روزنامه‌های تهران، مشکل اصول‌گرایان و حمله به هاشمی

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه ،چهاردهم شهریور، در مقالاتی از سردرگمی جناح اصولگرا در انتخاب رقیبی برای حسن روحانی در انتخابات آینده نوشته اند. ادامه ماجرای افشای فروش ارزان املاک شهرداری به افراد خاص با صدور دستور رییس قوه مقننه برای دخالت دادستان و برخورد با رسانه های افشا کننده، حملات همزمان تندروها به هاشمی رفسنجانی برای اظهارنظری که کاهش بودجه نظامی از آن به نظر می رسد از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

هتک حیثت ممنوع

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

ایران روزنامه دولت در صفحه اول خود از ماموریت رییس قوه قضاییه به دادستان تهران برای رسیدگی به مساله واگذاری ها در شهرداری تهران خبر داده و متن این نامه را چاپ کرده که در آن به انتشار مطالبی علیه اعضای شورای شهر تهران در فضای مجازی اشاره شده و دستور برخورد با اصحاب رسانه و مسوولین سایت هایی داده شده که خارج از ضوابط قانونی موجب هتک حیثیت افراد شده اند.

درخواست ورود دادستان تهران به ماجرای املاک نجومی آخر هفته گذشته از جانب شهردار تهران مطرح شده و تیتر روزنامه های تندرو بود و در آن خواسته شده بود از لطمه زدن به حیثیت افراد و ابروی نظام جلوگیری شود.

نعمت احمدي در مقاله‌ای در اعتماد خواستار فسخ فروش املاکی شده که با پایین تر از قیمت واقعی خود توسط شهرداری به افرادی داده شده و همان جا نوشته: علاوه بر محدوديت‌هايي كه در خريد و فروش اموال دولتي وجود دارد، افراد هم محدوديت‌هايي براي حضور در معاملات سازمان‌ها دارند و با توجه به پست و مقام و جايگاهي كه در يك موسسه و سازمان دارند منع از خريد و فروش و مداخله دارند.

نویسنده با اشاره به گزارش بازرسی کل کشور و لیست ۱۵۱ نفری کسانی که در زیر مجموعه شهرداری هستند اما اموالی به آن ها داده شده نوشته آقاي قاليباف در سخناني در مورد اين پرونده گفتند از اين اراضي به تعاوني‌هاي دادگستري هم واگذار كرده‌ايم. اين عذر بدتر از گناه است. شهرداري سازمان مسكن يا سازمان زمين شهري نيست كه براي ساختمان‌سازي به سازمان‌ها اراضي واگذار كند.

به نوشته این حقوقدان: به جاي آنكه بياييم از رسانه‌اي كه طبق وظيفه خود عمل كرده و اين مطلب را منتشر كرده است، تشكر كنيم، با اين رسانه برخورد مي‌كنيم. اعضاي شوراي شهر هم درخواست برخورد با سايت معماري نيوز را داشتند و اين سايت بعد از انتشار اين گزارش از دسترس خارج شده است. به‌طور قطع پشت اين واگذاري‌ها خواست‌هاي غيرقانوني وجود دارد كه به ضرر منافع عمومي و در جهت منافع يك گروه خاص است، اين خود عملي غيرقانوني بوده و محكوم به ابطال است.

دفاع بی‌ملاحظه از شهردار

رحمت‌الله حافظی در مقاله ای در شرق نوشته: آنچه در سه سال گذشته شاهد بودیم این است که مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم بخش اکثریت شورای شهر تهران، خارج از شوراست؛ این رویه در ١٠ سال گذشته حاکم بوده و از سوی دیگر ابزارهای نظارتی لازم و اثربخش نیز برای شورا فراهم نشده و بنابراین اعضای شورا نظارت جامع و هدایت‌کننده‌ای را بر شهرداری نداشته و هنوز هم ندارند. به خاطر اعتماد بیش‌ازحد شورای شهر تهران به شهردار یا در اثر غفلت و کوتاهی این شورا، اتفاقاتی در شهرداری تهران رقم خورده که جای دفاعی نگذاشته و متأسفانه دفاع بی‌ملاحظه یک جناح سیاسی از شهردار تهران، منجر به آسیب جبران‌ناپذیر برای منافع مردم و شهر خواهد بود.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرده: ما به‌عنوان نماینده مردم و عضو شورا موظف هستیم نگذاریم به اسم مصلحت یا منافع تشکیلاتی و تحت هر نام و عنوانی، به مردم، آبرو و حیثیت نظام خدشه‌ای وارد شده یا خیانت شود. خطوط قرمز نظام، رهبری و حقوق و منافع مردم است و پیش از آنکه خود را پاسخ‌گو به تشکیلات اصولگرایی یا هر جناح سیاسی دیگری بدانیم.

نویسنده مقاله شرق ریشه نابسامانی‌های موجود را در نبود حکمروایی شایسته در مدیریت شهری دیده و نوشته: درحال‌حاضر فقدان شناخت ماهیت شهر و مدیریت شهری به آفت اصلی تبدیل شده و اموال عمومی مردم و شهر به‌مثابه نهاد و ساختاری برای قدرت‌نمایی یا دسترسی به قدرت تلقی می‌شود.

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

بستگی به شهرداری دارد

آیدین سیار سریع در صفحه شهرونگ با نقل سخنی از رئیس دانشگاه پیام نور که گفته چهار عضو کابینه دولت افغانستان در دانشگاه پیام نور درس خوانده‌اند نوشته: مدت‌ها بود برای ما سوال شده بود که چرا افغانستان این‌قدر کشور مترقی و موفقی است. الان دلیلش پیدا شد. دوستان در پیام نور درس خوانده‌اند. از گوشه و کنار خبر می‌رسد سیلویو برلوسکنی نخست‌وزیر سابق، پاکدست و پاک عضو ایتالیا هم در دانشگاه آزاد واحد رودهن تحصیل کرده بود که واقعا باعث افتخار است.

این طنزنویس با نقل خبری دیگری افزوده:بعضی‌ها هم فکر می‌کنند اگر به ورزش زنان بی‌توجهی کنیم یا آنها را تحقیر کنیم یا تیم‌شان را مثل تیم بانوان ملوان تعطیل کنیم زنان می‌روند خانه‌داری و فرزندآوری می‌کنند. ولی ظاهرا این تصور اشتباه است و زنان به جای این کارها همچنان به ورزش ادامه می‌دهند و راه‌های دیگری برای گل زدن پیدا می‌کنند.

در پایان این ستون پرسیده شده: رهن و اجاره یک آپارتمان ٧٥ متری چقدر پول نیاز دارد؟ پاسخ: بستگی به میزان دوری و نزدیکی به شهرداری دارد.

بودجه دفاعی و سخنان هاشمی

کبري آسوپار در مقاله ای در روزنامه سپاه پاسداران نوشته:در همه‌ سال‌هاي پس از پايان جنگ ايران و عراق تا همين روزهايي كه كشور به كشور در خاورميانه در آتش خشونت و ناامني مي‌سوزد، ايران در موقعيتي نبوده و نيست كه بتواند بودجه‌ دفاعي خود را به كمتر از آنچه هست، برساند. تذكر اين نكته به كسي همچون آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني كه خود سال‌ها جزو حلقه‌ اول اداره و تصميم‌گيري‌هاي كلان كشور بوده، زيره به كرمان بردن است.

به نوشته جوان هاشمی رفسنجانی در شرايطي از تمثيل پايان جنگ جهاني و محروميت آلمان و ژاپن براي داشتن نيروي نظامي به عنوان دليل پيشرفت علمي استفاده مي‌كند كه حداقل هشت سال بعد از پايان جنگ، مسئوليت بستن بودجه‌ كل كشور را برعهده داشته است. اگر منظورش از تمثيل پايان جنگ، اين توافقنامه‌ نيم‌بند كذايي برجام است كه ساده‌لوحي خاصي مي‌خواهد كه پس از آن همه توصيف فتح‌الفتوحي از برجام، شرايط امروز ايران را در موقعيت شكست‌خوردگان جنگ جهاني دوم بدانيم كه بايد تسليم غرب شده و خود را از نيروي نظامي محروم سازد.

مقاله آقای هاشمی مملکت داری جناح بازی نیست افزوده: سراغ اين فكر وحشتناك هم نمي‌رويم كه وقتي بحث محدود كردن نظامي ايران توسط غرب در ميان است، اين عبارات چه پالس‌هايي به غرب مي‌فرستد. گرچه آن دوگانه‌ «ناآگاهي يا خيانت» در مورد جمله‌ «دنياي فردا، دنياي گفتمان‌هاست نه موشک‌ها»، همچنان سر جايش است؛ ولي في‌الحال مي‌گذريم.

حسین شریعتمداری هم در یادداشت روز کیهان با عنوان برای داعش کارتو دعوت نفرستید نوشته رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام چه بداند و بخواهد و چه نداند و نخواهد - از آمریکا دعوت برای حمله به کشورمان کرده است.

جمله هاشمی رفسنجانی به نوشته کیهان چنین است «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند محروم شدند... نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و از این رو با این اقدام پول‌هایشان آزاد شد و به دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند، لذا دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است و مدیران و دلسوزان و معلمان باید وارد این فضا شوند، مطمئنم دوره دوم دولت روحانی می‌تواند ما را به آنجا برساند»!

مدیر این روزنامه تندرو در نهایت نوشته: آقای هاشمی در اظهارات اخیر خود به نکته درخور تأمل و سؤال‌برانگیز دیگری نیز اشاره کرده است. آنجا که بعد از پیشنهاد حذف نیروهای نظامی کشور، می‌گوید «این راه در ایران باز شده است» و تاکید می‌کند که «مطمئنم دوره دوم دولت روحانی می‌تواند ما را به آنجا برساند»! که با توجه به برخی اقدامات اخیر دولت، نظیر پذیرش FATF که تضعیف قطعی اقتدار نظام از جمله پی‌آمدهای آن است نمی‌توان و نباید از کنار این اظهارات به آسانی عبور کرد و آبشخور احتمالی آن را نادیده گرفت.

مشکل اصولگرایان

جلال خوش چهره در سرمقاله ابتکار با تاکید بر این که مشکل بزرگ اصولگرایان بحران هویتی است که به آن دچار شده‌اند نوشته: اکنون اصولگرایان نیازمند بازخوانی و بازتعریف خود در چارچوبی هستند که بتواند ماهیت رویکردهای آنان را در همه سطوح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی معلوم کند. آنان نمی‌توانند همچنان در مرزهای مخدوش با جریان‌های پوپولیست پیاده روی کنند. لازم است با نگاه به بلوغ سیاسی مردم که در انتخابات ۹۲ و ۹۴به رخ کشیده شد _ و پیش از آنکه بخواهند رقیبان انتخاباتی خود را جا بگذارند _ تکلیف خود را با مقولاتی روشن کنند که به طور مستقیم با فهم مردم از تعاملات جاری در هرم قدرت ارتباط دارد.

به نظر نویسنده: نمی‌توان بر ضرورت شکوفایی اقتصادی و لزوم برون رفت از بحران سخن گفت و موانع واقعی تحقق این هدف را مصلحت اندیشانه نادیده گرفت. نمی‌توان همزمان در سیاست خارجی نگرشی تجدید‌نظر طلبانه داشت و هم بر لزوم حل تنش‌ها در این‌باره اصرار کرد. نمی‌توان تعریفی مخدوش از فرهنگ و مشکلات مبتلابه آن داشت و در این‌حال در بروز جنجال‌هایی مثل برگزاری کنسرت‌ها یکی به نعل زد و یکی به میخ. نمی‌توان در عصر ارتباطات حقوق مدنی را در پرده‌ای از ابهام گذاشت و خود را به اتفاقاتی سپرد که دیگران بانی آن می‌شوند و اصولگرایان اصیل یا توجیه‌گر رخدادها شده و یا به مصلحت سکوت ‌کنند.

سرمقاله ابتکار نتیجه گیری کرده: پوپولیسم تجربه شده در سال‌های ۸۴ تا ۹۲تکرار پذیر نیست؛ یا لااقل فهم عمومی مانع ظهور دوباره آن به همان شکل خواهد بود. آنچه باقی است استمرار حضور جریان‌های اصیل است که برای سلامت پهنه سیاست کشور لازم و بلکه حیاتی است. لازم است اصولگرایان ریشه‌دار با بازخوانی هویت اصیل خود در صحنه بمانند. این بازخوانی هیچ ربطی به نگرش‌های ایدئولوژیک ندارد بلکه به طور مستقیم به روشن بودن رویکردها مربوط است.

مجلس اهمیت می‌گیرد

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون فرهاد فروتنیان، شهروند

منصور فرزامی در سرمقاله مردم‌سالاری ضمن اشاره به اهمیت مجلس و قدرت قوه مقننه در دموکراسی های موفق جهان نوشته در روزهاي اخير نگارنده با شنيدن و خواندن اخباری درباره مجلس شادمان شده است. عبارت‌هايي از قبيل «‌نمايندگان ملت ايران، حق دارند در تمام مسائل، اظهار نظر کنند‌«، «‌۳۰۰ ميليارد تومان پول، در حال، در اختيار نهادي مانند سازمان تبليغات اسلامي قرار مي‌گيرد و بايد سوال کرد ما به ازاي اين ميزان اختصاص بودجه، به توليد فرهنگ دست مي‌يابند که پاسخ اين است که خير...»، «‌۳۲ نماينده مجلس از علي جنتي - در مورد عقب‌نشيني – توضيح خواستند» و «هيئت رئيسه مجلس بايد (‌از جسارتي که نسبت به خبرنگار شد‌) عذرخواهي کند».

نویسنده این ها سرآغاز خوشي دانسته که نشان می دهد نمايندگان مجلس با درک موقع حساس خود و کشور مي‌خواهند تا نظارت خود را در تمامي عرصه‌هايي که در حيطه مسئوليت آنان است و به حقوق ملت مربوط مي‌شود، تا عوامل اجرايي قوه قضايي و اجرايي و نيز تمامي کساني را که در اين کشور مسئوليت پذيرفته‌اند و با واسطه ملت صاحب مسند و مقام شده‌اند، مجاب کنند که همه امور به مجلس مربوط است و هيچ کس نبايد به ساحت خانه ملت، بي‌اعتنايي يا جسارت کند و دخالت و نظارت نمايندگان منتخب ملت را ناديده انگارد

زنده‌ها کجایند؟

علی میرفتاح در ستون کرگدن روزنامه اعتماد به تابلوهای بزرگی اشاره کرده که از هفته پیش با درگذشت داوود رشیدی در بیلبوردهای شهری دیده می شود با جملاتی که یادآور این هنرمند در ذهن رهگذاران است چنان که در همين تابستان، چهره عباس كيارستمي روي بيلبوردها آمد. كارگردان بزرگي كه جهان سينما را با مرگش عزادار كرد و كمترين نشانه از اين همراهي در عزاداري جمعي، همان بيلبوردهايي بود كه چهره كيارستمي را با اشعارش در شهر پراكنده كرد.

نویسنده با تاکید بر این که هردوي اين چهره‌ها براي مردم مهم بودند نوشته: اما سوال اينجاست كه آيا مردم اين شهر تنها دوست دارند تصويري از عزيز تازه درگذشته را در شهر و روي بيلبوردها ببينند؟ آيا تنها يادآوري آنكه از دست رفته جايز است و نمي‌شود چهره‌اي ديگر از عالم هنر كه معاصر است و همزمان در عصر ما و در زير آسمان اين شهر نفس مي‌كشد هم دیده شوند و در زندگي روزمره پردغدغه، لحظه‌اي به آن ها و نقش مهم و تاثيرگذارشان فکر شود. چه مي‌شود اگر اين شهر پر شود از چهره‌هايي كه عمري براي هنر و فرهنگ تلاش كردند و همچنان در حال تاثيرگذاري هستند؟ تصور شهري كه تنها به تازه درگذشته‌ها نگاه مي‌كند و مردمان زنده‌اش را فراموش مي‌كند، تصور شهري خاكستري و پرتنش است.

جدال با اخلاق

شهروند در سرمقاله خود به حملات اینترنتی ایرانیان به مناسبت های ورزشی به رقیبان تیم های ایران اشاره کرده و نوشته جالب تر وقتی که مدیران کشور هم در واکنش های خود به باخت تیم ها یا ورزشکاران ایرانی جوری رفتار می کنند گويي كه همه دنيا پيمان بسته‌اند كه حق ما را بخورند! و جالب اينكه فردي مثل وزير امور خارجه نيز كه بايد دقيق و براساس ادبيات ديپلماتيك سخن بگويد، نيز وارد ميدان مي‌شود و از همين ادبيات استفاده مي‌كند.

به نظر این مقاله رويداد شرم‌آور دیگر حملات مقامات فدراسيون تكواندوي ايران عليه مربي ايراني تيم جمهوری آذربايجان و يك ايراني عضو اين تيم است. دوست نداريم كه يك ايراني عضو تيم مقابل كشورش باشد (البته مربي فرق مي‌كند) ولي ورزش جنگ نيست كه وی را متهم به وطن‌فروشي كنيم. هر چند در مورد مربيان اين امر بسيار رايج است و همان‌طور كه ما مربي خارجي داريم و تيم ايران را حتي در برابر تيم كشور خودشان هدايت مي‌كنند (مثل مربي تيم واليبال ايران در مقابل آرژانتين) بنابراين به جاي شناخت علت باخت و ناکامی تیم خودمان، اگر مربي ايراني را وطن‌فروش بناميم، صدبار بدتر از كامنت‌هاي زشت جوانان در صفحات مجازي افراد ديگر است.

مشكل فقط در سطح رئيس فدراسيون و كارگزاران آن نيست؛ با اين رفتار بايد در سطح عمومي برخورد شود. مساله فقط فقدان فرهنگ و رفتار درست نيست؛ ساختاري است كه ايجاد مي‌شود و حتي افراد با‌تجربه را در اين ساختار تحت تنش قرار مي‌دهيم و چنان فشاري به فرد وارد مي‌شود كه براي خلاص شدن از آن دست به اقدامات خلاف مقررات و اخلاق مي‌زند؛ سپس خود را پشت پرده غیرت! و میهن‌دوستی پنهان می‌کند..

مهرداد احمدی شیخانی در مقاله ای در اعتماد با تاکید بر این که نمي‌شود جامعه را فقط با هشدارهاي اخلاقي اداره كرد، به خصوص وقتي پيچيدگي‌ها هر روز صد چندان مي‌شود نوشته: فرض كنيد با همين روحيه رانندگاني كه به استقرار‌كنندگان دوربين‌هاي كنترل سرعت ناسزا مي‌گويند، دوربيني در جاده‌هاي كشور نبود، آن‌وقت تلفات جاده‌اي كشورمان سر از كجا در مي‌آورد؟ همين كه مي‌گويند تلفات جاده‌اي كشورمان در هر سال، از تلفات هر سال جنگ تحميلي بيشتر است، نشان مي‌دهد در چه وضعيتي قرار داريم.

اما نویسنده مقاله معتقد استاين دوربين‌هايي است از بالا به پايين، دوربين‌هايي كه نتيجه مدرن شدن جوامع است. دوربين‌هايي كه نشان مي‌دهد جهان از دوره سفر با درشكه و مسافرت‌هاي جاده‌اي با سرعت حداكثر ١٢ كيلومتر در ساعت به سفر با اتومبيل‌هايي رسيده‌ اما جامعه مدرن دوربين‌هاي ديگري هم دارد.

نویسنده مقاله فقط اين نيست كه از بالا به پايين رفتارها را زيرنظر داشت. آنهايي هم كه آن بالا نشسته‌اند از جنس همين مردمي هستند كه تا فرصت كنند، پا بر پدال گاز مي‌فشارند. اينها را كه از مريخ وارد نكرده‌ايم. اگر غير از اين بود كه سهم كشتار جادهايمان بين وكيل و وزير و قاضي و راضي به عدالت تقسيم نمي‌شد. اگر دوربين از بالا به پايين نتيجه مدرن شدن جامعه است، دوربين پايين به بالا هم حاصل همان مدرنيته است. همين ماجراي فيش‌هاي حقوقي و تقسيم املاك هم حاصل وجود همين دوربين‌ها است، حالا به هر نيتي كه باشد. شايد يك وقتي مي‌شد اراده كرد و اين دوربين‌ها را جمع كرد ولي با گسترده شدن شبكه‌هاي اجتماعي، هم تعداد اين دوربين‌ها در سر هر پيچ بيشتر شده و هم ضرورت‌شان.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهروند

انواع غیرت

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: چند وقتی است که بحث غیرت داغ است. مثل غیرت سفارتخانه‌ای: ما هر چه که در چند سال اخیر در رخدادها غور کردیم فایده این ورقلمبیدن غیرت سفارتخانه‌ای را حالی‌مان نشد. یا غیرت ورزشی: در سال‌های اخیر ظاهراً تماشاچی‌های فوتبال این‌طور توجیه شده‌اند که تا اجداد و اقوام درجه یک حریف را روی چال نبرند، برای تیم‌شان غیرت به خرج نداده و تماشاچی بی‌خاصیتی بوده‌اند. این حماسه ورزشی از فحاشی‌های شهری و قومی جماعت علیه هم شروع شده و تا شعارهای نژادپرستانه علیه رقبای خارجی ادامه می‌یابد. جدیداً مد شده که اگر با فحاشی‌های موزون همراهی نکنید علیه‌تان بیانیه صادر می‌کنند.

طنزنویس سپس به غیرت مجازی اشاره کرده که تازه تأسیس است. به لطف تلفن‌های هوشمند همه برای ابرازش دست به اسلحه هستند. فقط کافی است کسی غیرت‌شان را انگولک کند. به صفحه‌اش هجوم می‌برند و غیرت بارانش می‌کنند. فحش‌های پرملات فارسی را توی صفحه فرنگی‌ها می‌نویسند، بعد توی همان صفحه‌ها با هم دعوای‌شان می‌شود و همدیگر را غیرت پیچ می‌کنند.

و سرانجام ستون طنز روزنامه ایران به غیرت کنسرتی پرداخته که: این یکی قدیم‌ها هم کم و بیش بود اما به تازگی دوباره مد شده. عده‌ای تمام غیرت‌شان را به ریسمان برگزار نشدن یک کنسرت گره می‌زنند. تمام اضلاع کائنات را هم برای اثبات غیرت‌شان به شهادت می‌گیرند.آنقدر در این فقره اصرار و ابرام خرج کرده‌اند که الان خود کنسرت هم رویش نمی‌شود برگزار شود و غیرتش زیر سؤال برود.

مطالب مرتبط