روزنامه‌های تهران: مجازات یا بخشش برای مرتضوی

روزنامه‌های امروز صبح، چهارشنبه ۲۴ شهریور از جنس سینما نوشته و از پیروزی ورزشکاران حاضر در پارالمپیک ریو ابراز شادمانی کرده و به واکنش‌ها به نامه توبه و عذرخواهی سعید مرتضوی دادستان سابق تهران پرداخته‌اند.

حمله به و دفاع از اجرای قرارداد مبارزه با پولشویی، آخرین جنجال تندروها علیه دولت، در رسانه های هر دو جناح موافق و مخالف دولت به شدت ادامه دارد، امروز بر تیتر صفحات اول روزنامه ها افزون شده است انتقاد رهبر جمهوری اسلامی در آمارهای متناقص که آن را بلایی بزرگ خوانده است.

حق نشر عکس Honarmand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه هنرمند

جشن سینمایی‌ها

شکوه مقیمی در گزارشی در روزنامه ایران نوشته: جشن هجده ساله خانه سینما، سینمایی ۱۱۶ ساله، در باغ ملی که قدمتش به دوره قاجار می‌رسد برگزار شد. این مراسم که با استقبال بی‌نظیر دوستداران سینما روبه‌رو شد، دوشنبه‌شب مصادف با عید سعید قربان در میدان مشق آغاز شد تا اهالی سینما بار دیگر در کنار هم ارزش و اعتبار این سینما را مشق کنند.

گزارشگر روزنامه دولت در نقل لحظه هایی از این جشن نوشته: بهترین فیلمنامه اقتباسی توسط مهناز افشار و حسین یاری به ناهید طباطبایی و حمیدرضا قطبی برای فیلم «جامه‌دران» اهدا شد. مهناز افشار با اشاره به فروش خوب فیلم لانتوری و فروشنده گفت: بهتر است منتقدان این فیلم‌ها به گونه‌ای عمل نکنند که این فیلمسازان جای دیگری بروند و آنها را از دست بدهیم. بهترین فیلمنامه به «سعید روستایی» برای «فیلم ابد و یک روز» رسید.

در بخش دیگر این گزارش روزنامه ایران امده:گروه پالت با ورود فاطمه معتمدآریا آهنگ «خونه مادربزرگه» را اجرا کرد و معتمدآریا در خواندن امید نعمتی را همراهی کرد، پس از اتمام آهنگ، معتمدآریا گفت: در خونه مادربزرگه همه حیوان‌ها کنار هم زندگی می‌کردند و این سمبل و آرزویی بود برای زندگی انسان‌ها، ما اگر پرچم دشمنی در دست داشته باشیم هیچ مشکلی حل نمی‌شود، باید با هم با مهر زندگی کنیم و تلاش کنیم دیگر مشکلی پزشکی همچون مشکل کیارستمی برای هیچ‌کس پیش نیاید و همین‌طور جلوی کار هیچ فیلمسازی گرفته نشود، ما نباید دنبال مقصر بگردیم بلکه باید خود مشکل را حل کنیم.

الهام نداف در گزارشی در اعتماد نوشت: چراغ هاي باغ ملي با حضور پنج هزار نفري مخاطبان و علاقه‌مندان سينما، تا آخرين لحظات شب روشن بود. جشني كه در آن بزرگان سينما چون ناصر تقوايي، ‌داريوش مهرجويي، بهمن فرمان‌آرا، ابراهيم حاتمي‌كيا و مسعود كيميايي حضور نداشتند اما با اين وجود هجدهمين جشن خانه سينما با حضور گسترده سينماگران به ميدان مشق رنگ و بوي ديگري داد و سينماي ايران شاهد برگزاري يكي از بهترين جشن‌هاي خود بود.

گزارشگر با اشاره به درگذشت عباس کیارستمی و داوود رشیدی دو عضو خانواده سینما در ماه های گذشته نوشته: اين‌بار كمال تبريزي دبير جشن، نهايت تلاش خود را به كار گرفت تا پيش از معرفي برندگان، اسامي آنها فاش نشود و به همين خاطر تمام نامزدهاي جشن خانه سينما با اميد دريافت تنديس، در اين گردهمايي بزرگ حاضر بودند.

یه چیزی تو همین مایه‌ها

فریور خراباتی در طنزی در روزنامه ایران نوشته: متأسفانه و در کمال تعجب شب گذشته مراسمی به نام جشن سینما که هدفی جز براندازی بنیان خانواده و ترویج ابتذال در کشور را ندارد، برگزار شد.بنده نمی‌دانم آخر مگر یک جرثومه‌ای به نام سینما، جشن گرفتن هم دارد؟ ما شب گذشته توی محل حلوا پخش کردیم و تا صبح در آغوش پدر و برادرمان اشک ریختیم که روز سینماست اما در گوشه دیگری از این شهر یک عده این مناسبت را در عین تعجب و در نهایت بی‌شرمی جشن گرفته‌اند.

این طنزنویس از زبان تندروها نوشته: بدتر از همه اینها اتفاقاتی بود که در طول این مراسم افتاد که بدون شک باعث خواهد شد که دوستان این بار به فحش اکتفا نکرده و آستین‌ها را بالا زده و مانند میتی کومان و دار و دسته‌اش وارد میدان شده و جلوی برگزاری این مراسم را بگیرند.آخر این درست است که یک نفر لباس قرمز بپوشد و به روی صحنه برود و ما هیچی نگوییم؟

در ادامه ستون طنز روزنامه ایران آمده: یعنی پس ازاتفاقاتی که دیشب در جشن خانه سینما رخ داد بنده نمی‌دانم چطوری توی چشم آقای شمقدری نگاه کنم. چگونه جلوی آقای شورجه سرم را بالا نگه دارم؟ پس شرم کجا رفته؟ حیا کجای داستان قرار گرفته؟ خجالت چرا اینقدر کمیاب شده؟ آنوقت یک گروه موسیقی می‌آید و برای ما ترانه«خونه مادر بزرگه!» می‌خواند، ما اگر نخواهیم کسی درباره خانه مادر بزرگ‌مان آهنگ بخواند باید چه کسی را ببینیم؟

شکست آمریکا در آزمون اقتدار

عباس حاجي‌نجاري در سرمقاله روزنامه جوان آخرین حرکات نظامی هواپیماهای نظامی آمریکا در خلیج فارس را تست واکنش های احتمالی ایران دانسته و نوشته آن دو هواپیمای جاسوسی با ۳۳ خدمه در حال پرواز بودند که با تهدیدهای ایران مواجه شدند اما هواپیماهای ایران به سوی آن ها شلیک نکردند.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

سرمقاله روزنامه سپاه پاسداران همین را شکست آمریکایی ها در آزمون اقتدار ایران دانسته و نوشته: پيش از اين نيز امريكايي‌ها از نزديكي قايق‌هاي تندروي نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در آب‌هاي تنگه هرمز خبر داده بودند كه متأثر از آن ناوهاي امريكايي‌ ناچار به تغيير مسير شدند. اين گزارش‌ها اگرچه از سوي منابع ايراني رسماً تأييد نشده است، اما واكنش معاون ستاد كل نيروهاي مسلح بيانگر اين است كه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در حراست از مرزهاي آبي و منافع نظام جمهوري اسلامي ايران هرگز اسير فضاسازي رسانه‌اي دشمنان فرامنطقه‌اي و دنباله‌هاي آنها در منطقه نمي‌شوند.

جوان تحلیل شرایط را به این جا رسانده که: تحركات اخير امريكايي‌ها و تلاش براي آزمون واكنش‌هاي احتمالي ايران بي‌ارتباط با مسائل داخلي امريكا و مسائل منطقه‌اي نيست، به نظر مي‌آيد كاخ سفيد در يك اقدام انفعالي تلاش دارد ضمن حفظ روحيه متحدان خود بر محاسبات و تدابير مسئولان نظام جمهوري اسلامي تأثير گذاشته و به نوعي چالش خود با متحدان منطقه‌‌اي‌اش را به چالشي در درون ايران تبديل كند

واکنش‌ها به اعتراف نامه مرتضوی

اعتماد نوشته: با گذشت دو روز از انتشار نامه عذرخواهي مرتضوي از خانواده‌هاي جانباختگان كهريزك، واكنش‌ها به اين نامه در حالي ادامه دارد كه چهره‌هاي اصولگرا به جز حجت‌الاسلام زايري در اين باره واكنشي نداشتند و رسانه‌هاي اصولگرا هم ترجيح دادند در اين باره سكوت كنند.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلب: گويي همين عذرخواهي ديرهنگام مرتضوي، هفت سال بعد از رويدادهاي بازداشتگاه كهريزك هم چندان به مذاق اصولگرايان خوش نيامده است و آنها ترجيح دادند در تيترها و مطالب رسانه‌هايشان به دفاع نصفه و نيمه قاليباف از خودش در ماجراي واگذاري املاك نجومي يا بيماري هيلاري كلينتون نامزد انتخاباتي دموكرات‌ها در انتخابات رياست‌جمهوري امريكا بپردازند اما حرفي از عذرخواهي مرتضوي به خاطر اتفاقات هفت سال پيش كهريزك يا شهيد خواندن جانباختگان اين بازداشتگاه توسط مرتضوي به ميان نياوردند.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان از عمل سعید مرتضوی در تقاضای بخشش برای اعمال خود در مورد زندان کهریزک تجلیل کرده و نقش وی را در ماجرا غیرمستقیم خوانده و در عین حال سه جوان کشته شده در آن حادثه را سه متهم به آشوب خوانده و نوشته:سعید مرتضوی صرفنظر از اتهاماتی که به وی وارد شده و قضاوت نهایی درباره آن برعهده دادگاه است، به صراحت عذرخواهی کرده است. اما چرا سران و اصحاب فتنه با وجود اثبات جنایاتی که مرتکب شده‌اند و خیانت بزرگی که در حق نظام و مردم روا داشته‌اند، کمترین کلامی به عذرخواهی بر زبان و قلم نمی‌آورند؟

مدیر روزنامه کیهان در پاسخ این پرسش سه احتمال داده: اول؛ آن که امیدوارند با لب فرو بستن از پوزش، جنایات آنان در اذهان ملت به فراموشی سپرده شود که در این صورت سخت در اشتباهند.دوم؛ این که مسائل پنهان و به گرو گرفته‌ای نزد مدیریت بیرونی فتنه دارند که می‌ترسند سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در صورت عذرخواهی فتنه‌گران از مردم و ابراز پشیمانی، آن را برملا کنند. و سوم؛ این که در انتظار فتنه دیگری گوش خوابانده‌اند!

شرق در گزارشی پیرامون واکنش ها به نامه مرتضوی با عنوان «نمی بخشم» از قول سعید حجاریان نوشته قاضی باید سعید مرتضوی را محاکمه کرده و شرایط قبول توبه را به جا آورد، یک روحانی اصولگرا خواستار اعدام مرتضوی شده و روزنامه جمهوری اسلامی نوشته باید به نقش رییس دولت سابق هم در ماجرای کهریزک رسیدگی کرد.

شرق نوشته: شرق: ایامی را به خاطر می‌آوریم که سعید مرتضوی قدرتمند و پرنفوذ بود و به مخیله هیچ‌کس خطور نمی‌کرد او بارها به عنوان متهم، دادگاهی و سوژه عکاسان شود و روزی برسد که نامه پوزش‌خواهی او به تیتر یک رسانه‌ها بدل شود؛ اما آن روز آمد. دادستان سابق تهران در چند سال اخیر بارها در مقام متهم در دادگاه حاضر شده، اتهاماتش هم بی‌شمار است. از فساد مالی تا معاونت در قتل، اما این بار ماجرا متفاوت بود.

این روزنامه افزوده: حالا پس از هفت سال انکار و حمله ‌پيش‌دستانه، مسئولیت جنایات کهریزک را - هرچند به صورت غيرعمد- پذیرفت و به این دلیل ابراز شرمندگی کرد. همین عذرخواهی نصفه‌ونیمه بود که باعث شد خاطرات هفت‌ساله برای برخی و داغ هفت‌ساله برای بعضی دیگر زنده شود. واکنش‌ها پس از ٤٨ ساعت همچنان ادامه دارد.

مرتضوی به مرور زمان!

احمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رضا کاظمی در صفحه طنز شهرونگ مرتضوی را در مرور زمان تجسم کرده و نوشته: این عمده‌فروشی‌های لباس را دیده‌اید که خودتان را هم بکشید لباس تکی نمی‌فروشند و کمتر از ٦-٥ جین فروش ندارند؟ آقا سعید همین در برخورد با مطبوعات یک همچین حالتی داشت و «عمده‌ای» عمل می‌کرد. تمام روزنامه‌هایی که دفترشان تا شعاع ٣٠ کیلومتری دفتر روزنامه ما قرار داشت یا رنگ لوگوی‌شان با رنگ لوگوی روزنامه ما یکی بود را توقیف می‌کرد!

در مورد دوران دادستان مرتضوی طنز نویس خود را سانسور کرده اما در مورد دوران ریاست بر سازمان تامین اجتماعی نوشته که وی خدماتی فراموش‌نشدنی مثل اهدای کارت‌های هدیه‌ آفرین، صدآفرین فرشته روی زمین و باریکلا نماینده گلم به نمایندگان مجلس داشت. او به معنی واقعی کلمه اجتماع را «تامین» کرد، منتها اجتماعی که ایشان درصدد تأمین‌شان بود یک مقدار کم‌جمعیت و جمع‌وجور بود، از این اجتماعات خودمانی و دورهمی‌طور که هرکسی را بجز یک سری از حروف الفبا مثل «ب.ز»

به نوشته طنزنویس شهرونگ: متاسفانه قرارگرفتن در جایگاه «متهم» و «دفاع» با روحیاتِ لطیف کسانی که حتی از پایان‌نامه دکترایشان هم دفاع نکرده بودند سخت است! یک جورهایی مثل این است که مثلا شما «کریستانو رونالدو» را از نوک خط حمله رئال بردارید بگذارید توی دروازه! یا مثلا به «لیونل مسی» بگویید بجای «پیکه» دفاع آخر بایستد درحالی‌که شاید تنها موقعیتی که «مسی» حاضر باشد بجای «پیکه» در آن قرار بگیرد، کانون گرم خانواده است!»

جنجال اف.ا.تی.اف

کیهان در ادامه پیگیری‌های هر روزه خود در مورد قرارداد موسوم به اف ا تی اف که به موضوع مبارزه با پولشویی و حمایت از تروریزم اختصاص دارد امروز هم از قول «خبرها و گزارش‌های موثق» بدون نام بردن از منبع نوشته : پس از نقدهای صاحب‌نظران و رسانه‌های حزب‌اللهی برخی دولتمردان در جلسات عالی بررسی و نظارت، مجبور شده‌اند اذعان کنند آسیب‌ها و خلل و فرج مهمی در روند پذیرش اجرا دارد و لااقل باید شروطی گذاشته می‌شد تا ماجرای خودتحریمی پیش نیاید یا اینکه هم اکنون باید دست کم ۵-۶ شرط گذاشت و راه‌های سوء استفاده را بست!

این روزنامه تندرو روایت نقل شده را قطعی پنداشته و نوشته: این روند غلط همچنان باید مورد اعتراض قرار گیرد تا شیوه امضای اکشن‌پلن FATF و پنهانکاری و حرکت در تاریکی و سپس افتادن در چاله متوقف شود. شبیه همین روش خسارت‌بار در برجام اتفاق افتاد و به خسارت محض انجامید. همچنان که متأسفانه ۲۹ شرط ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، مجلس و شورای عالی امنیت ملی در حاشیه مانده است.

کیهان در عین حال مدعی شده که: در ماجرای اعتراض صاحب‌نظران به قراردادهای جدید نفتی (موسوم به IPC)، وزیر نفت و برخی دیگر از دولتمردان گفتند ۱۵۰ ایراد نمایان شده از سوی منتقدان را برطرف کرده‌اند. این سخن و قبیل آن، فقدان عقبه کارشناسی در دولت یا بی‌اعتنایی به آن را نشان می‌دهد که اگر مداومت و اهتمام منتقدان دلسوز نبود مورد اذعان و احیاناً رفع قرار نمی‌گرفت.

حق نشر عکس Mardomsalari
Image caption تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

حمید رضا جلایی پور در مقاله‌ای در اعتماد به گره گشایی از پرسشی پرداخته که این روزها در رسانه های مختلف بیان می شود و نوشته: اين بازي‌هاي رسانه‌اي- كلامي توسط گروهي با قدرت دوپينگ‌ سياسي كرده رخ مي‌دهد تا اين گروه بتواند روي افكار عمومي اثر بگذارد.اين گروه با استفاده از امكانات رسانه‌اي زياد و متكي به بيت‌المال التهاب‌هاي خبري را در جامعه ايجاد مي‌كنند تا در اين ميان هم نشان دهند كه زنده و فعال هستند و هم غباري را ايجاد كنند كه به آنها فرصت بهره‌برداري سياسي در زمينه ايجاد شده را بدهد.

به نوشته این استاد جامعه شناسی: برخلاف تمام اين تلاش‌ها، به استناد نتایج انتخابات اخير مي‌شود گفت كه اين تلاش‌ها موفق نبوده. نه طبقه بالا و نه طبقه متوسط، نه طبقه پايين تحت‌تاثير اين بازي‌هاي كلامي و رسانه‌اي قرار نگرفته‌اند و حتي طبقه سوم هم ترجيح داده تا در انتخابات غيرفعال باشد و به جاي اينكه تحت‌تاثير مانورخبري و رسانه‌اي اين تندروها قرار بگيرد، در انتخابات شركت نكند. (در جنوب تهران ۷۰ درصد مردم طبقه سوم در انتخابات شركت نكردند).

به نوشته این مقاله: اين گروه‌ها نمي‌توانند حرف ديگري به جز اين بازي‌هاي كلامي با مردم داشته باشند، چون نمي‌توانند در رسانه‌هاي خود حرف ديگري با مردم داشته باشند. آنها چه چيزي مي‌توانند به مردم بگويند؟! بگويند مردم ما به آزادي احترام نمي‌گذاريم؟! يا ما به پيگيري حقوق از طريق قانون اهميت نمي‌دهيم يا با حاكميت قانوني مخالف هستيم؟! يا ما با آتش زدن سفارت عربستان موافق هستيم؟!

افتخار می‌کنیم

از مجموع هفت فرزند خانواده منصوريان، شهربانو (متولد سال ۶۴)، سهيلا (متولد سال ۶۹) و الهه (متولد سال ۷۰) در ووشوي آسيا و جهان مي‌درخشند، دو برادر هم سوارکاري را در سطح قهرماني دنبال مي‌کنند. وجه مشترک همه آنها هم پشتکار و عدم‌ نااميدي است، پشتکاري که آنها را از برداشت جو و کار سخت در زمين کشاورزي، به طي کردن مجموعا ۳۰۰ کيلومتر مسير روزانه رفت و برگشت از سميرم به اصفهان کشانده است. روزگاري مادر خانواده که الهام بخش دخترانِ سميرمي‌ است، حلقه ازدواجش را مي‌فروشد تا الهه بتواند خود را به اردو و مسابقه برساند،.

گزارشگر این روزنامه در مقدمه مصاحبه با این سه دختر سمیرمی نوشته: پدر براي اينکه انرژي دخترانش در مسيري صحيح قرار بگيرد، از باورهاي فرهنگي شهر کوچک شان فاصله مي‌گيرد و دخترانش را روانه اصفهان مي‌کند، مربياني در اين مسير وقتي استعداد و پشتکار شهربانو و الهه را مي‌بينند سعي مي‌کنند مسير پيشرفت خواهران منصوريان را هموارتر کنند.

حالا آن روزهاي سخت گذشته، سرنوشت با تلاش و تدبير خواهران منصوريان به شکلي ديگر رقم خورده.

به نوشته مردم‌سالاری: اين دختران سرسخت و مقاوم، امروز هم به هدفي مشترک فکر مي‌کنند: المپيکي شدن ووشو و کسب مدال در اين ميدان بزرگ. آرزوي دختران سميرم و محله کوچک باغِ مو، بزرگ شدن و افتخارآفريني بود که به آن رسيده اند و امروز يک شهر براي استقبال از مدال‌هاي آسيايي هر سه آنها، مغازه‌هاي خود را تعطيل مي‌کنند و ديگر کسي نمي‌گويد دختر را چه به ورزش!

آماری که گول بزند

در روزی که تیتر بیشتر روزنامه‌های صبح این سخن رهبر جمهوری اسلامی که دستکاری در آمار را گناه کبیر خوانده است اطلاعات سرمقاله خود را به همین موضوع اختصاص داده و علیرضا خانی مثالی از دستکاری در پایه های آمار را نشان داده که مربوط است به دولت گذشته که اعلام داشتند بر اساس سرشماری و آمار یک هفتم زوج‌های ایرانی بچه ندارند، یک پنجم زوج‌ها تک فرزند هستند و یک پنجم دیگر دو فرزند دارند.

به نوشته مقاله: این آمار تبدیل به تیتر اول خبرگزاری‌ها شد. مسئولان مختلف موضع گرفتند، خیلی‌ها ابراز نگرانی کردند. بسیاری این اتفاق را ناشی از سیاست‌های دولت‌های قبلی دانستند که سیاست‌های استکبار را اجرا کرده است و توطئه آنها بوده است که توسط عوامل داخلی اجرا شده و خانواده‌های ایرانی تشویق به بی‌فرزندی یا کم فرزندی شده‌اند. خلاصه موجی به پا شد….

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون سلمان طاهری/ شهرونگ

سردبیر روزنامه اطلاعات نوشته بعدا معلوم شد آن نهادی که آمار گرفت، زوج‌هایی را که تازه ازدواج کرده بودند در زمره زوج‌های بی‌فرزند آورده و یا زوج‌هایی که یک سال یا دو سال از ازدواجشان طی شده و یک فرزند دارند را در آمار پدیده تک فرزندی آورده است در حالی که طبق تعریف پذیرفته شده زوج بی‌فرزند آن است که دوران فرزند‌آوری و باروری‌شان سپری شده و در آغاز دوران پیری قرار گرفته‌اند و فرزندی ندارند و زوج تک فرزند یعنی زوجی با همان شرایط که یک فرزند دارد.

مقاله اطلاعات افزوده:این یک نمونه‌ خطای فاحش آماری است که در سال‌های اخیر رخ داده است؛ خطایی که علاوه بر سوء استفاده سیاسی یک جریان علیه جریان دیگر می‌تواند به تحلیل‌های اشتباه و تصمیم‌گیری‌های اشتباه بر مبنای آمار اشتباه منجر شود…به هر حال، آمارها به خودی خود دروغ نمی‌گویند، اما می‌توان با آمار دروغ گفت،‌ می‌توان با آمار القاء نگرانی کرد،

خاموش کردن ماهواره

شهرام شهیدی در ستون طنز شهرونگ به سخنان تازه وزیر ارشاد اشاره کرده که گفته «ما افتخار می‌کنیم در این دولت مردم ماهواره‌ها را خاموش می‌کنند و برای دیدن فیلم‌هایی مثل ایستاده درغبار، لانتوری و فروشنده درجلوی سینما صف می‌کشند.»

طنزنویس افزوده: ماهواره آن وقت؟ الان مدعی‌العموم نباید از طرف مردم ایشان را مواخذه کند که مرد حسابی کدام ماهواره؟ کار خلاف قانون؟ حاشا و کلا. حالا می‌خواهی راستش را هم بگویی، حداقل بگو رسیور را خاموش می‌کنند. ماهواره را که نمی‌شود خاموش کرد. دستشان که نمی‌رسد. بعد منظورت چیست که می‌فرمایی ماهواره را خاموش می‌کنند؟ یعنی تا قبل از ساعت اکران ماهواره‌های مردم- اصلا همان رسیورشان- روشن است؟ نفرمایید!

در ادامه طنز شهرونگ آمده: حالا من نمی‌خواهم وارد این بحث شوم که شما با این استادی و همه چیز تمامی نباید به صداوسیما طعنه بزنی که این‌طور که شما می‌گویی، مردم ما یا ماهواره را روشن می‌کنند و برنامه‌هایش را تماشا می‌کنند یا ماهواره را خاموش می‌کنند و می‌روند سینما. خب پس جایگاه برنامه‌های مفرح و مفید صداوسیما این وسط کجاست؟

مطالب مرتبط