تشکیل جلسه هیئت موسس 'انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران'

حق نشر عکس
Image caption اولین جلسه هیئت موسس 'انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران' (عکس از مهدی حسنی)

اولین جلسه هیئت موسس "انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران" تشکیل و طی آن، بدرالسادات مفیدی به عنوان سخنگوی این هیئت انتخاب شد.

همزمان، هیئت موسس این تشکل صنفی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که به زودی ثبت نام از متقاضیان عضویت را آغاز می کند و سپس، تاریخ "برگزاری اولین مجمع عمومی با دستور جلسه انتخابات اعضای هیئت مدیره و بازرسان و تصویب اساسنامه و نحوه و شرایط ثبت نام کاندیداها" اعلام خواهد شد.

این اطلاعیه، شنبه ۲۰ شهریور، یک هفته پس از اعلام خبر ثبت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران منتشر شده است.

اطلاعیه تاکید دارد که تاسیس انجمن جدید، با مشارکت ۵۳ نفر از روزنامه‌نگاران صورت گرفته و در جلسه‌ امروز هیئت موسس، ۱۱ نفر روزنامه نگار به عنوان اعضای هیئت اجرایی انتخاب شده اند.

از معصومه ستوده، گیسو فغفوری، اعظم ویسمه، مهدی افروزمنش، سروش فرهادیان، محمدجواد روح ، علی ذهابی، کسری نوری، داوود محمدی، مسعود هوشمند رضوی و پژمان موسوی به عنوان اعضای هیئت اجرایی نام برده شده است.

اعضای هیئت موسس، تاکید کرده اند که با وجود شروع به فعالیت خود، خواستار بازگشایی "انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران" به عنوان یک "انجمن مستقل و فراگیر مطبوعاتی در حوزه روابط کار" هستند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، در سال ۱۳۷۶ و در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی آغاز به کار کرد، اما دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ با حکم سعید مرتضوی دادستان وقت تهران پلمپ شد.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، امید به بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران افزایش یافت، اما غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت که فعالیت مجدد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران تنها "با اعضای جدید و اساسنامه تازه‌" امکانپذیر خواهد بود.