ناو آمریکایی 'برای پرهیز از برخورد با قایق سپاه تغییر مسیر داد'

حق نشر عکس AP
Image caption عکس آرشیوی از ملوان آمریکایی در خلیج فارس

مقام های وزارت دفاع آمریکا می گویند یک ناو گشتی نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس مجبور شده است برای پرهیز از برخورد احتمالی با یک قایق سپاه پاسداران ایران که به فاصله کمتر از ۱۰۰ متری آن رسیده بود مسیرش را عوض کند.

کاپیتان جف دیویس سخنگوی پنتاگون گفت که ۷ قایق تندرو سپاه روز یکشنبه درحالی که مسلسل‌هایشان عیان بود به ناو ۵۳ متری یو‌اس‌اس فایربولت نزدیک شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او گفت:‌ "۳ تای آنها در نزدیکی کشتی آمریکایی مانور دادند، و آن را از فاصله کمتر از ۵۰۰ متری دنبال کردند."

به گفته او قایق های ایرانی در نهایت فاصله گرفتند اما یکی از آنها برگشت و درست جلوی فایربولت ایستاد.

کاپیتان دیوس گفت:‌ "این باعث شد فایربولت برای پرهیز از برخورد مانور دهد."

مقام های پنتاگون گفته اند که ملوان های آمریکایی ۳ بار سعی کردند از طریق رادیو با ایرانی ها تماس بگیرند که جوابی نگرفتند.

سخنگوی پنتاگون افزود:‌ "این نمونه دیگری از تعامل غیرایمن و غیرحرفه ای است که با سپاه پاسداران داشته ایم."

او تاکید کرد که "فرماندهان این ناوها از حق ذاتی دفاع از خود برخوردارند و ما نمی خواهیم وضعیتی پیش آید که به دلیل سوءمحاسبه، این حق به کار گرفته شود درحالی که نیازی به آن نیست."

یک مقام آمریکایی که از او نام برده نشد به خبرگزاری رویترز گفت که امسال ۳۱ حادثه مشابه با کشتی های ایرانی اتفاق افتاده است که تقریبا دو برابر همین دوره در سال گذشته است.

این مقام گفت: "هیچ کشور دیگری چنین عملکرد غیرایمن و غیرحرفه ای از خود نشان نمی دهد."

مارک تونر از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا هم گفت که "معلوم است که این نوع اقدامات و حوادث مایه نگرانی است.... و می تواند بی آنکه لازم باشد تنش میان ایران و آمریکا را افزایش دهد و باعث تنش های بیشتر در منطقه شود."

حق نشر عکس Getty
Image caption ژنرال ووتل هفته پیش نسبت به تنش در خلیج فارس ابراز نگرانی کرده بود

این حدود یک هفته پس از آن است که یک ژ‌نرال آمریکایی از عملکرد "تحریک آمیز" نظامیان ایران در خلیج فارس به خصوص نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به خاطر انجام مانورهای "خطرناک" در اطراف ناوهای آمریکایی انتقاد کرد.

ژنرال ووتل فرمانده "فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا" (سنتکام) روز سه شنبه ۳۰ اوت گفت:‌ "من نگران فرماندهان خودسر، فرماندهان خودسر نیروی قدس ایران هستم که به شکلی تحریک آمیز عمل می کنند و می خواهند ما را محک بزنند."

او تاکید کرد "که حدود ۹۰ درصد این تحرکات را قایق های جنگی نیروهای قدس سپاه انجام می دهند نه نیروی دریایی ارتش ایران."

او یک هفته پس از آن اظهار نظر می کرد که مقام های نیروی دریایی آمریکا از چند مورد نزدیک شدن قایق های تندرو ایرانی به ناوهای آمریکایی خبر دادند.

به گفته آنها در یک مورد یک قایق سپاه پاسداران ایران در اطراف دو کشتی گشتزنی نیروی دریایی آمریکا مانور داد و یکی از ناوها در نهایت با یک سلاح کالیبر پنجاه سه تیر اخطار شلیک کرد و پس از آن بود که قایق ایرانی از محل دور شد.

ایران به حضور نیروی دریایی آمریکا در نزدیک آب هایش بدبین است و وزیر دفاع ایران در واکنش به آن گزارش ها گفت که ایران در صورت ورود کشتی های خارجی حق دفاع از خود را دارد.

مطالب مرتبط