سفارت ایران در کابل: کسی داخل قفس قرار داده نشده

حق نشر عکس ISNA

سفارت ایران در کابل با انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با دستگیری عده‌ای در شیراز اعلام کرد که بازداشت‌شدگان لزوما افغان نبودند و "کسی داخل قفس قرار داده نشده و افراد دستگیر شده در فضای باز و پشت نرده نگه داشته شده بودند".

به گزارش خبرگزاری ایلنا در این بیانیه با اشاره به اینکه "افراد دستگیر شده لزوما از اتباع کشور افغانستان نبوده اند و دلیل آن هم اقدام به ورود و اقامت غیر قانونی بوده است" آمده است: "آن ها مهاجر یا پناهنده محسوب نمی‌شوند و برخورد پلیس با آنان طبق مقررات داخلی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و به هیچ عنوان خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی و توافقنامه های دوجانبه در خصوص حقوق مهاجران و پناهندگان نبوده است."

چند روز پیش نیروی انتظامی ایران در شهر شیراز از مکشوفاتی از قبیل مواد قاچاق، مواد مخدر، خودروهای سرقتی ،فیلم‌های غیر مجاز، مشروبات الکلی و "دستگیری اتباع بیگانه" خبر داد و تصاویری از آن را منتشر کرد.

در این تصاویر شماری از مردان با چشم‌بند در حصاری فلزی در فضایی باز دیده می‌شوند. جزئیاتی در مورد تابعیت این شهروندان ذکر نشده بود، ولی گفته می شد که آنها افغان بوده‌اند.

انتشار این عکس‌ها واکنش تند کاربران شبکه‌های اجتماعی افغان و ایرانی را به همراه داشت و شماری از نمایندگان مجلس ایران از اقدام پلیس شیراز در شیوه بازداشت "اتباع بیگانه" انتقاد کردند.

وزارت مهاجرین افغانستان هم از دولت ایران خواست که به صورت جدی برای پیگیری این قضیه اقدام کند. این وزارتخانه برخورد نیروی انتظامی شیراز با پناهجویان افغان را عملی "غیر انسانی، توهین آمیز و تعرض به کرامت انسانی" خواند.

اما سفارت ایران در کابل انتشار بیانیه وزارت امور مهاجرین افغانستان را "شتاب زده" خوانده و گفته که این اقدام موجب ایجاد "تصورات نادرستی" در افکار عمومی شده است.

خبرگزاری ایسنا پس از انتشار تصاویر بحث‌برانگیز، به نقل از نیروی انتظامی ایران گزارش داد که "مطالب منتشر شده در رسانه‌ها و فضای مجازی با عنوان به نمایش گذاشتن اتباع بیگانه قویا از سوی فرماندهی انتظامی استان فارس تکذیب می‌شود‌."

به گفته مرکز اطلاع‌رسانی پلیس ایران، "این طرح‌ها در هماهنگی با دستگاه قضایی اجرا شده و به منظور اقدامات پلیسی و تحقیقات مرتبط با جرایم اعلام شده دستگیرشدگان در زمین چمن یکی از مراکز انتظامی بصورت موقت تحت نگهداری پلیسی قرار گرفته و بلافاصله با حضور قاضی تعیین تکلیف شدند."