روزنامه های تهران؛ تعیین سفیران و مخالفت تندروها

روزنامه های صبح امروز، سه شنبه ۱۶ شهریور در صفحات اول خود پیام آیت الله خامنه ای درباره آغاز مراسم حج را منعکس کرده و از زبان وی خطاب به مسلمانان جهان نوشته اند گریبان حاکمان سعودی را رها نکنید.

ادامه بحث ها درباره پیوستن ایران به مبارزه با پولشویی و ارتباط آن با تحریم نهادهای نظامی کشور نوشته و با وجود صدور دستورالعمل بانک مرکزی که بانک های کشور را از ایجاد محدودیت برای معاملات شرکت های داخلی برحذر می دارد همچنان به انعکاس مخالفت تندروها درباره آن پرداخته اند.

ارتقا روابط دیپلوماتیک ایران و بریتانیا و مبادله سفیر بعد از پنج سال از جمله مهم ترین خبرهای امروز روزنامه های تهران است.

حق نشر عکس Etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

ناگهان، معرفی سفیر

فرهیختگان در گزارش اصلی خود نوشته: روز گذشته در خبری کوتاه همه ناگهان غافلگیر شدند. بعد از پنج سال روابط سرد بین ایران و انگلیس و عدم روابط در سطح بالا، ناگهان از سوی وزارت خارجه اعلام شد که سفرای ایران و انگلیس انتخاب و استوارنامه‌های خود را نیز تقدیم سفارت‌خانه‌های دو کشور کرده‌اند. حتی سخنگوی وزارت خارجه که صبح برنامه خبری گذاشته بود، یا از چنین خبری اطلاع نداشت یا ترجیح داد همه‌چیز تا دقیقه ۹۰ در سکوت دنبال شود تا در نیمه شهریور ماه همه ناگهان غافلگیر شوند.

کیهان در مقدمه خبری درباره مبادله سفیر بین تهران و لندن نوشته: انتشار خبر مبادله سفیر میان ایران و انگلیس، بار دیگر پرونده خباثت‌های دولت لندن را گشود.

این روزنامه تندرو با اشاره به این که حمید بعیدی نژاد سفیر تازه ایران در لندن رییس تیم کارشناسی ایران در مذاکرات هسته ای بود نوشته: طی چند ماه گذشته برخی عناصر دو تابعیتی مرتبط با انگلیس که حقوق‌های چند هزار پوندی دریافت می‌کردند بازداشت شدند اما آقای بعیدی‌نژاد با حمایت از یکی از همان‌ها، اتهام جاسوسی نامبرده را دور از ذهن خواند.

کیهان افزوده: اما در مقابل هاپتون همان کسی است که پیگیر قطعنامه تحریمی ۱۹۲۹ علیه ایران در سال ۲۰۱۰ بود؛ زمانی که معاونت اداره امنیت ملی در وزارت خارجه انگلیس را برعهده داشت. او آن زمان گفته بود تحریم تنها راه مجبور کردن ایران به حضوری در پای میز مذاکرات است. وی در زمان وقوع بیداری اسلامی، حضور فعال در ایران داشت و در میان اوج‌گیری بحران سوریه و تشکیل داعش، نقش کلیدی در مدیریت پروژه و انتقال پیام لندن بر دوحه برای حمایت از گروه‌های تروریستی ایفا کرد. هاپتون کارشناس حوزه جنگ نرم است و سابقه سفارت در یمن و قطر را دارد.

این روزنامه در عین حال خبر داده: سفیر جدید بریتانیا قرار است امروز در همایش ایران-کانکت سخنرانی کند که بانیان انگلیسی آن نمی‌خواستند شرکت‌های ایرانی مورد تحریم را به همایش راه ندهند اما با اعتراض رسانه‌ها مجبور به عقب‌نشینی شدند. هدف همایش، ریل‌گذاری غیربومی ارتباطات ایران در پسابرجام است؛ کاری که آقای «ج» وزیر در سایه ارتباطات، مدتی است به اعتبار همکاری با برخی از عناصر دو تابعیتی، آن را کلید زده بود و با دستگیری کسانی چون زکا و سیامک اناری به مشکل خورد.

جوان در گزارشی نوشته: یک سال بعد از فعال شدن سفارت‌های ایران و انگلیس در پایتخت‌ها، عصر دیروز سفرای دو کشور به طور همزمان در تهران و لندن استوارنامه‌های خود را به وزرای خارجه تقدیم کردند تا مناسبات تهران و لندن، ۱۱ ماه مانده به پایان دولت یازدهم و ۹ ماه مانده به انتخابات در سطح سفیر ارتقا پیدا کند.

روزنامه سپاه پاسداران ضمن نقل نظر کسانی که گمانه زنی می کنند بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شرایط اقتصادی این کشور تیره است و ناگزیر به بازارهای بیرون از اروپا مانند ایران توجه دارد نوشته: با این حال، تجربه سیاست خارجی انگلیس به خصوص در سال‌های اخیر نشان داده در میان تصمیم‌سازان سیاست خارجی بریتانیا، انگاره‌های سیاسی- امنیتی در برخورد با ایران، بر ملاحظات اقتصادی غلبه دارد و به همین خاطر شاید انگلیسی‌های «وقت‌شناس» بیشتر از آنکه بازگشت سفیرشان را فرصتی برای احیای رابطه اقتصادی بدانند از آن برای کاشتن نطفه‌ فتنه در رحم انتخابات سال آینده ایران که ۹ ماه تا آن باقی است بهره ببرند تا جنین فتنه را درست در رأس ۹ ماهگی متولد کنند.

اعتماد در مقاله ای به قلم مجید تفرشی نوشته: شرایط کنونی ایران و بریتانیا دو کشور را به این نتیجه رسانده که هر یک بر اساس منافع ملی و مصالح سیاسی خود در پی بهبود و گسترش مناسبات با دیگری باشد. در این شرایط، لندن باید تاکنون به این نتیجه رسیده باشد که سیاست‌های مختلف ضدایرانی دهه‌های اخیر دولت‌های آن کشور، نه عادلانه بوده و نه حتی در جهت منافع راهبردی خود آن کشور عمل کرده است.

به نوشته این پژوهشگر: تهران نیز باید به این نتیجه رسیده باشد، که اقداماتی از قبیل حمله به مراکز دیپلماتیک، با هر نیت و هدفی، کاملا علیه منافع ملی ایران و مصالح جمهوری اسلامی عمل کرده و به هر طریقی باید از تکرار این اقدامات خودسرانه و ضدملی در ایران جلوگیری کرد. منافع ملی و مصالح ایران چنین حکم می‌کند که بهبود روابط تهران و لندن را اقدامی مهم و تاثیرگذار در حضور مجدد ایران در عرصه سیاست، اقتصاد و دیپلماسی جهانی بدانیم و آن را پیروزی مهمی برای راهبرد دیپلماتیک دولت تدبیر و امید تلقی کنیم.

حق نشر عکس Etemad
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

همچنان جنجال

همزمان با انتشار نامه رییس کل بانک مرکزی که از بانک های کشور محدودیتی برای فعالیت های بانکی شرکت های داخلی قایل نشوند که به جنجال اختلاف بین مراکز نظامی و دو بانک خاتمه می دهد، روزنامه های هوادار دولت فاش کرده اند که انتقاد رسانه های تندرو به شرکت ایران در مبارزه با پولشویی در حالی که لایحه آن در دوران دولت احمدی نژاد به مجلس داده شد و مراحل قانونی خود را طی کرد و جنجال تازه یک پروژه تبلیغانی ضد دولت و فعالیت برای روابط بهتر با دنیاست.

مرضیه جلیلی در گزارشی در ابتکار نوشته: سال پایانی دولت یازدهم و همزمان با آغاز سال انتخابات، با افزایش هجمه‌ها علیه حسن روحانی و دولتش همراه شده است. هدف منتقدان دولت، دو دوره‌ای نشدن دولت روحانی است. بعد از ایجاد تعدادی جنجال علیه دولت یازدهم – همچون ماجرای حقوق‌های نامتعارف – این بار مخالفان دولت سناریوی جدیدی را با موضوع قرارداد FATF به‌تحریر درآورده‌اند. در حالی که این قرارداد نیز همچون بحث فیش‌های حقوقی نجومی ریشه در اقدامات دولت قبل دارد.

به نوشته این گزارش: ارتباط دادن قرارداد اف. ا. تی. اف به موضوع بانک سپه و ملت هیچ ارتباطی به هم ندارد و تنها بهانه جدید مخالفان دولت برای بزرگنمایی درخصوص این قرارداد است. دو بانک طی نامه‌ای در پاسخ به درخواست پایگاه خاتم‌الانبیاء نوشته‌اند که نمی‌توانند به این نهاد خدمات ارزی ارائه دهند. دلواپسان این اقدام را ناشی از پیروی این بانک‌ها از قرارداد FATF در جهت تحریم تعدادی از نهادها و افراد حقیقی و حقوقی از دریافت تسهیلات دانسته‌اند. به‌دنبال این نامه کمپین‌هایی به راه افتاده که هرچند با استقبال گسترده در فضای مجازی مواجه نشده است اما مبنایی شده که برخی رسانه‌ها لغو قرارداد FATF را درخواست مردمی القا کنند.

مهران ابراهیمیان در گزارش اصلی روزنامه جوان در ادامه حملات دو روز گذشته خود نوشته: حامیان FATF معتقدند این طرح برای شفاف‌سازی در شبکه بانکی باید اجرا شود اما اقدامات عملی و اظهارات متناقض و غیرشفافی را در این باره کلید زده‌اند.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران در حالی که سیف معتقد است با برجام تحریم‌ها برداشته شده و نباید شبکه بانکی به استناد این موضوع ارائه خدمات به نهادهایی مانند خاتم‌الانبیا را قطع کرد، معاون وزیر ناتوانی در همکاری بانک‌ها با برخی شرکت‌ها را نص صریح توافق برجام عنوان می‌کند و تخت‌روانچی معاون وزیر امور خارجه از مذاکرات انجام شده با «FATF» خبرداده و منتظر نظر شورای امنیت ملی است.

طفلک سفارتی ها

آیدین سیارسریع در صفحه طنز شهرونگ نوشته: نمی‌دانم چرا بعد از این همه مدت مسئولان ما هماهنگ نشده‌اند. یعنی من دلم برای مهاجمان به سفارت عربستان کباب است. یک مسئول می‌گوید اینها سازماندهی شده بودند. یکی دیگر می‌گوید اینها خودسر بودند و داشتند از کنار سفارت رد می‌شدند که یهو گفتن اِاِ! سفارت! بریم توش. دوست عزیز دیگری می‌آید و می‌گوید اینها سلطنت‌طلب بودند.

به نوشته این طنزنویس: امروز هم که آقای امیرعبداللهیان، معاون سابق وزارت خارجه می‌گوید در حمله به سفارت عربستان عناصر خارجی دست داشتند. یعنی خود عوامل حمله به سفارت هم گیج شده‌اند و الان ازشان بپرسی شما دقیقا به کجا وصل بودید؟ پس سرشان را می‌خارانند و می‌گویند: والا خودمونم نفهمیدیم. فکر کنیم از خارج دستور می‌گرفتیم، شاید داخل ... هر جور صلاحه!

بورکینی فرانسوی و کنسرت ایرانی

عباس عبدی در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته: به نظر می‌رسد که دو جامعه ایران و فرانسه از دو نقطه مقابل یکدیگر هر چند به یک نتیجه ناخواسته در حال حرکت هستند، ولی در عین حال تشابهاتی نیز میان آنها هست. یک جامعه دچار فوبیای بنیادگرایی شده و در نتیجه می‌کوشد با هر نمادی که جامعه را به یاد بنیادگرایان افراطی می‌اندازد مبارزه کند، و تا آنجا پیش می‌رود که لباس زنان مسلمان را که برای حضور در سواحل فرانسه طراحی شده و بورکینی نامیده‌اند، ممنوع و پوشیدن آن را مشمول جریمه می‌کند.

به نوشته این جامعه: در طرف مقابل یعنی ایران نیز از ترس سکولاریسم، می‌کوشند با تمام مظاهری که گمان دارند مروج یا زمینه‌ساز سکولاریسم است به هر طریقی مقابله کنند، هرچند در اینجا چنین خواستی عمومی و گسترده نیست، و فقط قشر محدودی مروج آن هستند، ولی همین تعداد نیز توجه نمی‌کنند که جلوگیری از این برنامه‌ها بیش از اینکه به نفع فرهنگ رسمی و غالب و مورد نظر آنان باشد، به ضرر آن است و گروه وسیعی را از آنان دور می‌کند.

اعتماد با تاکید بر این که این گونه تصمیم ها الزاما به نفع مخالفان پوشش اسلامی و کنسرت ها تمام نخواهد شد نوشته: با وجود این تشابهی که در دو نوع رفتار دیدیم، یک نقطه اختلاف مهم نیز میان دو جامعه وجود دارد. در آنجا مقامات محلی و دولتی، پوشیدن بورکینی را ممنوع کردند و پلیس نیز این ممنوعیت را اعمال کرد و مسلمانان نیز به آن تن دادند. با اینکه فضای عمومی فرانسوی‌ها موافق آن بود، ولی مخالفان این اقدام شکایت کردند و در مدت کوتاهی مراجع رسمی و قانونی موضوع را بررسی کردند و حکم به ابطال این تصمیم دادند. ولی ما در ایران چه کردیم؟.

زنان رؤسای منتخب مردم

مینو مرتاضی‌لنگرودی در مقاله ای در شرق با اشاره به انتخاب سومین زن برای ریاست شورای شهر بابل، در کمتر از یک‌سال در یک استان، سه زن برای ریاست شورای شهر انتخاب شده‌اند نوشته: از دیدگاه جامعه‌شناسی سیاسی، این انتخاب‌ها بیانگر‌ عینیت‌یافتن تغییر مفهوم کلاسیک علم سیاست و قدرت سیاسی است. در جامعه‌شناسی سیاسی ساختارگرا «قدرت سیاسی» همبسته رشته‌ای از عناصر و وضعیت‌های تکراری و پیامدهای تاریخی است.

این فعال حقوق زنان تاکید کرده: می‌توان ادعا کرد زنان ایران با پیگیری ایده برابری‌خواهی حقوقی از طریق چالشگری فرهنگی مقابل تبعیض‌ها و نابرابری‌های جنسیتی در بطن و متن سنت سیاسی پدرسالار موجود توانستند بر فرهنگ خودی تأثیر بگذارند. آنها توانستند با شناخت روابط قدرت؛ باوجود مقاومت سیاست رسمی، راه را برای حضور زنان در عرصه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های کلیدی و قدرت سیاسی در وهله نخست در برابر مردم بگشایند.

در ادامه مقاله شرق آمده: زنان ایرانی توانسته‌اند در اقصا نقاط سرزمینشان مفهوم مدیریت سیاسی را از حصار تاریخی جنسیت مردانه برهانند و از سوی دیگر به نظر می‌رسد زنان در شهر‌های کوچک فارغ از نظریات فمینیستی رایج در پایتخت به شیوه‌ای کاملا بومی و غیرنمایشی با برخورد گریزناپذیر و هستی‌ساز با موانع و مشکلات موجود در زیست‌بوم خویش، به ابعاد جدید و متنوعی از روابط قدرت دست یافته‌اند.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

چرا تهران فرومی نشیند

محمد درویش در سرمقاله روزنامه ایران و در اشاره به فرونشستن های تکراری خیابان های تهران این سووال را مطرح کرده که چرا زیر پای شهروندانش را خالی می‌کند و نوشته: پایین آمدن سطح آب‌های زیرزمینی دلیل فرونشست‌های تهران است. یک آبخوان در منطقه غرب تهران در فاصله «ورزشگاه آزادی» تا «وردآورد» رصد شد. این مطالعات نشان داد که سطح آب های زیرزمینی در یک دهه اخیر ۷ تا ۱۷ متر کاهش پیدا کرده است. چرا؟ چون ضریب نفوذ آب در خاک کاهش یافته است. در این منطقه بیشترین ساخت وسازها رخ داده.

نویسنده کارشناس محیط زیست یادآور شده یکی دیگر از دلایل کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، سیمانی شدن کف و بستر تمام دره رودخانه‌های تهران است. شهرداری‌ها با این کار اجازه ندادند دره رودخانه‌هایی مثل وردآورد به صورت طبیعی تغذیه شوند. اتفاق تلخ دیگر هم وسعت اراضی خاکی و پارک‌های تهران در حال آسفالت شدن است، بنابراین راهی برای نفوذ آب به داخل خاک و تغذیه سفره‌های زیر زمینی باقی نمی‌ماند.

مقاله روزنامه ایران در پاسخ راهکار برای جلوگیری از فرونشست تهران چیست نوشته: اول باید بستر هفت «دره رودخانه» را اصلاح کرد. ساخت سازه‌هایی که در نقاطی چون عباس آباد، وردآورد، پارک نهج البلاغه و جاجرود اتفاق افتاد، اشتباه بود. باید دوباره اصلاح شوند تا جلوی فرونشست‌ها گرفته شود و رودخانه‌ها به حیات طبیعی خود ادامه بدهند. ظرفیت زیستی تهران دو سه میلیون نفر است اما الان چهار برابراین عدد در پایتخت ساکن اند.

فرشته مهربون و پدر ژپتوی زمانه!؟

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: فرموده اند: «برخی مسئولان مثل پینوکیو پشت سر هم از گربه نره و روباه مکار گول می‌خورند.» خب حتماً لازم نیست بگوییم که منظور «ابردلواپس دوران» از مسئولان در فرمایش شان، دولت اعتدال و مذاکره‌کنندگان هسته ای است و گربه نره و روباه مکار هم انگلیس و امریکا هستند. ما برای اینکه ذهن مردم بیشتر شفاف شود، باقی شخصیت‌های انیمیشن معروف پینوکیو را مشابه‌سازی می‌کنیم.

اولین شخصیت معرفی شده روکوست (دارکوب – عاقل، شجاع و همه چیزدان): این شخصیت همواره دلواپس عاقبت اعمال ننگین پینوکیو و متحد استراتژیک فرشته مهربون است. او ضمن هشدار همیشگی به عروسک چوبی زبان نفهم درباره عواقب کارهایش، از شفاف‌سازی و بی‌اعتبار کردن وعده‌های پوچ و آمارهای دروغین پینوکیو درباره درس خواندن، انجام تکالیف و امور محوله پیش چشم بینندگان دست نمی‌کشد و اصلاً و ابداً از سیل مشتاقان این انیمیشن پرمخاطب هراسی ندارد. فکر می‌کنید چه کسی شایسته لقب روکوی دلاور و مبارز است؟ فهمیدید یا بازهم آدرس بدهیم؟ میدان توپخانه، خیابان فردوسی.... خیابان انقلاب، کوچه سعید... خیابان جمهوری، ظهیر الاسلام…

طنزنویس ایران سرانجام به فرشته مهربون رسیده (ناجی همیشگی- کسی که همه کارهایش درست است): او کسی است که تمام تلاشش را برای آدم شدن پینوکیو به کار می‌بندد. به سفرهای استانی زیادی می‌رود تا هشدار بدهد که نتیجه دروغگویی‌های پینوکیو دراز شدن دماغش خواهد بود. او آنقدر مهربان است که پینوکیو را به خاطر تمام کارهای بدش خواهد بخشید و قول می‌دهد به محض اینکه پینوکیو و هوادارانش آدم شدند و دست از اعمال ننگین خود برداشتند، به صحنه بیاید و یک بار دیگر کل کشور را گلکاری کند. شما همیشه باید به معجزه فرشته مهربون ایمان داشته باشید...

مطالب مرتبط