواع مخدرها به ویژه ماریجوانا مشاهده می کنند، گزارش دهند.

پرویز افشار سخنگوی این ستاد در گفت و گو با ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، از شهروندان خواسته چنانچه "مواردی مشکوک و یا فعالیت هایی مخفیانه در زمینه کاشت، تولید و عرضه مخدرها در مکان های سربسته اطراف خانه‌های خود مشاهده می‌کنند، موضوع را حتما گزارش دهند."

ستاد مبازره با مواد مخدر یک نهاد دولتی در ایران است.

سخنگوی این ستاد امروز ۱۳ شهریور (۳ سپتامبر) گفته است که "با وجود کنترل و نظارت های مستمر، همچنان کاشت و برداشت برخی مخدرها از جمله گل که سرشاخه ماریجواناست در همجواری مناطق مسکونی انجام می شود".

تولید ماریجوانا به شکل گلخانه ای و یا کشت مزرعه ای و حتی تولید خانگی، در سال های اخیر در ایران مرسوم شده است.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اوایل تابستان امسال گزارش داده بود که در ساوجبلاغ، در غرب تهران یک مزرعه ماریجوانا با ۹۶۰ بوته گیاه کشف کرده است. مصرف ماریجوانا در اغلب کشورهای جهان از جمله ایران غیرقانونی است.

ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران می گوید در چهارماهه اول سال جاری خورشیدی، ۲۴۰ تن مواد مخدر در شهرهای مختلف ایران کشف کرده که "تقریبا به اندازه کشفیات یک سال گذشته" است.

بر اساس گزارش های دولتی، در حال حاضر یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در ایران معتاد هستند.

+بیشتر بخوانید: خواص و مضرات ماریجوانا