روزنامه‌های تهران: 'مرتضوی موضوع زهرا کاظمی را هم روشن کند'

روزنامه‌های پایتخت در روز پنجشنبه ٢٥ شهریور ١٣٩٥، موضوعات متنوعی را منتشر کرده‌اند که در راس آن روزنامه‌های اصولگرا و تندرو همچنان در موضوع FATF، خط حمله به دولت را دنبال کرده‌اند و در مقابل روزنامه‌های اصلاح‌طلب یا هوادار دولت، پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی را از پیش نیازهای جذب سرمایه‌های خارجی می‌دانند.

حق نشر عکس Keyhan

مبارزه با پولشویی یا نفی استقلال؟

روزنامه کیهان به روش معمول خود در شماره امروز هم در مخالفت با پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی یا FATF، مطالبی را منتشر کرده است. از جمله علی اکبری در سرمقاله کیهان نوشته که موضوع مهم و اساسی این تعهد دولت، جلوگیری از انجام تراکنش‌های مالی برای سپاه یا وزارت دفاع نیست که البته آن هم مهم است بلکه موضوع مهم‌تر، گام برداشتن در مسیری است که نتیجه‌ای جز از دست دادن استقلال کشور نخواهد داشت.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان، دیروز برجام، امروز مبارزه با پولشویی، فردا یک موضوع دیگر و فرداهای دیگر، موضوعات دیگر و دور باطلی که هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد. مگر این که یکی از طرفین، دچار استحاله و تغییر هویت شود.

حق نشر عکس Arman Newspaper

جذب سرمایه خارجی با پیوستن به FATF

روزنامه آرمان که برخلاف رسانه‌های اصولگرا معتقد به دستاوردهای بزرگ دولت در عرصه دیپلماتیک و اقتصاد است امروز در اثبات اهتمام دولت در مبارزه با پولشویی در ایران، مطالبی را منتشر کرده است. از جمله حسین حلاج، خبرنگار آرمان امروز، یکی از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم را مهار تورم و تک‌رقمی کردن آن می‌داند. او در گفت‌وگو با محسن بهرامی ارض‌اقدس، اقتصاددان از جمله پرسیده که پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی، چگونه می‌‎تواند به نفع اقتصاد کشور تمام شود؟

آقای بهرامی در پاسخ گفته که پیوستن به FATF، از پیش نیازهای جذب سرمایه‌های خارجی است. ضمن این که اصلاح ساختار نظام بانکی ایران، ارتباط با بانک‌های بزرگ و بهبود روابط بین‌المللی را تسریع و تسهیل می‌کند. به نظر این اقتصاددان، متاثر از این اتفاق، شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذری و برندهای معروف تمایل پیدا می‌کنند تا در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله در بخش‌های نفت و گاز، معادن و صنایع مشارکت فعال و موثر داشته باشند.

حق نشر عکس Etemad

سکوت در برابر اعتراف‌نامه مرتضوی

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که سکوت سنگین اصولگرایی در حال تبدیل شدن به یک رویه است. رویه‌ای که هربار با برملا شدن تخلفی از جانب یکی از چهره‌های اصولگرایان، یا گزینه فرار به جلو را پیشنهاد می‌کند و یا ترجیح می‎دهد که اظهارنظر نکند. اما این بار بحث تخلف نیست، این بار پای املاک نجومی در میان نیست، این بار موضوعی مطرح است که در نفس خود پسندیده ومورد قبول است. عذرخواهی سعید مرتضوی از آن چه در دوران دادستانی او در بازداشتگاه کهریزک روی داده، زلزله‌ای بود که یقینا پس‌لرزه‌های آن باید دقایقی پس از انتشار آن آغاز می‌شد؛ اما نشد.

روزنامه اعتماد هم مثل سایر روزنامه‌ها واکنش علی مطهری، نایب رئیس مجلس را به نامه عذرخواهی مرتضوی منتشر کرده است، از جمله این که آقای مطهری با استقبال از این نامه گفته که خوب است آقای مرتضوی نامه‌ای هم در مورد زهرا کاظمی بنویسد و موضوع را روشن کند.

حق نشر عکس Sharq

عدالت جنسیتی چیست؟

ژاله شادی‌طلب در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که در چند هفته اخیر با بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس، طرح موضوع عدالت جنسیتی در ماده ٣١ لایحه، موجب بحث و گفت‌وگوهایی میان نمایندگان مجلس، دست‌اندرکاران قوه مجریه و گروهی از علاقم‌مندان به بحث عدالت اجتماعی و حقوق زنان و مردان شده است.

به نظر این جامعه‌شناس اما در تمام این گفت‌وگوها نه تنها تعریف مشخصی از این مفهوم ارائه نشده بلکه احساس می‌شود از بحث در باره شاخص‌های آن هم پرهیز شده و صحبت به آینده موکول می‌شود.

به اعتقاد خانم شادی‌طلب ارائه تعریفی از عدالت جنسیتی به جای بیان کلیات، ضمن اینکه زمینه را برای گفت‌وگوی بیشتر فراهم می‌کند، باعث می‌شود مخالفان برقراری عدالت میان زنان و مردان در خانواده و جامعه، با نقد آن و روشن کردن دلایل مخالفت با این تعریف یا هر یک از کلمات به کار برده شده، در دستیابی به تعریفی بهتر و جامع‌تر پیش‌قدم شوند.

حق نشر عکس Ebtekar

حاشیه‌های تمام نشدنی یک انجمن

روزنامه ابتکار در گزارشی از تشکیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با چند کارشناس در این باره گفت‌وگو کرده از جمله محمد آقازاده یکی از روزنامه‌نگاران قدیمی در باره دلایل مخالفت خود با شکل‌گیری چنین انجمنی گفته که اگر این انجمن هم مانند انجمن قبلی موفق باشد و به رغم آن که رویکرد سیاسی ندارد در بالادست احساس خطر کنند، چه تضمینی وجود دارد که در این انجمن را هم پلمب نکنند؟

در همین حال رضا دهکی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته که هرچند با وقوع رویدادهایی مثل ضرب و شتم یک خبرنگار در خانه ملت و یا فیلترینگ سایت‌های خبری و توقیف برخی روزنامه‌ها همچون قانون، گشایش انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران اقدام نکویی است اما بهتر بود که چنین کاری با تامل و به دور از تعجیل انجام شود و با رفع یا اصلاح موارد مورد بحث، انجمنی با اجماع عام اهالی رسانه شکل گرفته و با آن پشتوانه، توانایی پیگیری امور صنفی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را داشته باشد.

حق نشر عکس Shahrvand

٢٨ میلیون ایرانی عضو تلگرام

روزنامه شهروند در گزارشی نوشته که ٢٨ میلیون ایرانی این روزها، شب و روزشان را با معروف‌ترین پیام‌رسان تلفن همراه در ایران، یعنی تلگرام می‌گذرانند؛ این جدیدترین خبری است که دیروز و از زبان مدیر موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران اعلام شده است.

طبق نظرسنجی دانشگاه تهران ٥٣ درصد ایرانی‌ها عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و تلگرام بیشترین محبوبیت را دارد که چیزی برابر ٢٨ میلیون نفر می‌شود. از هر ١٠٠ مرد ایرانی ٥٥ نفر و از هر ١٠٠ زن ایرانی ٥١ نفر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند.

گزارش شهروند حاکیست که در باره تاثیر تلگرام روی زندگی مردم، ادعاهای زیادی بیان شده و نگاه‌های متفاوتی وجود دارد؛ بعضی آن را عامل افزایش جرم می‌دانند و گروهی هم در باره امکان استفاده مفید از این پیام‌رسان سخن می‌گویند.

مطالب مرتبط