روزنامه‌های صبح تهران: اعتماد مجدد به روس‌ها!

حق نشر عکس Etemaad

تصویر مراسم کلنگ‌زنی و آغاز احداث ۲ واحد جدید نیروگاه اتمی بوشهر و گزارش خبری آن امروز یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵، وجه مشترک اغلب روزنامه‌های ایران است؛ هرچند موافقان و مخالفان برداشت متفاوتی از آن به چاپ رسانده‌اند.

پاسخ صالحی به منتقدان برجام

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که «ساخت این دو واحد پاسخ شفافی است به کسانی که می‌گویند صنعت هسته‌ای با کندی، رکود و توقف مواجه شده است.» این عبارات، نخستین سخنانی بود که دیروز از زبان علی‌اکبر صالحی در مراسم کلنگ‌زنی دو نیروگاه جدید بوشهر زده شد تا نشان دهد که نقدهای منتقدان برجام تا چه اندازه رئیس سازمان انرژی اتمی را دل‌آزرده کرده است. او هچنین از تلاش‌های وزارت امور خارجه و محمد جواد ظریف قدردانی کرد که با اجرای برجام، مسیر اجرای این پروژه را هموار کرد.

در همین حال روزنامه جوان در گزارشی از این مراسم نوشته که رئیس سازمان انرژی اتمی، اولین عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای است که تایید کرده توافق هسته‌ای ایران با پنج بعلاوه یک نقص‌هایی دارد که اگر تیم مذاکره‌کننده در تنظیم برجام دقت بیشتری می‌کرد، طرف آمریکایی نمی‌توانست از آن سوءاستفاده کند. با این حال، صالحی در هشداری تلویحی به آمریکایی‌ها گفته که ایران می‌تواند در مدت کوتاهی، به مرحله قبل از برجام برگردد. روزنامه آفتاب یزد هم با انتخاب عنوان «اعتماد مجدد به روس‌ها!» در تیتر اول خود گزارشی از این مراسم در شماره امروز خود منتشر کرده است.

حق نشر عکس Shargh

روایت سخنگوی شورای نگهبان از FATF

روزنامه‌ها همچنان موضوع گروه ویژه اقدام مالی یا FATF، را با حساسیت دنبال می‌کنند. روزنامه شرق نوشته که سخنگوی شورای نگهبان هم تفسیر خود را از FATF ارائه داد. در حالی که طبق قانون، تفسیر قوانین عادی با مجلس و قانون اساسی با شورای نگهبان است. به نظر نویسنده گزارش شرق، آنچه این روزها تحت عنوان انتقاد در این باره مطرح می‌شود در واقع انتقاد از قانون مبارزه با پول‌شویی و منع حمایت از تروریسم است که در سال ۱۳۸۹ از سوی دولت دهم به مجلس هشتم ارائه شد، در مجلس نهم تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید.

در همین حال زهرا طباخی در روزنامه وطن امروز نوشته که گروه ویژه اقدام مالی برای ریشه‌کنی پولشویی و تامین مالی تروریسم به وجود نیامده، کمااینکه سازمان ملل هم تاکنون صلح و اهداف عالی بشری را فراگیر نکرده است. به نظر نویسنده این مقاله، FATF ابزاری برای اداره جهان مطابق نظم لیبرال سرمایه‌داری و اعمال فشار حداکثری بر کشورها و ملت‌هایی است که به دنبال نظم جدیدی برای اداره جهان هستند.

حق نشر عکس Jahan Sanat

هزارلای دیپلماسی پنهان

مسعود سلیمی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته که توافق روسیه و آمریکا بر سر سوریه که قرار است با آتش‌بس ۴۸ ساعته از فردا در مسیر تحقق عملی گام بردارد، اگرچه از منظر تئوری می‌تواند یک گام به جلو تلقی شود اما با توجه به پیچیدگی تکنیکی متن توافق و همچنین چندین و چندوجهی بودن جنگ سوریه و چندگانگی بازیگران منطقه‌ای باید با احتیاط به روند رو به جلو و در نهایت آینده چنین توافقی نگاه کرد.

به نظر آقای سلیمی، در جنگ سوریه که پنج سالگی خود را می‌گذراند، تعداد منافع قدرت‌های بزرگ جهان و منطقه‌ای در ادامه یا پایان آن به گونه‌ای است که تصور تحقق توافق مسکو و واشنگتن بدون برآورده شدن نظرات و منافع ارضی و ایدئولوژیکی بازیگران دیگر، به نظر ناممکن می‌رسد.

حق نشر عکس Donyaye Eghtesad

دلایل تغییر جهت تورم

تیمور رحمانی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته که تورم در ایران بیش از آنکه احتمال کاهش و تداوم روند نزولی داشته باشد، احتمال افزایش و وارونه شدن روند نزولی را دارد. با این حال حتی وارونه شدن روند نرخ تورم در اقتصاد ایران به آن معنی نیست که نرخ تورم شاید بروز کند، مگر آنکه شوک‌های غیرمنتظره‌ای رخ دهد.

در عین حال، دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران یادآور شده که وارونه شدن نرخ تورم پدیده نگران‌کننده‌ای نیست، چرا که اقتصاد ایران در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخی خود توانست، نرخ تورم را کنترل و از تبدیل آن به بحران، جلوگیری کند.

آقای رحمانی در پایان نوشته که گرچه همواره اشتباهات سیاست‌گذاری وجود داشته و خواهد داشت، اما وجود نرخ تورم پایین در شرایط چنین دشواری، راه را برای برخی اصلاحات ساختاری مهم در اقتصاد ایران برای دولت بعدی فراهم کرده که از این نظر جای خشنودی دارد.

حق نشر عکس Farhikhtegan

فراخوانی برای رویارویی با جلوه‌های انسانی

امروز در تقویم ایران، روز ملی سینماست از همین رو مطالبی در روزنامه‌ها به این مناسبت یا به بهانه آن منتشر شده است. از جمله روزنامه فرهیختگان در ایام اکران «آی آدم‌ها»، با رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان این فیلم گفت‌وگو کرده است.

مهربانو ابدی‌دوست، در مقدمه این مصاحبه نوشته این روزها در حالی که سینمای ایران با فیلم فروشنده اصغر فرهادی یکی از روزهای پررونق خود را سپری می‌کند، در گروه هنر و تجربه، مستندی از رخشان بنی‌اعتماد در حال اکران است. گرچه فیلم اصغر فرهادی اخلاقیات جامعه ایرانی را به چالش می‌کشد، بنی‌اعتماد با مستند آی آدم‌ها تصویری از زیر پوست شهر را به نمایش می‌گذارد که به عبارتی دردهای بخشی از جامعه ایرانی است. خانم بنی‌اعتماد هم به روزنامه فرهیختگان گفته که مستندش در همین مدت کوتاه نمایش، توانسته بر مخاطب تاثیر بگذارد.

حق نشر عکس Iran Daily

‌‌

گزارش ایران از مراسم تشییع استاد فرهنگ شریف

تشییع پیکر استاد فرهنگ شریف از جمله موضوعاتی بود که در بسیاری از روزنامه‌ها به چاپ رسیده است از جمله ندا سیجانی در روزنامه ایران نوشته که همه آمده بودند؛ دوستان امروز و کسانی که همیشه خطابه‌گر پیام‌های تسلیت هستند. حاضران همساز برای وداع دسته‌جمعی با تکنواز تار ایران به دور هم جمع شده‌بودند. مراسم وداع با فرهنگ شریف بود؛ هنرمندی که براستی نامش بیان کننده هویت اوست.

این گزارش حاکیست که صبح دیروز پیکر استاد فرهنگ شریف از مقابل تالار وحدت تهران تشییع و در قطعه ۸۸ بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد و نوازنده شریف تار ایران به خانه ابدی رفت.

مطالب مرتبط