خبرگزاری‌های برنا و موج 'فیلتر' شدند

حق نشر عکس Thinkstock

دو خبرگزاری در ایران، خبرگزاری برنا و خبرگزاری موج، به دستور مراجع قضایی فیلتر شده و از دسترس خارج شدند.

امیر مرتضوی سردبیر خبرگزاری موج امروز به رسانه‌های ایران گفت: "دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بر اساس ماده ۲۳ قانون جرائم رایانه‌ای" درخواست مسدود شدن سایت موج را کرده و شرکتی که خدمات فنی این خبرگزاری را بر عهده داشته، دامنه ir. خبرگزاری موج را فیلتر کرده است.

در همین حال محمدمبین، مدیرعامل خبرگزاری برنا، هم خبر از اتفاق مشابهی داد و گفت دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، از شرکتی که خدمات فنی این خبرگزاری را بر عهده داشته خواسته سایت خبرگزاری برنا فیلتر شود.

حق نشر عکس Thinkstock

او افزود: "دقیقا هیچ اطلاعی از دلایل این فیلتر نداریم و اینکه چرا چنین مسئله‌ای برای خبرگزاری برنا به وجود آمده است. در واقع به جز دو شکایت رئیس سابق صدا و سیما و همین طور یکی از بانک‌ها که با رضایت همراه بوده هیچ موردی از شکایت از خبرگزاری برنا به دست ما نرسیده است."

به گفته آقای مبین خبرگزاری برنا به دنبال "رایزنی و گفت‌وگو" با مراجع قضایی است تا مشخص شود که این حکم چرا و بر چه اساسی صادر شده است.

چهار روز پیش نیز اتفاق مشابهی برای سایت معماری نیوز افتاد و دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی به سایت معماری نیوز خواست تا آن را مسدود کند.

گفته می‌شود مسدود شدن معماری نیوز به دنبال "شکایت آقایان قالیباف و چمران"، شهردار و رییس شورای شهر تهران صورت گرفته است.

پس از انتشار خبری درباره "واگذاری‌های شهردار تهران به برخی اعضای شورای شهر تهران" یاشار سلطانی سردبیر معماری نیوز دیروز به شعبه دو بازپرسی رسانه تهران احضار شد.

به گفته آقای سلطانی "پایگاه خبری معماری نیوز وب‌سایت رسمی، دارای پروانه رسمی وزارت ارشاد برای مطبوعات است که بدون تفهیم اتهام یا محرز شدن هر جرمی توسط کمیته فیلترینگ فیلتر شده است."