ناوهای موشک‌انداز روسیه در بندر انزلی ایران لنگر می‌اندازند

حق نشر عکس Getty

منابع رسمی ایرانی و روسی از قول بخش های نظامی روسیه می گویند که ناوهای موشک‌انداز این کشور اوایل ماه آینده میلادی در بندر انزلی در آب های ایران در دریای خزر لنگر می‌اندازند.

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید برنامه ریزی های لازم برای ناوی های روسی در زمینه انجام این سفر و محل های پیش بینی شده استقرار ناوها انجام شده است.

ناو موشک انداز تاتارستان و ناوچه موشکی گرادسوژیاسک که قرار است در بندر انزلی حاضر شوند، از ناوگان نظامی روسیه در دریای خزر هستند.

روسیه در مهرماه سال گذشته از آب‌های ایران در دریای خزر با استقرار ۴ ناو جنگی ۲۶ موشک کروز به سوریه شلیک کرده بود و اخیرا هم بمب افکن های این کشور اجازه استفاده از پایگاه هوایی نوژه در همدان را پیدا کرده بودند.

حضور ناوهای روسی در بندر انزلی تازه ترین همکاری نظامی ایران و روسیه محسوب می شود و "در چارچوب روابط دفاعی و همکاری های دو کشور" عنوان شده است.

این دو ناو موشک انداز قرار است در بندری در قزاقستان هم لنگر بیندازند. ماموریت ناوهای روسی غیررسمی عنوان شده و قرار است دو هفته طول بکشد.

در گزارشی دیگر خبرگزاری ایرنا می گوید در جریان دیدار مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو و استاندار ولگاگراد "با قول مساعد طرف روس" توافق شد موضوع عبور کشتی های تجاری ایرانی از آبراه های داخلی روسیه پیگیری شود.

ایران در سال های پیش خواستار دسترسی کشتی هایش در دریای خزر به آب های آزاد از طریق کانال های روسی شده بود اما با این درخواست تاکنون موافقت نشده است.

روابط سیاسی و نظامی ایران و روسیه از زمان توافق جامع اتمی ایران با گروه ۱+۵ به طور چشمگیری افزایش یافته است از جمله روسیه اعلام کرده است که در حال مذاکره با ایران برای فروش ۶۰ فروند هلیکوپتر چند منظوره است و مجلس ایران به دولت اجازه داد تا با هدف استفاده از "منابع مالی شرقی" تا سقف ۵ میلیارد دلار از روسیه وام بگیرد. سامانه موشکی اس-۳۰۰ هم طی این مدت تحویل ایران شده است.