فرمانده نیروی دریایی سپاه: آمریکا دنبال برقرار کردن خط ارتباطی مستقیم با ماست

حق نشر عکس TASNIM
Image caption دریادار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران است

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی به گزارش های اخیر درباره مواجهه سپاه با نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس اشاره کرده و گفته است که آمریکایی‌ها "در سه چهار سال گذشته دنبال یک خط ارتباطی مستقیم با نیروی دریایی سپاه هستند".

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای فدوی گفته است که برقراری این خط ارتباطی "تحت هیچ شرایطی مورد تأیید مقامات جمهوری اسلامی ایران نیست و مصوبه‌ای در این باره وجود ندارد."

در هفته های اخیر نیروی دریایی آمریکا چند بار از رفتار "غیرایمن و غیرحرفه ای" قایق های نظامی ایران به خصوص سپاه پاسداران در خلیج فارس انتقاد کرده بوده، اما مقام‌های نظامی سپاه گفته‌اند که رفتارشان در چارچوب مقررات بوده است.

+ بیشتر بخوانید: آمریکایی‌ها مجبورند در خلیج‌فارس سئوالات سپاه را به فارسی جواب بدهند

بر اساس تقسیم بندی حوزه ماموریت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، تامین امنیت در آب‌های ایران در خلیج فارس بر عهده سپاه پاسداران و در دریای عمان بر عهده ارتش است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه امروز ۲۴ شهریور (۱۴ سپتامبر) گفت "آنچه در خلیج فارس سال‌هاست برقرار است تغییر نکرده و آن، اقتدار و حضور و تسلط و اشراف اطلاعاتی که در خلیج فارس و تنگه هرمز برقرار بوده، همچنان برقرار است."

آقای فدوی اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی را واکنشی به رد پیشنهاد ایجاد خط ارتباطی مستیم میان نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی آمریکا دانسته است.

احتمال دارد منابع نظامی آمریکا نگران آن بوده‌اند که فرماندهان شناورهای آمریکایی "رفتار غیرحرفه‌ای" قایق‌های نیروی دریایی سپاه را نشانه ماموریت خصمانه تلقی کرده و نسبت به آن واکنش نشان دهند. ممکن است منظور آمریکایی ها از برقراری "خط ارتباطی مستقیم" با سپاه پاسداران، بررسی سریع چنین مواردی با فرماندهان نیروهای ایرانی و جلوگیری از چنین واکنشی باشد.

آقای فدوی گفته است "برای اینکه مطلبی در منطقه مهم خلیج فارس پیش نیاید" در برابر پیشنهاد ایجاد خط ارتباطی مستقیم، به آمریکایی‌ها پیشنهاد می‌کند "در خلیج فارس حضور نداشته باشند، چون آنها در ۲۸ سال گذشته ناامنی را در منطقه اضافه کرده‌اند، نه امنیت را."

مواجهه نیروی دریای سپاه و نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس از زمان دستگیری ۱۶ ساعته ۱۰ تفنگدار دریایی آمریکا در ۲۲ دی سال گذشته (۱۲ ژانویه سال جاری میلادی) در حوالی جزیره فارسی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

پس از این اقدام، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و فرمانده کل قوای مسلح، از نیروی‌های سپاه پاسداران که در این ماموریت شرکت داشتند تقدیر کرد.

سپاه پاسداران اعلام کرده بود این دو شناور به طور "غیرقانونی و غیرمجاز" وارد آب‌های ایران شده بودند.