روزنامه‌های تهران: مخالفان و موافقان FATF

حق نشر عکس Arman

خطیبان نماز جمعه ایران، کارگروه ویژه مالی یا FATF، را با قرارداد کاپیتولاسیون مقایسه کرده‌اند، از همین رو مطالب متنوعی را در قبول و رد این اظهارات در روزنامه‌های شنبه ٢٠ شهریور ١٣٩٥، می‌توان خواند.

نگاهی دیگر به FATF

صادق زیباکلام در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته از وقتی برجام به تصویب رسید و قرار براین شد که اجرایی شود، واقعیت تلخ آن است که مخالفان دولت روحانی هرآنچه می‌توانستند در مسیر برجام سنگ‌اندازی کردند. در نتیجه شرایط داخلی به نحوی است که شرکت‌های بزرگ غربی و موسسات عمده مالی و بانکی چندان میل و رغبتی برای فراهم کردن تسهیلات در ایران از خود نشان نمی‌دهند.

این استاد دانشگاه در پایان سرمقاله آرمان نوشته که اگر انتظار داریم، استانداردهای بین‌المللی در مورد ایران اجرایی شود که انتظار معقولی است باید در عین حال برخی از استانداردهای بین‌المللی را بپذیریم. ایران در یک صورت می‌تواند اعلام کند که به تعهدات بین‌المللی کاری ندارد و آن حالتی است که بخواهد دیواری به دور خود کشیده و با دنیا مراوده نداشته باشد. اما اگر می‌خواهیم از سیستم مالی دنیا استفاده کنیم، باید برای استانداردهای بین‌المللی از جمله FATF، ارزش قائل شویم.

خروجی FATF ورودی داعش است

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان معتقد است که خروجی کارگروه ویژه مالی، ورودی داعش است، برای این که شما خودتان را از اقتدار تهی می‌کنید و تبدیل به لقمه‌ای می‌شوید که برای بلعیده شدن از طرف دشمن آماده است.

او گفته FATF کارگروه پولشویی است که ما هم بمارزه با آن را قبول داریم اما نکته مهم تعریف طرف مقابل از تروریسم است. آنها حزب‌الله، سپاه قدس و انصارالله را تروریست می‌دانند. مسئولان ما می‌گویند این سند را با تاکید بر اجرای آن مطابق قانون اساسی امضاء کرده‌اند.

حالا برای آقای شریعتمداری که به مشهد هم سفر کرده این سوال پیش آمده که اگر قرار است پایبندی ما به این سند مطابق قانون اساسی باشد؛ چرا فهرست عملیاتی اجرای FATF را پذیرفته‌ایم و تا پایان ژوئن ٢٠١٨ به چه معنی است. آیا قرار است تا آن هنگام تعریف خود از تروریسم را با تعریف دشمن یکسان کنیم.

حق نشر عکس Shargh

کاسبان افشاگری

روزنامه شرق که گزارشی را از حمله امامان جمعه به کارگروه ویژه مالی منتشر کرده و نوشته که FATF یا لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم همچنان بحث روز است. لایحه‌ای که ایران را همچنان در روابط بانکی دچار مشکل خواهد کرد. گزارش شرق حاکیست که این لایحه‌ای است که در سال ٨٩ از سوی احمدی‌نژاد به مجلس هشتم ارائه شده بود و سرانجام بعد از رفت‌ و آمدهایی در اسفند ٩٤ به تایید شورای نگهبان رسید. اما این روزها دولت حسن روحانی با اجرای این لایحه مورد انتقاد فراوان قرار گرفته است و از دولت یازدهم خواسته می‌شود که اجرای این قانون را متوقف کند.

احمد غلامی، سردبیر شرق هم در سرمقاله امروز نوشته که اصولگرایان تا پیش از این با شخص حسن روحانی مخالفت جدی نداشتند، اگر امروز با او به مخالفت برمی‌خیزند، فقط به دلیل خاستگاهی است که او از آن برخاسته است؛ خاستگاهی دموکراتیک که مردم آن را رقم زده‌اند.

حق نشر عکس Etemaad

نمایش حاشیه‌ساز بازداشتی‌ها در نمایشگاه

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته، نمایشگاهی که توسط نیروی انتظامی استان فارس برگزار شد در فاصله کوتاهی در فضای مجازی با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. این گزارش حاکیست که نیروی انتظامی استان فارس روز گذشته به رغم انتشار این تصاویر در تکذیبه‎ای اعلام کرده به نمایش گذاشتن اتباع خارجی دروغ است.

اعتماد که توضیحات معاونت انتظامی استان فارس را در گفت‌وگو با این روزنامه منتشر کرده به نقل از او نوشته که مجرمینی که در میان نرده‌ها قرار دارند، همه جزو اتباع بینگانه نبوده و بعضی از آنها مجرمینی هستند که جرم‌های دیگری مرتکب شده‌اند.

به نوشته این گزارش واکنش‌های گسترده به این اتفاق شاید تلنگری باشد برای اصلاح نگاه ما به مهاجران، حتی اگر این تصاویر به گفته نیروی انتظامی استان فارس مربوط به این نمایشگاه نباشد، نحوه برخورد و قراردادن متهمان در محوطه‌ای محصور شده برای نشان دادن دستاوردها نمی‌تواند توجیهی منطقی داشته باشد.

حق نشر عکس Iran Daily

تجمع علیه تخریب بوستان ارمغان

مژگان جمشیدی در روزنامه ایران نوشته که واگذاری و تخریب بخشی از بوستان ارمغان در خیابان آفریقا، توسط شهرداری تهران برای ساخت مجتمع تجاری حالا اعتراض فعالان محیط زیست و اهالی آن محله را هم برانگیخته است. این گزارش حاکیست که جمعی از اهالی ساکن خیابان آفریقا و فعالان محیط زیست عصر روز پنجشنبه با در دست داشتن پلاکاردهایی در اعتراض به قطع بخشی از درختان آن پارک و تبدیل قریب‌الوقوع آن به مجتمع تجاری اعتراض کردند.

بنابه گزارش روزنامه ایران بخش شرقی این بوستان که مشرف به خیابان آفریقا است هم اکنون کاملا خالی از درخت شده و دور آن را محصور کرده‌اند. یکی از ساکنان خیابان سایه در بلوار آفریزقا هم به روزنامه ایران گفته که درختان را چند ماه قبل قطع کردند و ماشین‌هایی که آن روز برای قطع درختان آمدند، آرم شهرداری تهران داشتند.

حق نشر عکس Ettelaat

پیش‌بینی!

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته که موضوع طلاق هر چه باشد به تصمیم آدم‌ها مربوط است و علی‌الدوام، پیش‌بینی پذیر نیست. از همین رو به نظر نویسنده شهیندخت مولاوردی درست می‌گوید که کاهش ٢٥ درصدی آمار طلاق در برنامه ششم توسعه، خوش‌باورانه است و محقق نخواهد شد.

آقای خانی تاکید کرده که برنامه‌ریزانی که چنان آماری را در برنامه توسعه می‌آورند. گویی اساسا نمی‌دانند یا فراموش کرده‌اند که برای موضعی از جنس روابط آدم‌ها نمی‌توان آمار ارائه داد. روابط آدم‌ها موضوعی بغایت پیچیده و پیش‌بینی ناپذیر است و همه تلاش‌های مداخله‌گرانه دولت‌ها برای دخالت در آن با اما و اگر و احتمال و خطا همراه است.

مطالب مرتبط