معاون وزیر نفت ایران: سهم ما از میدان گازی مشترک با بریتانیا فعلا قابل برداشت نیست

حق نشر عکس AFP
Image caption بنا بر توافقی که در دوره محمدرضا پهلوی میان ایران و بریتانیا امضا شد، هر کشور صاحب نیمی از عایدات بهره‌برداری از میدان گازی رام است

علی کاردر، معاون وزیر نفت ایران و مدیرعامل شرکت ملی نفت گفته است که بریتانیا "پول حاصل از مشارکت ایران در بهره‌برداری میدان گازی رام را به حساب شرکت نفت واریز کرده، اما فعلا این پول قابل برداشت نیست."

آقای کاردر به خبرگزاری مهر گفته است: "در شرایط فعلی این منابع مالی در حساب شرکت ملی نفت در انگلیس موجود است، اما فعلا شرکت ملی نفت ایران امکان برداشت منابع ارزی از این حساب را ندارد."

ارزش این بخش از منابع ایران که دسترسی به آن مسدود است، اعلام نشده است.

در جریان مذاکرات میان بریتانیا و ایران که شهریور سال گذشته میان کاردار بریتانیا در تهران و معاون وزارت نفت برگزار شده بود، مقام های بریتانیایی تعهد کرده بودند که سهم ایران از میدان مشترک گازی رام (Rhum) را بعد از لغو تحریم ها بپردازد. تحریم های اتمی علیه ایران از اوایل زمستان سال گذشته لغو شده است.

به گفته آقای کاردر، دیگر مطالبات نفتی ایران هم اکنون تقریبا به طور کامل وصول شده و طلب قابل توجهی از شرکت‌های خریدار نفت ایران وجود ندارد.

معاون وزارت نفت ایران گفته است که مذاکره با بریتانیا "برای آزادسازی منابع مالی حاصل از مشارکت" در این میدان گازی ادامه دارد. روابط سیاسی دو کشور اخیرا به سطح سفیر ارتقا پیدا کرده است.

رام یک میدان گازی کوچک فراساحلی است که توسعه آن با سرمایه گذاری مشترک ایران و بریتانیا پیش از انقلاب ایران انجام شد. این میدان در ۴۰۰ کیلومتری شهر ابردین در آب های ساحلی اسکاتلند در دریای شمال قرار دارد. قرارداد اکتشاف این میدان در سال ۱۹۷۳ منعقد و در سال ۱۹۷۷ به کشف میدان انجامید، اما به دلیل مشکلات فنی، استخراج از آن تا آخرین روزهای سال ۲۰۰۵ انجام نشد.

بنا بر توافقی که در دوره محمدرضا پهلوی میان ایران و بریتانیا امضا شد، شرکت بی‌پی و شرکت ملی نفت ایران هر یک صاحب نیمی از عایدات بهره‌برداری از این میدان گازی هستند.

استخراج گاز این میدان از سال ٢٠١٠ به دلیل اعمال‌ تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت ایران متوقف شد، اما در اکتبر ۲۰۱۴ بی‌پی اعلام کرد که بهره‌برداری از میدان گازی رام از سر گرفته می‌شود.

پس از آغاز برداشت مجدد از رام، این میدان تحت یک مدیریت موقت قرار گرفته و از آن زمان تاکنون سهم ایران از درآمدهای حاصل از فروش گاز این میدان در حسابی جداگانه نگهداری می شود.

رام در حدود ۵ درصد از گاز مورد نیاز بریتانیا را تأمین می‌کند.