صالحی از تلاش بریتانیایی ها برای رفع موانع همکاری های بانکی با ایران خبر داد

حق نشر عکس .
Image caption علی اکبر صالحی و فیلیپ هاموند. آقای صالحی بلندپایه ترین مقام ایرانی است که طی سال های اخیر به بریتانیا سفر کرده است. عکس از توییتر آقای هاموند

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که برای شرکت در نشست سالانه انجمن جهانی هسته‌ای به لندن سفر کرده بود، دیدار با فیلیپ هاموند وزیر دارایی بریتانیا را مفید ارزیابی کرده و از قول او گفته است که بریتانیا برای رفع موانع همکاری بانکی با ایران در تلاش است.

آقای صالحی از اینکه مشکلات مربوط به همکاری های بانکی با ایران هنوز پابرجاست، گلایه کرده و به روزنامه گاردین گفته است وزیر دارایی بریتانیا به او توضیح داده "موضوع در دستور کار آنهاست و این مساله را به نحوی جدی پیگیری کرده‌اند و در تلاش هستند تا موانعی را که در مسیر همکاری‌های بانکی با ایران وجود دارد، برطرف کنند."

رئیس سازمان انرژی ایران گفته کشورش به تعهدات خود در برجام پایبند بوده اما "دیگر برای افکار عمومی روشن شده و بر کسی پوشیده نیست که طرف مقابل واقعا وعده‌هایش را اجرا نکرده است. اینکه تحریم‌ها را بردارند و مبادلات بانکی به حالت عادی بازگردد، اینکه مبادلات تسریع شده و روابط اقتصادی گسترش یابد. اینها در آن حدی که انتظار داشتیم محقق نشده‌ است".

روابط بانک های عمده با ایران به دلیل تحریم های غیر اتمی ایالات متحده علیه ایران و همچنین عقب ماندن بانک های ایرانی از قوانین جهانی ضدپولشویی که در دوره تحریم های اتمی شکل جدی تری به خود گرفته، هنوز به برقرار نشده است.

به گفته آقای صالحی "برجام می‌تواند یک الگوی سیاسی و دیپلماتیک برای حل بحران‌های بزرگ بین‌المللی باشد، بنابراین دو طرف باید تمامی تلاش خود را به کار بگیرند و این توافق را پابرجا نگه داشته و نگذارند از هم بپاشد".

او به تهدیدهایی اشاره کرده که امکان دارد توافق را در معرض نقض قرار دهد و از جمله گفته "گاه و بیگاه شاهد این هستیم که طرف مقابل درخواست‌هایی مطرح می‌کند که فراتر از برجام است".

در پاسخ به سئوالی درباره چشم انداز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آقای صالحی از اظهار نظر صریح در این باره خودداری کرده اما گفته اگر آمریکا اقدامی انجام دهد که برجام تضعیف شود "اعتبار سیاسی این کشور زیر سئوال می‌رود".

آقای صالحی بلندپایه ترین مقام ایرانی است که طی سال های اخیر به بریتانیا سفر و با مقام های دولتی این کشور دیدار کرده است. روابط دو کشور به تازگی به سطح سفیر ارتقاء پیدا کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیش از سفر به لندن در بروکسل با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دیگر مقام های ارشد این اتحادیه دیدار و درباره همکاری های فنی اتمی مذاکره کرده بود.