روزنامه‌های تهران، انتقاد از توافق آمریکا و روسیه، شهرآورد سرد

روزنامه های اول هفته تهران در صفحات اول خود آغاز سفر رییس جمهور روحانی به آمریکا، گفته های رییس سازمان انرژی اتمی بعد از ملاقات با مقام دوم دولت بریتانیا، پیروزی ورزشکاران ایرانی در پارالمپیک را منعکس کرده و در عین حال از شهرآورد سرد این دوره از مسابقات فوتبال باشگاه های کشور انتقاد کرده اند.

بازگشت محمد رضا شجریان استاد آواز به کشور از جمله مژده هایی است که روزنامه های میانه رو در صفحات اول خود به مردم داده اند.

بازگشت خسرو آواز

حق نشر عکس Hamdeli
Image caption تیتر و طرحی در صفحه اول همدلی

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته: سرانجام پس از شش ماه حضور در خارج از کشور، محمدرضا شجریان به ایران بازگشت تا روند درمانش را در داخل کشورا ادامه دهد. این خبری بود که صبح دیروز توسط همایون شجریان منتشر شد و همزمان توسط علی مرادخانی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تایید شد. همایون شجریان با تایید خبر برگشت پدرش به ایران در صفحه اینستاگرامش اعلام کرد که حال عمومی محمدرضا شجریان بهتر از ماه‌های گذشته است و به همین دلیل پزشکان اجازه پرواز به او داده‌اند و او به ایران برگشته تا مراحل بعدی درمانش را در ایران دنبال کند.

بهروز غریب‌پور کارگردان در اعتماد نوشته: آقای شجریان چه داخل ایران، چه خارج از ایران باشد چیزی از اهمیت و تاثیر ایشان در هنر این سرزمین کم نمی‌کند؛ به خصوص که در سال‌های دور از صحنه نیز فعالیت‌های ادامه‌دار خود را به سرانجام رسانده است. شجریان شخصیتی نیست که به دلیل دوری از ایران از اهمیت نامش کاسته شود. شنیدن خبر بازگشت ایشان بیشتر از این جنبه مسرت بخش به نظر می‌رسد که همواره عاشق خاک، آبادانی و مردم این سرزمین بوده و از قدیم هم این را به اثبات رسانده است.

محمد سریر رییس شورایعالی خانه هنرمندان هم در اعتماد نوشته: استاد محمدرضا شجریان به عنوان یک شخصیت شاخص در تاریخ موسیقی ایران طی یک سده گذشته که در آن موسیقی به یک عصر دیگری قدم گذاشته شان و منزلت ویژه‌ای میان ملت ایران دارد و علاوه بر توانایی‌های هنری از نظر شخصیتی هم به عنوان یک اسطوره شناخته شده و می‌شود. بیماری اخیر او بسیار باعث نگرانی مردم و علاقه‌مندان به او شده بود و بحمدلله این امکان فراهم شد تا با شرایط بهتری به کشور برگردند.

سعید برآبادی با عنوان روز بازگشت شجریان روز جشن ایران است در شرق نوشته: حجم خوشامدگویی‌ها و اشتیاق بسیاری از مردم آن‌چنان بود که همه اخبار در حاشیه این اتفاق قرار گرفت؛ البته برخی هم با تردید و دودلی به ماجرا نگاه می‌کردند. اما آمدن «خسرو خوبان» آن‌قدر خبر خوبی بود که بسیاری سعی کردند نگرانی‌هایشان را فراموش کنند.

هوشنگ کامکار موسیقدان به نویسنده شرق گفته: یکی از بزرگ‌ترین خاطرات بد و تلخی که در سال‌های گذشته، نه فقط همراه من، بلکه همراه بسیاری از هنرمندان متعهد ایران بوده و ضربه جبران‌ناپذیری بر ما روا داشته، قطع صدای ایشان از دنیای کنسرت‌ها و رسانه‌های کشور بوده است؛ محروم‌کردن بیش از ٩٥ درصد از ایرانی‌ها از صدای ایشان، ضایعه‌ای بود که اکنون امیدواریم خبر خوش بازگشت‌شان، آب پاکی روی آن بریزد، اگرچه بعید می‌دانم مردم هنردوست کشورم، این رخداد تلخ را هیچ‌گاه فراموش کنند.

فردین خلعتبری آهنگ‌ساز نیز گفته است: اگر همه‌چیز بر مدار مهر بود، امروز باید از بلندگوهای شهر، صدایت در خیابان‌ها می‌پیچید، بلند و ممتد. اگر همه‌چیز بر مدار مهر بود، باید آوازت بی‌انقطاع از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد. مثل روزهای نخست انقلاب و مثل سال‌های جنگ. اینک نوبت ماست انگار مردم! که پاسش بداریم، پنجره را بگشاییم و صدایش را در هوا پخش کنیم. کوچه را با ریسه نوایش روشن کنیم. استادمان اینجاست. در همین حیاط کناری. آرام صدای بلندمان را می‌شنود.

گول خوردن روسیه

دو هفته بعد از استقبال وسیع روزنامه های تندرو از همکاری های نظامی ایران و روسیه و تاکید آن ها بر روابط استراتژیک

تهران و مسکو کیهان در یادداشت روز خود به انتقاد از توافق آتش بس بین آمریکا و روسیه پرداخته و آن را نشانه فریب خوردن روس ها از آمریکایی ها خوانده است.

محمدحسین محترم در این مقاله نوشته: فریبکاری آمریکا در این توافق آنجا به اوج خود می‌رسد که از یک طرف عنوان شده این توافق شامل گروه‌های تروریستی داعش و جبهه فتح الشام (جبهه النصره) نمی شود، و از طرف دیگر گفته شده در این توافق سوریه حق حملات علیه دیگر گروه‌های تروریستی از جمله احرارالشام که واشنگتن آنها را میانه‌رو می‌خواند، را ندارد! معنی این سخن این است که آتش‌بس یک آتش‌بس یکطرفه از سوی دولت سوریه خواهد بود.!

به نظر این روزنامه تندرو نکته مهم مغفولِ توافق جدید این است که هیچ اشاره‌ای به حضور نظامی ترکیه در خاک سوریه و توقف عملیات نظامی این کشور نشده است. و از سوی دیگر این آتش‌بس در حالی از سوی روسیه به یک توافق و سند تعبیر شده که آمریکا از آن به‌‌عنوان یک برنامه کاری یاد کرده و سازمان ملل هم با کمی اغماض آن را تفاهم نامه خوانده است.

یادداشت روز کیهان تاکید کرده که این آتش‌بس نشان می دهد که روس‌ها دوباره فریب آمریکایی‌ها را خوردند و از تجربه گذشته درس لازم را نگرفتند چرا که این توافق نه تنها برای مردم سوریه و محور مقاومت نتیجه‌ای نخواهد داشت بلکه برای خود روس‌ها هم دستاوردی نخواهد داشت، و هر تلاشی برای پایان دادن بحران سوریه با ورود فریبکارانه و بدعهدی آمریکا بی‌نتیجه می‌ماند.

ایران و انتخابات آمریکا

حشمت الله فلاحت پیشه در سرمقاله جام جم به بررسی تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای نیز پرداخته و نوشته: در آستانه این انتخابات به سر می‌بریم، باید مراقب بود که سناریوی تندروها برای تبدیل جمهوری اسلامی ایران به سوژه اصلی انتخابات آن کشور، محقق نشود.

به نوشته این مفسر سیاسی:هیلاری کلینتون هر چند در نظر سنجی‌ها اوضاع بهتری نسبت به ترامپ دارد، ولی واقعیت این است که یک مثلث شوم انتخاباتی در آمریکا وجود دارد که تا انتخابات بیکار نخواهد نشست. پیروزی دوباره دموکرات‌ها، منافع این مثلث را تامین نخواهد کرد. محافظه‌کاران جنگ‌طلب، لابی نفت و صادرات سلاح که مرتجعان عرب هستند و و لابی صهیونیست‌ها کسانی هستند که می خواهند ایران را سوژه انتخابات آمریکا کنند تا افراطیون در انتخابات این کشور پیروز شوند.

این جاست که سرمقاله جام جم تاکید می کند:در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران باید هوشیار باشد، زیرا موضوع ایران، طوری است که می‌تواند افکار عمومی را در آستانه انتخابات آمریکا به گونه‌ای دچار تلاطم کند که تحولات را به سود نومحافظه‌کاران تغییر دهد. مسائلی چون تلاش عربستان برای افزایش تنش با ایران و نیز افزایش جوسازی‌ها درباره تنش‌های موجود میان نیروهای نظامی آمریکا و ایران در آب‌های خلیج فارس، در جهت همین سناریو قابل ارزیابی است.

حق نشر عکس Iran Newspaper
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران ورزشی

کابوس صفر - صفر

شرق در گزارشی نوشته: هشتاد وسومین داربی تهران نه هیجانی که باید را داشت و نه گلی؛ دو تیم پرسپولیس و استقلال بدون اینکه عطش زیادی برای رسیدن به گرفتن سه‌امتیاز داشته باشند، به کارشان با تقسیم امتیازات پایان دادند تا فاصله دو تیم همان هشت امتیازی باشد که بود.داربی ٨٣ در حالی شروع شد که روی کاغذ، پرسپولیس شانس بیشتری برای رسیدن به برد داشت، ولی اولین موقعیت نصفه‌ونیمه بازی را استقلالی‌ها روی کاشته کاوه رضایی خلق کردند.

به نوشته این گزارش: بااین‌حال با سپری‌شدن زمان بیشتری از بازی، شاگردان برانکو توپ و میدان را به دست گرفتند و می‌توانستند با بازی مهدی طارمی به گل برتری برسند، ولی بی‌دقتی مهاجم بوشهری این تیم مانع از بازشدن دروازه استقلال شد. روند بازی در نیمه دوم هم تقریبا مشابه بود؛ اگرچه پرسپولیسی‌ها بیشتر توپ و میدان را در دست داشتند، ولی نتوانستند موقعیتی جدی‌ برای گلزنی فراهم کنند تا همان موقعیت‌های نصفه‌ونیمه هم با بی‌دقتی مهاجمان این تیم هدر برود و در نهایت داربی با نتیجه کابوس‌وار صفر- صفر به پایان برسد.

شهروند در صفحه طنز خود از قول یک فعال اقتصادی نوشته: استقلال می‌توانست با گذاشتن تبلیغ در قسمت‌های خالی ورزشگاه، پول خرید بختیار رحمانی را در بیاورد

به نوشته این صفحه: رانندگان تاکسی هم در بیانیه ای، نتیجه صفر-صفر را برنامه ای از پیش تعیین شده از طرف حکومت اعلام کردند! اما تحلیلگران نمی‌دانند الان از ارزش‌های کدام تیم کم شده، از ارزش‌های کدام تیم کم نشده؟!

نامه مرتضوی

فضل الله یاری در تحلیل نامه عذرخواهی سعید مرتضوی به جایی اشاره کرده که وی جان باختگان کهریزک در حوادث ۸۸ را شهید لقب داده و نوشته این نوشته دادستان سابق با موضع نظام تضاد آشکاردارد. در روزهای گذشته دونفر از کسانی که همواره فکر می‌کنند مواضع نظام را بیان می‌کنند به این موضع مرتضوی اعتراض کرده‌اند. ابتدا مدیر کیهان کشته‌شدگان بازداشت‌گاه کهریزک را «سه متهم به آشوب‌آفرینی در فتنه ۸۸» خواند و سپس مهدی کوچک‌زاده چهره جنجالی مجالس گذشته، نیز درباره آنان تعبیر«یاغیان فتنه‌گر» را به‌کار برد.

نویسنده به یاد آورده که: سعید مرتضوی خود در همه این سال‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شدگان آن روزها را «اراذل و اوباش» می‌خواند و علت مرگ این سه نفر را نیز«بیماری مننژیت» عنوان می‌کرد. تغییر ناگهانی وغیرطبیعی موضع سعید مرتضوی این سئوال را در پی دارد که آیا سعید مرتضوی نظام را تهدید می‌کند؟ آیا او با به‌کار بردن این ادبیات، از نظام قضایی کشور می‌خواهد که برای او راه فراری بگذارد؟

به نوشته سردبیر همدلی این گمانه وقتی تقویت می‌شود که چندی پیش یکی از شاکیان این قاضی سابق، مدعی شد که وی در دادگاهی که به عنوان متهم حاضر شده بود، رو به قاضی دادگاه گفته بود:« من یک نسخه از تمام اسناد و مدارک کارهایی که انجام داده‌ام را از کشور خارج کرده‌ام، شما هیچ‌کاری نمی‌توانید انجام دهید.» شبیه برخی مواضع محمود احمدی‌نژاد که هرگاه خود و کابینه‌اش را در خطر می‌دید بسیاری از خطوط قرمز نظام را زیر پا می‌گذاشت.

حسین احمدی نیاز نیز در همین روزنامه نوشته: عذرخواهی ناشی از پشیمانی و پذیرش خطاها و قصور است.عذرخواهی دیرهنگام مرتضوی بابت اشتباهات و کوتاهی او در انجام وظایف قانونی و صدور گزارش‌های خلاف واقع در قامت دادستان وقت عمومی و انقلاب تهران بود.

این حقوقدان به یاد آورده که: در آن زمان قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب و قانون آیین دادرسی کیفری جدید اختیارات و تکالیف زیادی برای جایگاه دادستان تعریف و تبیین کرده است.اما قاضی مرتضوی برای حفظ حقوق شرعی و قانونی بازداشت‌شدگان از این اختیارات استفاده نکرد و با چشم‌پوشی از رفتار خلاف قانون با بازداشت شدگان، ‌شهادت عده‌ای از آنان را رقم زد. این مرگ ناشی از سوءرفتار، بدرفتاری و شکنجه عده‌ای از بازداشت‌شدگان توسط ضابطان وقت بود.

مقاله همدلی با اشاره به اقدامات بعدی مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی و عدم تمکین به رای دیوان عدالت و حتی پرونده‌سازی برای بعضی از مسئولان نوشته فقط به جایگاه قدرتمند وی در دادستانی کار داریم که چنین موجب مرگ عده‌ای جوان بی‌گناه شد که کشتن هدفمند آنان موجب عنوان شهادت برای آنان شد. اکنون نوبت دادگاه رسیدگی‌کننده به جرایم مرتضوی است تا جهت پیش‌گیری از وقوع جرم در تکرار شکنجه و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان دیگر تصمیم و حکم شایسته صادر کند.

در پایان مقاله آمده: شکنجه بدترین رفتار غیر انسانی برای اخذ اقرار و پذیرش آنچه که نبوده می‌باشد.تاکید بر ممنوعیت شکنجه، حفاظت از کیان انسانی شهروندان است.

مجادله با احمدی‌نژاد

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption پیروزی موکد زهرا / کارتون سهیل محمودی، ابتکار

اعتماد در گزارشی نوشته: هر چه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم حاشیه‌های سخنرانی‌های احمدی‌نژاد بیشتر می‌شود. اگرچه مردان نزدیک به او انتخاباتی بودن فعالیت‌هایش را تکذیب می‌کنند و چهره‌های سیاسی هم حضور او در انتخابات را جدی نمی‌دانند اما گویی آنچه که در میان سیاستمداران و کف جامعه ایران وجود دارد زمین تا آسمان متفاوت است. سیاستمداران حضور او در انتخابات را بعید می‌دانند و چهره‌های نزدیک به او نیز تکذیب می‌کنند اما در جامعه این حساسیت روز به روز بیشتر می‌شود، گروهی که حضور او را جدی می‌پندارند و در حمایت از حضورش شعار می‌دهند.

به نوشته این گزارش: «وقتت آنقدر ارزش دارد که نمی‌توانی ٢ دقیقه از آن را در اختیار یک جانباز بگذاری»؛ این جمله‌ای بود که یکی از حاضرین در سخنرانی احمدی‌نژاد خطاب به او فریاد می‌زد. در حالی که تمام محوطه مسجد جامع گرگان پر شده بود و عده معدودی هم در ساختمان بیرون مسجد انتظار می‌کشیدند تا سخنرانی رییس دولت سابق را گوش کنند، داخل مسجد اما اتفاق دیگری در حال رخ دادن بود. پیش از شروع سخنرانی احمدی‌نژاد مردی میانسال که خود را جانباز جنگ معرفی می‌کرد درخواست داشت تا ٢ دقیقه تریبون را در اختیار بگیرد.

اعتماد نوشته: این مرد وقتی درخواستش با مخالفت برگزار‌کنندکان برنامه مواجه شد در حالی که احمدی‌نژاد پشت تریبون قرار گرفته بود تا سخنرانی خود را آغاز کند صدای اعتراض مرد میانسال در محوطه مسجد پیچید. « من جانباز جنگم و فقط از شما ٢ دقیقه وقت خواستم تا مساله‌ای را بیان کنم.» صدای او به قدری بلند بود که حتی احمدی‌نژاد با بلندگو هم نتوانست حریف او شود و به ناچار علی اکبر جوانفکر به سمت او رفت تا آرامش را به جلسه بازگرداند؛ تلاشی که البته تا دقایقی بی‌نتیجه ماند تا احمدی‌نژاد سخنرانی خود را پس از یک تنش چند دقیقه‌ای و با تاخیر آغاز کند.

سنگری که سردار سلیمانی ترجیحش داد

احمد شیرزاد در مقاله ای در اعتماد نوشته: بیانیه‌ای که سردار قاسم سلیمانی دیروز منتشر کرد پایانی بر این شایعات و گمانه‌زنی‌ها شد و او به طور رسمی اعلام کرد که در انتخابات سال آینده به عنوان کاندیدا حضور پیدا نخواهد کرد و همیشه به عنوان سرباز این نظام باقی خواهد ماند.

به نظر این فعال سیاسی اصلاح طلب در همه جای دنیا لباس سیاست به معنای آمادگی برای شنیدن نقد تمام دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها و حتی گذشته یک فرد است. نظامیان در همه جوامع و در همه کشورها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و معمولا هیچ کشوری سربازان و نظامیانش را به نقد نمی‌کشد، در واقع جایگاه افرادی که برای دفاع از کشور از جان مایه می‌گذارند از چنان ارزشی برخوردار است که نظامیان را به بوته نقد نمی‌کشاند. اما در هر جای دنیا وقتی فردی حتی در کسوت نظامی وارد عرصه سیاست شود، در واقع وارد میدان نقد شده است، چرا که عالم سیاست میدان نقد بی‌رحمانه است.

اعتماد نوشته: از همین رو در همه جای دنیا از حضور نظامیان در این عرصه چندان استقبالی نمی‌شود و خود نظامیان هم ترجیح می‌دهند که وارد فضای سیاست نشوند و در همان سنگر خود باقی بمانند. انتشار این بیانیه از سوی سردار سلیمانی و اینکه ترجیح داده است تا در جایگاه مهم خود باقی بماند خبر بسیار خوب و پسندیده‌ای بود.

اصولی که رعایت نمی شود

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: اصول و اصولگرایی شعار نیست، اسم یک جریان یا جناح نیست، تعارف نیست، برای خوشامد دیگران و زیبایی و جلوه ـ مانند زعفران روی پلو ـ نیامده است.زلزله مرگبار بم که آمد،‌همه متخصصان فن گفتند متأسفانه حتی ساختمان‌های نوساز نیز ویران شد و تلفات شدید برجا گذاشت چون «اصولی» ساخته نشده بود. اما آیا ساختمان‌های تهران یا شیراز و مشهد و اصفهان و تبریز، اصولی ساخته شده است؟

سردبیر این روزنامه ادامه داده: مرحوم عباس کیارستمی که جان سپرد، گفتند که اگر اصول پزشکی رعایت می‌شد، چنین نشده بود… وقتی بیش از ۵ر۲ میلیارد دلار پول مملکت به دست بابک زنجانی افتاد، گفتند که در تجارت نفت اصول رعایت نشده بود. وقتی در کهریزک،‌بعضی جان دادند، اصول رعایت نشده بود. وقتی رئیس پلیس می‌گوید ۵۳۰۰ نفر از هموطنان در ۱۵۰۰ نقطه حادثه‌خیز جاده‌ها جان باختند، معلوم است که در ساخت آن جاده‌ها اصول رعایت نشده است… وقتی رسوایی فیش‌های حقوقی یا ماجرای زمین‌های شهرداری عیان می‌شود،‌ معلوم است که اصول رعایت نشده است.

مقاله اطلاعات همراه با مثال های دیگر تاکید کرده:وقتی تلویزیون، در سال اقتصاد مقاومتی، لاینقطع آگهی ساعت‌های سوییسی چندین میلیون تومانی پخش می‌کند، مطبوعات به جای فرهنگ‌آفرینی و ادب‌آموزی فحش‌نامه می‌شوند،… وقتی دریا پر از زباله می‌شود، کوهها خراشیده می‌شوند و روی زخمشان، مرهم برج و ساختمان و ویلای شخصی می‌گذارند، وقتی هیچ چیز جای خودش نیست، معلوم است که اصول رعایت نشده است…

چرا به جای حزب خانقاه نمی‌زنید؟

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهرونگ نوشته: از زبان هیچ کدام از بازیگرهای ما نمی شنوید که بازیگری شغل من است و من برای گذراندن زندگی ام بازی می‌کنم. خیر! همه شان برای مردم کار می‌کنند. بدون پول و چشمداشت. این است که الان مردم چهارچشمی جلوی تلویزیون نشسته اند و یک فیلم را هم در سینما از دست نمی‌دهند. یعنی بازیگر ترک جم تی وی بگوید من به عشق مردم ایران کار می‌کنم منطقی تر است تا این عزیزان. بهرحال خیلی هم نمی شود از خودمان خرده گرفت، تعارفی هستیم دیگر!

به نوشته این طنزنویس: اتفاقا این را بزرگان مان بهمان آموخته اند. همان‌هایی که هر چهار سال به عشق خدمت به صحنه می‌آیند و در طول خدمت آنقدر سرشان به مهرورزی و نوکری مردم گرم است که اصلا نمی فهمند این ماشین و ملک و زمین و امکانات از کجا آمد. موقع انتخابات مردم ایران مردم غیور و باهوش هستند که نود درصد ناسا را تشکیل می‌دهند و در طول خدمت اصولا چون مردم نمی فهمند مشکلی ندارد!

در پایان سرمقاله شهرونگ آمده: و همینطور ما نمی فهمیم که چه کسی به ما یاد داد که قدرت بد است! اینقدر هم قدرت بدمان می‌آید که تا بهش می‌رسیم نهایت سوءاستفاده را از آن می‌کنیم! حزب زدنمان هم مثل این کشورهای خونخوار غربی بخاطر قدرت نیست که، حزب می‌زنیم که فقر را ریشه کن کنیم. چقدر ما پشت به مال و مکنت و قدرت دنیاییم آخه. من نمی‌دانم چرا با این روحیات لطیف به جای حزب، خانقاه نمی زنیم آخر هفته‌ها برویم توش و به قدرت و مال دنیا پشت کنیم.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهرونگ

مطالب مرتبط