۱۷۰ میلیارد تومان خسارت و آسیب ۱۸ اثر تاریخی بر اثر طوفان مازندارن

حق نشر عکس ISNA

استاندار مازندران امروز یکشنبه ۱۴ شهریور گفت بر اثر طوفان دو روز پیش در استان مازندران بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف خسارت وارد شده است.

آقای ربیع فلاح‌جلودار، در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت طوفان به سه هزار و پانصد و پنجاه واحد مسکونی روستایی و دو هزار و پانصد و پنجاه واحد مسکونی خسارت جدی وارد کرده و برخی از این واحدها صد در صد تخریب شده‌اند.

به گفته آقای فلاح‌جلودار، طوفان به حدی شدید بوده که حدود پانصد تیر چراغ برق شکسته شده‌ و بیش از هزار سیم برق پاره شده است، اما برق و آب همه شهرها وصل شده و فقط تعدادی از روستاهای بابل و قائم‌شهر به دلیل آسیب دیدن سقف خانه‌ها و کابل‌کشی ساختمان‌ها هنوز مشکل برق دارند.

مهدی ایزدی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران امروز به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت طوفان به ۱۸ اثر تاریخی از جمله خانه موزه مکرمه قنبری، خانه قدیمی مقصود نیا، خانه قدیمی نجفی، موزه تاریخ آمل و چشمه عمارت آسیب زده است.

حق نشر عکس MEHR
Image caption خانه-موزه مکرمه قنبری، نقاش خودآموخته جهانی در بابل؛ یکی از چند هزار خانه‌ای که در اثر طوفان آسیب دیده است

به گزارش خبرگزاری‌ها، به سقف موزه "مکرمه قنبری" آسیب وارد شده و نقاشی‌ها در معرض آب گرفتگی هستند. مکرمه قنبری، نقاش خودآموخته جهانی مازندرانی بود که در اواخر دهه شصت زندگی خود نقاشی را شروع کرد. نقاشی‌های پست مدرن او خیلی زود معروف شد و در شهرهای مختلف ایران و جهان نمایشگاه‌هایی از آثار او برپا شد.

آقای ایزدی معاون میراث فرهنگی مازندارن گفت از مسئولان ارشد استان مازندران خواسته تا بودجه و اعتبار لازم برای بازسازی و مرمت هر چه زودتر بناها و آثار تاریخی خسارت دیده را فراهم کنند.

حسن فریدون، فرستاده ویژه رئیس جمهوری ایران، که روز شنبه برای بررسی میزان خسارات طوفان به مازندران سفر کرده بود گفت دولت ایران بودجه لازم را برای کمک به بازسازی و نوسازی مناطق خسارت دیده تامین می‌کند.

بارش شدید باران و طوفانی با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت در روز جمعه، خسارت‌‌های زیادی را به شهرهای مختلف و ۸۸۱ روستا در این استان وارد کرده است.